Στάμκος Παναγιώτης... έμεινα έκπληκτος!

:088: Μας υπερ-κάλυψες.:088:
:109::109::109::109::109::109:

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum. Ειμαι ο Παναγιωτης Σταμκος για τον οποιο γινεται ολη αυτη η συζητηση. Χθες επιτελους πηρα τον κωδικο προσβασης και μπορω να μιλησω για ολα τα θεματα που απασχολουν ολους τους φιλους που ασχολουνται επαγγελματικα και οχι μονο με το μπουζουκι και τα παραμφερη οργανα της οικογενειας του.
Κατ αρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που με εχουν εμπιστευτει και εχουν πιστεψει σε μενα.Επειδη ολη αυτη η κουβεντα αφορα το ονομα μου θελω να ακουστει και η δικη μου αποψη.
Στον χωρο της οργανοποιοιας ειμαι πολυ λιγα χρονια αναλογικα με αλλους οργανοποιους που εχουν μια τεραστια εμπειρια και ιστορια πανω σε αυτο που κανουν.Πριν λοιπον γινω οργανοποιος περασα απο το σταδιο του ερασιτεχνη και
αργοτερα του επαγγελματια μπουζουκτση.Θα ηθελα λοιπον να τονισω οτι πολλα απο τα ερωτηματα που υπαρχουν σε καθε εναν ερασιτεχνη η επαγγελματια παιχτη με εχουν απασχολησει και προσωπικα.Θα ηθελα λοιπον να κανω μια αρχη λεγοντας οτι ολες οι αποψεις και γνωμες ειναι σεβαστες .

Καλώς όρισες Παναγιώτη.
Καλές συζητήσεις και περιμένουμε τις συμβουλες σου…

Καλώς τονα!

Καλησπέρα σας. Αυτά που λέγονται για τον Παναγιώτη είναι αλήθεια και τα ίδια ερωτήματα είχα και εγώ αρχικά όταν ένας φίλος μου επαγγελματίας, γνωστός μπουζουξής της Θεσσαλονίκης μου ανέφερε το όνομα του ως το ανερχόμενο αστέρι στο χώρο της οργανοποιίας.
Αρχικά τον χλεύασα και του είπα τι ποσοστά σου δίνει αυτός ο οργανοποιός για να τον διαφημίσεις? Και ο φίλος μου μου απάντησε ότι πήγαινε και παίξε με τα μπουζούκια τον 400 ευρω του Παναγιώτη και μετά τα ξαναλέμε.
Όταν πήγα του ζήτησα να δοκιμάσω μονό τα μπουζούκια των 400 εύρω για να την βγω στον φίλο μου. Όταν τα δοκίμασα έπαθα και εγώ σοκ προσπαθούσα να βρω κάποιο ελάττωμά τους για να δικαιολογήσω καταρχάς στον εαυτό μου τα 1200 ευρώ που είχα δώσει για την αγορά του μπουζουκιού μου από κάποιον άλλον οργανοποιό.
Όταν ξαναμιλήσαμε με τον φίλο μου του είπα ότι είχε απόλυτο δίκαιο σε αυτά που μου είχε πει για τον Παναγιώτη και αυτός μου απάντησε ότι ,γνωρίζοντας το επάγγελμα μου “Μηχανολόγος Μηχανικός” αγόρι μου εσύ πλήρωσες σποιλερ, ζαντολάστιχα , αεροτομές, δερμάτινο σαλόνι ,δερμάτινο λεβιέ ταχυτήτων και άλλα στολίδια αλλά από κινητήρα μέτριο το μπουζούκι σου.
Ευτυχώς το δικό μου το πούλησα και πήρα και εγώ πριν 3 εβδομάδες ένα 400 ευρώ μπουζούκι απο τον Παναγιώτη και είμαι και εγώ απο τους τυχερούς που έτυχε και τον γνώρισα.

Καλώς ήρθες φίλε μου…
Εδώ από ότι βλέπεις έχει εγερθεί ένα θέμα που αφορά την βέργα. Κατά πόσο επηρρεάζει ή όχι τον ήχο του μπουζουκιού. Εσενα ποια είναι η άποψη σου ;

Φιλε μπαμπη γεια σου.Γιατι θα πρεπει να κοστολογησουμε τον ηχο? Σκεφτηκες ποτε οτι ο καλος ηχος πρεπει να ειναι δεδομενος? Δηλαδη σε μια παρτιδα οργανα της ιδιας κατασκευαστικης αξιας οποιο πετυχει θα το δωσουμε παραπανω? Υπαρχουν Δυστυχως πολλα παιδια που δεν μπορουν να δωσουν πανω απο 400 ε για ενα οργανο.Αυτοι δηλ ειναι καταδικασμενοι να μην εχουν ποτε ενα καλο ηχητικα οργανο στα χερια τους? Επειδη λοιπον εχω περασει απο αυτο το σταδιο σαν μπουζουκτσης και σε πληροφορω οτι εχω πληρωσει πολλα χρηματα στον αερα για αυτον τον περιβοητο ηχο η λογικη μου σαν κατασκευαστης πλεον ειναι οτι ολα τα μπουζουκια μου θα πρεπει να παιζουν καλα ανεξεραιτως τιμης.Αυτο που μετραει για μενα μιας και ο ηχος ειναι δεδομενος ειναι οτι οση δουλεια βαλω παραπανω αυτην πρεπει να πληρωσει(οστρακα,φιγουρες,ολοκεντητο σκαφος κλπ)

Γεια σου φιλε γιωργο.Οταν λοιπον ξεκινησα πριν απο 5 χρονια την επαγγελματικη οργανοποιοια εαν μου ελεγες για βεργα μπορει και να μαλωναμε.Μετα απο δυο χρονια παιδεματος και προβληματων αποφασισα να δοκιμασω την βεργα.Πιο πολυ για να γλιτωσω το πηγαινε ελα των πελατων μου και να ησυχασει το κεφαλι μου απο την ατακα πηγε μπρος-πηγε πισω-σκευρωσε κλπ. Αφου λοιπον πηρα την αποφαση αρχισα τις δοκιμες.Αφου λοιπον εφαγα μπολικες φαπες γιατι δεν ειναι καθολου ευκολη η προσαρμογη της στο μπουζουκι αρχισα να κατασταλαζω και εδωσα βαση στο να εχω τον ιδιο καλο ηχο και με αυτην.Πιστευω λοιπον οτι ολοι οι οργανοποιοι μπορουν να εχουν εναν πολυ καλο ηχο με την βεργα αλλα θελει πολυ ψαξιμο.Προσωπικα πιστευω οτι με την συγκεκριμενη βεργα που χρησιμοποιω εγω ο ηχος ειναι και λιγο καλυτερος απο οτι χωρις βεργα.Μετα βεβαια απο πολλες δοκιμες,αποτυχιες,διορθωσεις και αλλαγες πανω στην δομη του οργανου.

Καλησπέρα και σε σένα giorgos_86.
Προσωπικά δεν ακούω να το επηρεάζει άλλα αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και επίσης κατά πόσο το αυτί σου το αντιλαμβάνεται.

Θα μιλήσω ως Μηχανολόγος Μηχανικός . Η αλουμινένια βέργα είναι πανάλαφρο υλικό , κακός αγωγός του ήχου και της θερμότητας επομένως θεωρητικά δεν τον επηρεάζει. Επιπλέον μετρώντας το όργανο με χρωματικό κουρδιστήρι seiko sat 800, το οποίο είναι μεγάλης ακρίβειας δείχνει μέχρι και τι οκτάβα είναι η κάθε νότα που παίζεις , τις συχνότητες που βγάζει το μπουζούκι τον 400 ευρώ που πήρα από τον Παναγιώτη το όργανο δεν φαλτσάρει σε όλο το εύρος του και επιπλέον έχει σταθερό output το οποίο είναι ένα από τα κριτήρια για την αξιολόγηση του ήχου.

Όσο για την αναζήτηση του καλού ήχου θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι ο μέσος άνθρωπος δεν ζει σε συνθήκες απόλυτου κενού η συνθήκες επαγγελματικού στούντιο.
Σκέψου το ενδεχόμενο να παίζεις μπουζούκι και να περάσει ένα μηχανάκι ή αυτοκίνητο έξω από το σπίτι σου ακόμη και τον τέλειο ήχο να βγάζει το όργανό σου τον έχεις χάσει λόγο εξωγενών παραγόντων.

Ας πιασουμε λοιπον το θεμα της σιγουριας που αναφερεις.Πες οτι εισαι επαγγελματιας παιχτης και εχεις να συνοδεψεις ενα ονομα τραγουδιστη σε μια περιοδεια σε αμερικη αυστραλια και ευρωπη.Εισαι δηλ με μια βαλιτσα στο χερι και αλαζεις συνεχως αεροπλανα και χωρες με διαφορετικες καιρικες συνθηκες.Σε αυτην λοιπον την περιπτωση θα χρειαστεις πολλους καπλαμαδες και πολυ γερα νευρα.Και για να μην παμε μακρια ρωτα κανεναν φιλο επαγγελματια τι τραβαει οταν ερχεται για δουλεια απο αθηνα στην θεσσαλονικη και τυχαινει το μαγαζι να ειναι στην περιοχη του αεροδρομιου.Συμπερασμα η βεργα μπαινει για να βοηθησει τον παιχτη στις δυσκολες στιγμες και οχι μονο.Αν παρεπιπτοντως βρεις κανενα οργανο που αντεξε τοσο οσο λες στειλτο μου να το μελετησω και γω μηπως γλιτωσω απο τον νταλκα της βεργας!!!

Αγαπητέ Παναγιώτη,
Φυσικά και πρέπει ο καλός ήχος να είναι δεδομένος:088:. Όπως και η καλή κατασκευή και αισθητική. Και μακάρι να πουλάτε 400 ευρώ επαγγελματικά μπουζούκια (δηλ με εξαιρετικό ήχο, σωστο/ μαλακό μπράτσο, καλά υλικά που θα αντέξουν κτλ) δεν έχω λόγω να σας αμφισβητήσω. Μαζί σας είμαι. Η “πιάτσα” δεν είναι.

Βε
βαια εδω τιθεται και το διλημα στον καθε οργανοποιο Να φτιαχνω οργανα φθηνα και καλα
(χωρις να κονομαω πολλα) η να φτιαχνω ακριβα και καλα (να κονομαω πολλα).Ειναι λοιπον στο χερι του καθε οργανοποιου ποιον δρομο θα ακολουθησει.Πιστευω οτι υπαρχουν πολοι καλοι οργανοποιοι αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι ακολουθουν τον δευτερο δρομο(τον ποιο ξεκουραστο).Και λεω δυστυχως γιατι και το πολυ καλο μεροκαματο ειναι αρκετο για να εισαι ευχαριστημενος.Γιατι οπως και να εχει το μεροκαματο απο καθε οργανο ειναι πολυ καλο εστω και των 400 ε.Τωρα οσον αφορα την τεχνη του οργανοποιου ενταξει ειναι δυσκολη.αλλα του οικοδομου,του εργατη,του αχθοφορου κτλ ειναι δυσκολοτερη.Μιας λοιπον και το εργο το εχω δει προσωπικα απο 11 χρονων διαλεγω τον πρωτο δρομο.Αλλωστε για να ακριβολογουμε 30 κομματια ξυλα ειναι τα οποια και εχουμε την τυχη να ξερουμε πως να τα συναρμολογησουμε!!!

Αυτό που αναφέρετε πάντως περί καιρικών συνθηκών είναι αλήθεια ρε παιδιά για άτομα που ταξιδεύουμε πχ εγώ είμαι από Δράμα κ σπουδάζω στην Κρήτη. Έχω ανέβει με το μπουζούκι μου πάνω στην Δράμα όλες τις εποχές κ εννοείτε πως όλες τις εποχές τις έχω ζήσει κ εδώ πέρα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην Δράμα ΜΟΝΟ τον χειμώνα άκουγα ένα μικρό ταχτάρισμα επειδή έπαιρνε το μπράτσο λίγο προς τα πίσω όλες τις άλλες εποχές κελαηδούσε .Η υγρασία επίσης με ένα αναλογικό υγρασιόμετρο που μου έδωσε ο μάστορας όχι ακριβείας αλλά για να κάνουμε την δουλεία μας είναι 45-65 βαθμούς(συγγνώμη δεν ξέρω σε τι μετριέται η υγρασία).Αντίθετα στην Κρήτη τουλάχιστον εδώ στο σπίτι μου γιατί δεν το πολύ βγάζω έξω είναι μέσος όρος 55-65 βαθμούς δεν ξέρω αν φταίει το εύρος της διακύμανσης αλλά ένα μικρό ταστάρισμα πάντα το έχω στην Κρήτη(πάλι το μπράτσο λίγο προς τα πίσω ελάχιστα). Με λίγα λόγια γιατί να απολαμβάνω το μπουζουκάκι μου 100% μόνο στην Δράμα ; :080:

Λογικό και ανθρώπινο είναι όσα ειπώθηκαν για τον Παναγιώτη να δημιουργήσουν ερωτηματικά και απορίες στους φίλους του forum και επιπλέον την ανάγκη για τον ίδιο τον Παναγιώτη να πει την άποψη του.
Όπως όμως λέει και η λαϊκή ρήση τα πολλά λόγια είναι φτώχεια πιστεύω ότι μια επίσκεψη από το εργαστήριο του στο Κορδελιό η το μαγαζί που συνεργάζεται στην Αθήνα θα διαλευκάνει όλες τις απορίες. Επιπλέον το forum εύχομαι να είναι online για αρκετό καιρό και τα ξαναλέμε.

Τα παραπάνω τα λέω διότι έχω παραγγείλει ένα μπουζούκι από τον Παναγιώτη για τον ανιψιό μου και πολύ φοβάμαι ότι αν ο ίδιος αναγκάζεται να δίνει απαντήσεις θα έχουμε καμιά καθυστέρηση στο μπουζούκι.

Aποστολη γεια σου.Εριξα μια ματια στο οργανακι σου απο τις φωτογραφιες που εχεις αναρτησει.ωραιο οργανο και με αποψη στην φιγουρα.Θα πρεπει να εχει και καλο ηχο γιατι το καπακι το βλεπω α εθνικη.Τωρα για το θεμα του τασταρισματος και αφου ειναι λιγο θα πρεπει να συμβιβαστεις ειδικα αμα ειναι καινουργιο το οργανο.Βεβαια οχι οτι στο μελλον θα γλιτωσεις τελειως αλλα σιγουρα θα ειναι καλλυτερα.Εχω ακουσει αλλα 2 οργανα του σπουρδαλακη και μου αρεσαν πραγματικα.Δεν εχω ακουσει ομως μεχρι τωρα κανενα 4χορδο.αλλωστε το crash test για εναν οργανοποιο θα πρεπει να θεωρειται περισσοτερο το 4χορδο γιατι ειναι απο την φυση του και πιο προβληματικο.Στο τετραχορδο θα πρεπει οι κλισεις στο χερι να ειναι μεγαλυτερες οταν δεν εχουμε βεργα με αποτελεσμα να κουνιεται περισσοτερο.Εαν λοιπον ειχες 8χορδο θα ηθελες στην κρητη κατα μεγαλο ποσοστο και καπλαμα .Βεβαια οσο πιο χοντρο χερι τοσο λιγοτερα προβληματα.Διαλεγεις και παιρνεις.

Καλώς ήρθες Παναγιώτη :088:…χαίρομαι που δίνεις απαντήσεις διότι οι περισσότεροι από εδώ μέσα δεν είμαστε οργανοποιοί.

Πάντως σήμερα πέρασα και από το μαγαζί στη Νίκαια γνώρισα και τον Γιώργο (ιδιοκτήτη) ο οποίος είναι χρόνια επαγγελματίας μπουζουξής και για μία ακόμη την έπαθα με τα μπουζουκάκια σου.
Παρεμπιπτόντως υπάρχει ένα μπουζούκι των 400? που μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει να το ακούσει και όχι μόνο.
Έχω την εντύπωση ότι σε λίγες μέρες θα ξαναβγάλεις φτηνά.
Και για να μην ξεχαστούμε όλα τα μπουζούκια έχουν βέργα, διότι ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω τον ήχο που άκουσα.
Πάντως τα μανίκια εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκαν καθόλου βαριά.
Συνέχισε έτσι να φτιάχνεις ΤΕΛΕΙΑ μπουζούκια. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτό που κάνεις και χαίρομαι προσωπικά που σε γνώρισα.

Ευχαριστώ για την απάντηση μάστορα το μπουζουκάκι έχει ωραίο ήχο προσωπικά με ικανοποιεί κ αρέσει κ σε όλα μου τα φιλαράκια που παίζουν μπουζούκι οπότε το θεωρώ αντικειμενικά πολύ καλό τώρα για την ποιότητα του καπακιού δεν έχω ιδέα δεν είμαι ειδικός εγώ το αγόρασα καθαρά με μοναδικό κριτήριο τον ήχο για τα τασταρίσματα ο καιρός θα δείξει μιας κ μόνο μέχρι το καλοκαίρι θα βρίσκομε Κρήτη τα φοιτητικά χρόνια τελειώνουν. Πάντως όπως είχα πει κ στην αρχή της συζήτησης σε παραδέχομαι για της πολύ ελκυστικές και προσιτές τιμές που έχεις στα όργανα σου:110: κ σου εύχομαι τα καλύτερα στην δουλεία σου όποτε μπορέσεις να ανεβάσεις κ φωτογραφίες από τρίχορδα μπουζουκάκια να λιγουρευτούμε κ εμείς ακόμη παραπάνω:085:

Φιλε Αρη σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα και επ ευκαιραειασ θα ηθελα να σε διορθωσω γιατι κανεις λαθος.η σωστη λειτουργια της βεργας απαιτει την κινηση του μανικα και προς τις δυο κατευθυνσεις.Δυστυχως η αναλογια που αναφερεις ειδικα στο 4χορδο ειναι τελειως διαφορετικη ετσι οπως την εχω ζησει σαν οργανοποιος.Θα ηθελα λοιπον να σου κανω μια μικρη αναλυση της λειτουργιας της βεργασ αλουμινιου.Ησυνολικη επιβαρυνση του οργανου ειναι μετα απο μετρησεις και πολυ σχολαστικο ζυγισμα περιπου 60-70 γραμ.Το βαρος αυτο μπορεις να το περιορισεις περιπου στο μισο απο διαφορα σημεια του οργανου χωρις να εχεις αλλαγη των βασικων παραμετρων του οργανου.Η κλιση που θα δωσεις στο χερι πρεπει να ειναι τετοια ωστε να λειτουργει και απο τις δυο πλευρες.Ενα μεσαιο σε βαρος οργανο ειναι μεταξυ 1250-1350 γραμμαρια(μιλαμε παντα για 4χορδο).Εαν λοιπον γινει σωστη δουλεια με την τοποθετηση να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις περιπου το ιδιο βαρος(με αποκλιση 50 γραμμαρια)Οσον αφορα το θεμα του ηχουεχω να πω τα εξης σκαιφτομενος καθαρα με την λογικη ενοσ απλου ανθρωπου.Αφου λοιπον αφαιρουμε μορια Ξυλου τα οποια ειναι καλος αγωγος του ηχου και τα αναπληρωνουμε με μορια αλουμινιου που ειναι κακος αγωγος του ηχου λογικα εχουμε πιο λιγο ξυλο αρα ο ηχος μεταδιδεται πιο αμεσα.Αφου λοιπον η βεργα ειναι αλουμινιου δεν συντονιζει και δεν εμποδιζει τον ηχο εχει επιπλεον τις ευεργετικες ιδιοτητες του μη σκευρωματος και του μπρος πισω γιατι να μην χρησιμοποιειται?Μηπωσ τελικα ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα και θα πρεπει καποια στιγμη να το ξεπερασουμε?Η μηπως εχει βγει απο τους ιδιους τους οργανοποιους γιατι ειναι πραγματικα δυσκολη η εφαρμογη της στο μπουζουκι.Πληροφοριακα να σου πω οτι εδω στην θεσσαλονικη οργανοποιοι που ηταν αντιθετοι με την βεργα τωρα βαζουν οι περισσοτεροι.Και εγω στην αρχη ημουν αντιθετος αλλα με τον καιρο αλλαξα γνωμη γιατι πειραματιστηκα και το εψαξα σε βαθος.Κατεληξα λοιπον φιλε μου οτι η βεργα ειναι απαραιτητη σε ολα τα μπουζουκια 3χορδα η 4χορδα.Σεβομαι ομως και την αντιθετη πλευρα η οποια συμφωνα με την αποψη μου ειναι old fashion.Οσο για το ανθρακονημα δεν το γνωριζω .Μπορει και να ειναι καλυτερο.Με χαλαει μονο που δεν μπορεις να ρυθμισεις το υψος των χορδων.

Μετά από τόση συζήτηση που έγινε για αυτον τον οργανοπιοό μήπως του αξίζει να ανοιχτεί ένα forum με το όνομα του?

H Βέργα θα φορεθεί πολυ το 2009