Προβληματισμός για αγορά Ενισχυτή

Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι νέο μέλος στο forum.
Παίζω αρκετά χρόνια μπουζούκι αλλά ποτέ επαγγελματικά. Ξέρετε είμαι της παρέας.
Διάβασα αρκετά πράγματα στο forum σχετικά με ενισχυτές. Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την άποψή σας με το τι ενισχυτή πρέπει να αγοράσω. Θέλω να τον χρησιμοποιώ στο διαμέρισμα.
Πχ. ένας με 15W είναι ικανοποιητικός; Είδα και τις τιμές στον Νάκα και στο site musicstore.de.
φυσικά οι τιμές μεγάλη διαφορά, αλλά επειδή υπάρχει πληθώρα μοντέλων, τι θα μου προτείνατε;
Είναι καθαρά για χρήση στο διαμέρισμα και άντε να τον πάρω μαζί μου για συνοδεία σε παρέα.
Με ενδιαφέρει (στην καλύτερη περίπτωση) να έχει 2 εισόδους να πέζει και μια κιθαρούλα.

Σας ευχαριστώ

Καλώς ήρθες jkarabas.
Νομίζω ότι ξέρεις τι θέλεις, και δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο εμείς. Ανάλογα με την τσέπη σου πάρε κάτι από τα πολλά που βρήκες.
Όσο για τα βατ, δεν έχουν σημασία στην περίπτωσή σου, αν και καλό θα ήταν, εάν δύνασαι φυσικά, να πάρεις κάτι με δυνατότητες. Μπορεί να σου χρειαστούν σε κάποια στιγμή, ποτέ δεν ξέρεις!!!
Καλή συνέχεια και ενημέρωσέ μας για την αγορά σου.

καλως ήρθες στο φόρουμ!!!:):):):):slight_smile:
απο αποψη watt νομίζω οτι τα 15 είναι τζιτζι για παρεοκατάσταη
τωρα για μάρκα δες κάτι οικονομικό μιάς και δεν προορίζεται για επαγγελματική χρήση

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας. Αλλά προτείνεται κάτι.
Εγώ θυμάμαι οι fender όταν πρωτοξεκίνησα ήταν πάρα πολύ καλοί ενισχυτές.
Τώρα δεν ξέρω τι παίζει απο μάρκες και τι θα έιναι καλό σίγουρα έχουν βγεί και άλλοι.
Επίσης απο όλους αυτούς που είδα… έχουν 2 εισόδους για 2 όργανα; Όταν λέει high και low (2 είσοδοι τι εννοεί;). Εάν έχεται το χρόνο δώστε μου ένα link για κάποιον ενισχυτή.
Ευχαριστώ.

:)τι προτείνεις;

Παράδειγμα ο παρακάτω ενισχυτής υποστηρίζει 2 όργανα;

Η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι αν θές ενισχυτή που απευθύνεται σε ακουστικό όργανο ή ηλεκτρικό.
Επειδή μιλάς για μπουζούκι και για 2 εισόδους θεωρώ ότι αναφέρεσαι σε ακουστικό ενισχυτή.
Αυτός είναι πολύ καλή προσφορά για κάτι στις δυνατότητες που ζητάς…

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Behringer-AT-108-Ultracoustic-15-Watt-Akustikverstaerker/art-GIT0007004-000

Νίκος

Αγόρασα πέρσι το παλιό του μοντέλο Marshall AS50 R, Acoustic Soloist και φέτος το τελευταίοMarshall AS50 D, Acoustic Soloist.
Μόνη διαφορά τους, η επιπλέον δυνατότητα χρήσης μικροφώνου, που απαιτεί ρεύμα.
Με τα δυό μαζί βολεύω 4 όργανα και 2 φωνές.
Κοίτα εδώ από το τελευταίο μου σέσσιον σε χώρο 150 τετρ. με 50 άτομα (Δεν έχω ακουστικό δείγμα).

  • 50 Watt RMS για ακουστικά όργανα και τραγούδι
  • ξεχωριστή ρύθμιση για τα δύο κανάλια. Ένα κανάλι με 1 μικρόφωνο XLR και 1 καρφί και 2ο κανάλι με 1 καρφί.
  • Βάρος: 14,5kg
    Είναι μιά πολύ καλή λύση για κλειστό χώρο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος είναι φυσικός, πεντακάθαρα ενισχυμένος, με τις βασικές δυνατότητες ρύθμισης (μπάσα-πρίμα-ρεβέρμπ…)

Ναι sorry ψάχνω για ακουστικό ενισχυτή…
Ο παραπάνω καλός μου φένεται …κάνει για 2 όργανα;

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ και ο παρακάτω:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fame-Acoustic-Line-AC60R-Combo-/art-GIT0006533-000

Ο πρώτος είναι με 2 εισόδους 15W και καλός για προσωπική χρήση ή και ενδεχομένως για μικρή ενίσχυση σε ταβερνάκι ή σε μικρό χώρο.

Ο δεύτερος (πάλι με 2 εισόδους,60W και διάφορα άλλα καλούδια εφέ κτλ) που είδες είναι κατα κάποιο τρόπο απομίμηση του Marshall που πρότεινε πιο πάνω ο Παραδοξος.Το καλό μ αυτόν (πέρα απο τα 60W) είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν μόνιτορ για λάιβ στέλνοντας συγχρόνως το σήμα και στην κονσόλα.

Η Fame είναι μάρκα που κατασκευάζει προϊόντα αποκλειστικά για το Music Store ιδιαίτερα προσεγμένα και ποιοτικά για τις τιμές που πωλούνται…

Απο κει και πέρα δικός σου ο παράς και κατ επέκταση η απόφαση.

Νίκος

Nίκο καλημέρα και σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Και ο πρώτος ενισχυτής καλός είναι, απλά με ενδιαφέρει να έχει 2 εισόδους διότι παίζω με έναν φίλο που έχει κιθάρα και όποτε βρισκόμαστε κάνουμε μπουζοκατάσταση.
Θα το μελετήσω και θα δώ τελικά ποιόν θα αγοράσω. Πιστεύω ο πρώτος στα χαμηλά να παίζει καλά έτσι, απλά σκέφτομαι το διαμέρισμα.

Μόλις πέρασα απο ένα κατάστημα του Νάκα και μου είπανε ότι ενισχυτής με 15w για ακουστικό όργανο δεν κάνει, χρειάζονται περισσότερα Watt.
Μου ακούγεται ειρωνικό αυτό απο τη στιγμη που μου πρότεινε τα παρακάτω:

LA-30C Laney 30W 315ε τιμή καταστήματος
AH-50 Laney Audiohub combo 30Watts 250ε

Εσείς τι λέτε σε σχέση με τον 15w BEHRINGER ULTRACOUSTIC AT108;

Φυσικά οι τιμές διαφέρουν όπως επίσης και τα watt…

Μαακίες του Νάκα είναι αυτές…επειδή δεν εχει καν 15άριδες , σου τους βγάζει και άχρηστους.

Ασε που ο LANEY που σου πουλάει με 300 ευρώ στο Μusik Store το δίνουν 175 ? ( http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Combos/Laney-LA-30C-Acoustic-Git.Verstaerker-30-Watt-Chorus/art-GIT0006311-000 )

Στο είπα και πριν εξαρτάται απο το βαλάντιο σου και απο τι ζητάς…
Και για να σου εξηγήσω καλύτερα… αν δίνεις μέχρι 300? τότε υπάρχει μεγάλη ποικιλία απο μάρκες διαφορετικές που πάνω κάτω προσφέρουν την ίδια ποιότητα (δεν θα βρείς μεγάλες διαφορές σε ένταση,εφέ,εισόδους,εξόδους κ γενικά δυνατότητες).

Αν δίνεις 1000? (που δεν σου χρειάζεται) τότε πήγαινε κατευ8είαν για τον AER :slight_smile: Ο,τι καλυτερο υπάρχει απο ακουστικό ενισχυτή…διαολάκι.

Αυτά πάω για δουλειά

multi_kulti Σε ευχαριστώ τον είδα και εγώ τον ενισχυτή στο multi store πόσο διαφορά έχει στην τιμή…Πάντως κατάλαβα τι βλακείες λέγανε στον Νάκα. Τέλοςπάντων δεν διαθέτω τόσα πολλά, πιστεύω ότι ο 15άρης είναι ότι πρέπει γιαυτό που το θέλω.

Καλησπέρα σε όλους τελικά αγόρασα σήμερα τον παρακάτω BEHRINGER ULTRACOUSTIC AT-108 15W. Ευχαριστώ τον παραδοξολόγο για την βοήθειά του. :slight_smile:

http://www.adagio.gr/product.php?catid=17&prodid=1705

Τον έβαλα και έπαιξα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο το άκουσμά του.
Όμως θέλω να σας θέσω μία ερώτηση.
Ο ενισχυτής διαθέτει τα παρακάτω:
1 είσοδο για μικρόφωνο
1 είσοδο για όργανο
1 είσοδο για CD συσκευή
1 είσοδο για ακουστικά
Εάν θέλω να συνδέσω ένα δεύτερο όργανο πχ. μια κιθάρα στην είσοδο τι κάνω; Πρέπει να προβώ σε λύση κονσόλας μίκτη; κάτι σαν το παρακάτω; ή υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που απο μία είσοδο να βγάλει σε δύο;

http://www.adagio.gr/product.php?catid=53&prodid=1402

Δε χρειάζεσαι μίκτη…

Θα αγοράσεις ή εναν αντάπτορα που βγάζει Καρφί σε τριπολικό(jack to XLR) ή ένα καλώδιο με καρφί και έξοδο τριπολικο (Jack-XLR cable)

Περίπου σαν κι αυτα δηλαδή

Μάλιστα στην υποδοχή του μικροφώνου ΤΕΛΕΙΑ!!! Σε ευχαριστώ multi_kulti. :109:
Θα τον βρώ εύκολα αυτόν τον αντάπτορα;

Πάνε στον Νάκα :slight_smile:

Σαλονικιός συνονόματε, έ; Δεν το ήξερα!

Αυτός κάνει;

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=5919

Ετσι φαίνεται…βέβαια στη θέση σου θα προτιμούσα καλώδιο με XLR έξοδο .Ισως γιατί πολλές φορές οι αντάπτορες σε λάιβ μας έχουν προδώσει και δεν τους εμπιστεύομαι…παρόλα αυτά αυτό ταιριάζει σίγουρα.Δοκίμασε το.

Κανείς δεν είναι τέλειος ε Νίκο? :slight_smile:

Καλώδιο μικροφώνου XLR αρσενικό - καρφί mono 6.3m
Ενννοείς τέτοιο καλώδιο έτσι; διότι τα λένε σαν καλώδια μικροφώνου.