Στάμκος Παναγιώτης... έμεινα έκπληκτος!

Φίλε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ θα ήθελα και γω με την σειρά μου να σε καλοσωρίσω στο φόρουμ.
Κατ αρχήν θέλω να σου ευχηθώ καλές δουλειές,και καλή ευκολία,στην εργασία σου.
Θα ήθελα να πω χωρίς να σε γνωρίζω, ότι σε θεωρώ καλό οργανοποιό, γιατί όπως έλεγαν οι παλιοί παίκτες,“τα όργανα του καλού μάστορα είτε φθηνά είτε ακριβά λαλάνε το ίδιο” , και συ ως φαίνεται,σε αυτό το τομέα έχεις πετύχει.
Η ένστασή μου έρχεται στην βέργα όσο αφορά τα λεγόμενα “καλά όργανα”. Και ας έλθω στό θέμα.Αναφέρεις ότι το βάρος της βέργας που χρησιμοποιείς είναι 60-70 γρ.Δεδομένου ότι οι βέργες που έχω από τον μακαρίτη τον ΗΡΑΚΛΗ ΖΟΥΡΝΗ από ανθεκτικό ντουραλουμίνιο εφαρμογών ,τετράγωνες,ζυγίζουν 78,6 γρ. δεν θα διαφωνήσω εκεί.
¨Οντως η εφαρμογή του μπράτσου στο σκάφος πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μπορεί να ρυθμίζεται εύκολα με οποιοδήποτε καιρο κι αν κάνει.
Είναι γεγονός πως με μια καλή οικονομία νμπορείς να αφαιρέσεις 20-25 γρ, ξύλου .Αν τώρα στα 50 γρ. διαφοράς προσθέσουμε και άλλα 50 γρ. προς το σκάφος για να έχουμε κάποια ισορροπία και να μην “παίρνει” το όργανό μας προς τα πίσω και είναι δυσκολόπαιχτο, η διαφορά πάει στα 100 γρ. καθόλου αμελητέο βεβαίως.
Πιο κάτω υποστηρίζεις ότι ένα μεσαίο όργανο ζυγίζει 1250-1350 γρ. Με την βέργα όπως λες θα έχει και 50 γρ απόκλιση προς τα πάνω.
Το δικό μου τετράχορδο του μακαρίτη του ΖΟΖΕΦ (πάλι μακαρίτες πιάσαμε_) ζυγίζει αρματωμένο 1206,7 γρ.Δηλαδή μιλάμε για μια διαφορά 350-400 γρ.
Κατανοώ και καταλαβαίνω την ανάγκη ύπαρξης της βέργας. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ.
Όπως λέγανε και οι παλιοί μαστόροι,το καλό είναι και ελαφρύ,και αυτό το λέγανε όχι μόνο για την ευκολία του παιξίματος ,αλλά και για την δόνηση του οργάνου,γιατί ως γνωστό το ελαφρύ δονείται περισσότερο.
Ένα όργανο όχι του μέσου όρου,αλλά ιδιαιτέρων απαιτήσεων για μένα δεν πρέπει να έχει βέργα. Δόξα τω ΘΕΩ υπάρχουν και κάποια όργανα, που έχουν μείνει στον χρόνο, από κάποιους παλιούς μαστόρους και μας δείχνουν τον δρόμο. Και οι παλιοί μην νομίζεις,καλά υλικά δεν είχανε,( πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια κλασσική κιθάρα των αδελφών ΠΑΝΑΓΗ , ιδιοκτησίας τώρα γνωστού κιθαριστή,για μια τεχνική συμβουλή σε θέματα βαφής) και είχε δυο ρόζους το καπάκι μεγαλοπρεπέστατους. Μπορεί να ήταν και από ψαροκασέλλα,που ως γνωστό έπαιρναν για καπάκια οι παλιοί. Από ήχο όμως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.Δεν είχαν καλά υλικά αυτό όμως τους έκανε μαστόρους.Δεν έβγαζε το ξύλο ήχο; τον έφτιαχναν μόνοι τους τον ήχο.Σαφώς η βέργα είναι μεγάλη ευκολία,και για τον μάστορα,και για τον μουσικό που δεν τρέχει για συντήρηση. Ας μην ξεχνάμε ότι ένα καλό όργανο,μετά το πρώτο έτος και αν το έχει συντηρήσει σωστά ο κάτοχος,δεν πολυμασάει από τριξίματα και τέτοια.
Τελειώνοντας θα ήθελα να χαιρετήσω την απόφασή σου να γίνεις μέλος του φόρουμ,και να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώμες, πάνω στην “αρρώστια” μας όπως είναι η ενασχόληση με την οργανοποιία είτε από την ερασιτεχνική της ματιά είτε - και η πιο σημαντική - η επαγγελματική.

Φιλε Nikosn Ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα.χαιρομαι ιδιαιτερα που εισαι κατοχος Ζοζεφ ενος απο τους καλυτερους μαστορους που εχει βγαλει η ελληνικη οργανοποιια.Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου στην κατασκευη του οργανου μπορω να πω οτι ενα ελαφρυ και καλοδουλεμενο καπακι δεν μασαει ουτε απο βαρος αλλα ουτε απο βεργες.το ζητουμενο ειναι να συνδιαζονται ολα σε ενα καλο οργανο.το βαρος ειναι πολυ βασικο αλλα οχι τοσο στον ηχο οσο στο ποσο ευκολοχρηστο ειναι απο τον παιχτη.εχω καταφερει να κατασκευασω με βεργα ενα οργανο 1070 γραμ και μεσα στο καλοκαιρι πιστευω να το κατεβασω κι αλλο.αυτα τα οργανα δεν θα ειναι προς πωληση και θα μπορει κανεις να τα δει στο καταστημα μας στην αθηνα.Καλοι οι παλιοι μαστορες και θα πρεπει να τους μελετησουμε οσο μπορουμε .Αλλα οι εποχες εχουν αλλαξει και το ζητουμενο για τους σημερινους παιχτες ειναι “ολο και πιο χαμηλα για να ειναι ευκολοπαιχτο"Η κατασταση αυτη λοιπον παλευεται μονο με βεργα.Πολυ σπανια θα ερθει παιχτης στο εργαστηριο για να δοκιμασει οργανα και να μην πει"μαστορα γινεται να χαμηλωσουν κι αλλο οι χορδες”?Αλλο αρνητικο ειναι οι καιρικες συνθηκες.ο καιρος λοιπον τρελαθηκε και μαζι του και τα ξυλα.Και αυτο παλευεται μονο με βεργα.Οι εποχες δυσκολες και φραγκα δυστυχως λιγα. Προσπαθεις λοιπον να μην ταλαιπωρεις τον παιχτη με πηγαινε ελα για μικρορυθμισεις και επισκευες γιατι τα μεταφορικα ακριβυναν.Κι αυτο παλι μονο με βεργα παλευεται.Οπως καταλαβαινεις λοιπον φιλε μου υπαρχουν πολλοι λογοι που επιβαλεται και στα καλα οργανα η βεργα.Και γω ρομαντικα ξεκινησα αλλα γρηγορα προσγιωθηκα ανωμαλα.
Υ.Γ.Νομιζω οτι εχεις κανει λαθος με την προσθεση στα γραμ.η επιβαρυνση ειναι 50 γραμ αρα ενα οργανο που ειναι 1350 θα παει 1400 .Παντως τα πιο φορτωμενα με οστρακα και φιγουρες στο σκαφος δεν εχουν ξεπερασει τα 1380 γραμ.

φίλε νιαβέντ, ο πατέρας μου είναι φίλος με τον γιώργο τοκατλίδη που στέλνεις μπουζούκια εδώ πέρα, σύντομα θα προμηθευτούμε μπουζούκι από κει

Καλημέρα tripas, γνώμη μου δεν θα το πρότεινα διότι ένα forum έχει κάποιες απαιτήσεις.
Πάντως εάν το εγκρίνουν οι διαχειριστές του rembetiko, μπορούν να τον προσθέσουν στην κατηγορία με τους άλλους οργανοποιούς (για τα 2 post που έχουν ανοιχτεί μέχρι τώρα).

Να προσθέσω επίσης μια ιδέα. Μπορεί βέβαια στο μέλλον εάν θέλει ο Παναγιώτης στο site του να προσθέσει ένα chat για συζήτηση (λέω εγώ τώρα). :241:

Φίλε Ikarus260, επειδή κάνεις λόγο για τον Γιώργο, χθές που τον πρωτοσυνάντησα εκτός απο εξαιρετικό παιδί ξέρει πάρα πολλά πάνω στο όργανο και παίζει μπουζούκι απο πολύ μικρός.
Η ιδέα να ανοίξει κατάστημα με μπουζούκια του Παναγιώτη ήταν εξαιρετική.
Όταν πρωτάκουσε τα όργανα του Παναγιώτη ήταν και αυτός ένας απο αυτούς που έπαθε πλάκα.
Ευκαιρία να μάθει και να ακούσει ο κόσμος εδώ στην Αθήνα τα όργανά του.

 	 	 	 	 	  Καλημέρα φίλε  nikosn .Με αφορμή το ανθεκτικό ντουραλουμίνιο εφαρμογών που  ανέφερες και το βάρος τους Θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναφορά σε αυτο το υλικό ως Μηχανολόγος Μηχανικός και μόνο και όχι ως οργανοποιός για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Το ντουραλουμίνιο με τη σύσταση που κυκλοφορεί ευρέως στο εμπόριο σήμερα κατασκευάστηκε το 1970 από την International Alloy Designation System (IADS) επομένως όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι είναι ένα αρκετά καινούργιο υλικό. Αρχικά χρησιμοποιούνταν για την αεροπορική και πολεμική βιομηχανία καθώς ήταν ένα ακριβό υλικό.
Άρχισε να χρησιμοποιείται ευρέως μετά το 1985 επομένως οι παλιοί οργανοποιοί τους οποίους σέβομαι απόλυτα δεν είχαν πρόσβαση καν σε αυτό το υλικό διότι δεν υπήρχε. Αναλογιζόμενος το γεγονός ότι χρειάζονται και κάποια χρόνια για να εξοικειωθεί ο κάθε οργανοποιός με αυτό το υλικό θεωρώ απολύτως λογικό που στα παλιά μπουζούκια δεν την συναντάς.

“Τεχνική” παρατήρηση:
Δε χρειάζεται να παραθέσετε ολόκληρο το μήνυμα προηγούμενου για ν’ απαντήσετε. Αν πρόκειται ν’ απαντήσετε σε συγκεκριμένη φράση, μπορείτε να παραθέσετε τη φράση και μόνο. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μεγάλο μήνυμα καταντάει κουραστικό, αλλά και τρώει πολύ χώρο.

Οκ φιλε.δεν το γνωριζα γιατι οπως θα εχεις καταλαβει και συ ειμαι λιγο σκραπας στα Computer.θα ζητησω να μου κανουν λιαν συντομως σεμιναριο φιλοι computerαδες.

ΚΑΝΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΤΡΙΧΟΡΔΑ Ο ΠΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΤΕ ΑΚΟΜΗ…

Παναγιώτη Καλησπέρα…Γιάννης εδώ…μην μασάς μια χαρά τα πας με τον υπολογιστή.
Ερώτηση…πότε θα κατέβεις Αθήνα στο μαγαζί…να ξέρουμε να έρθουμε να σε δούμε.
Επίσης πότε θα κατεβάσεις μπουζούκια;
Θα βγάλεις πρόσφατα και φτηνά διότι πολύς κόσμος ενδιαφέρεται;

ΑΠΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΟ.

Φιλε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις φιλοφρονησεις αλλα μην ξαναγραψεις με κεφαλαια γιατρε μου γιατι θα σου την πεσουνε οπου να ναι

Μόλις σταματήσει να γράφει συνέχεια στο forum:019:, άντε γιατί θέλουμε και κανένα κέδρινο φτηνό για τα σούρτα φέρτα, μη σέρνουμε λέμε το εργαλείο τώρα που καλοκαιριάζει:019: στις παραλίες:127: . Πλάκα κάνω! Ο Παναγιώτης είναι Άγγλος στις παραδόσεις!!!:088:

Παναγιώτη βλέπω άρχισες να θυμάσαι τα παλιά μεγάλε, βάζε ρε δικέ μου όμως και κανένα τόνο, αφού το’ χεις!!!:088:

τι εννοεις bilara γιατι εκτος απο κακος κομπιουτερας ειμαι και λιγο αργοστροφος:082:Ακυρη η πρωτη φραση γιατι απαντησα βλεποντας μονο το μισο μυνημα

όχι ολόκληρο το είδες, απλά μετά το συμπλήρωσα γιατί την ψιλιάστικα ότι θα σε μπερδέψω, sorry!:slight_smile:

Παναγιώτη τώρα που βελτιώνεσαι στους υπολογιστές ανέβασε στο website σου και κανένα μπαγλαμά να χαιρόμαστε καθώς τον τελευταίο που πήρε το φιλαράκι μου έχει xαζέψει κόσμο.
Ο ήχος του πυροβόλο.

καλησπερα σε ολουσ .
παναγιωτη τι κανεισ . μην μασασ. οταν παιξουνε τα οργανα που φτιαχνεισ.
τοτε θα μπορουν να αλαξουν γνωμη η αποψη. θετικη η αρνητικη. (μου εδωσε ενα οργανο που σφυριζει ο μεγαλοσ παντζοσ.)
καλο βραδυ:110:

Μπορεις να μας δωσεις την e-διευθυνσή σου να δουμε κανα όργανό σου;

To website του είναι http://www.stamkos-bouzouki.com/