Σπάνιο μπουζούκι Καφετζοπουλου

"Το σπάνιο αναφέρθηκε μάλλον διότι ο μάστορας (θα ξέρετε καλύτερα από εμένα) δε φτιάχνει όργανα αντιγραφές-απομιμήσεις ούτε καν προηγούμενων κατασκευών του. "

Xαριτολογω βεβαια με το ποστ μου μιας και εκτιμω αφαντστα τον οργανοποιο , αλλα δεν υπαρχει παρθενογενηση στην τεχνη
Ενα πολυ παλιο σχεδιο μου

Η εμφάνιση είναι το λιγότερο καταρχάς όταν μιλάμε για τέτοια όργανα.
Επίσης το σχέδιο αυτό ήταν κλασσικό κάποτε απο φωτογραφίες που υπάρχουν. Σήμερα είναι σπάνιο ανάμεσα σε στολίδια με την πούλια και τον αυγερινό που κυκλοφορούν.
Δε νομίζω ο μάστορας να ξεκίνησε να κάνει μια αντιγραφή…
Εγώ θα έλεγα οτι δεν υπαρχει απόλυτη ομοιότητα στην τέχνη , παρθενογένεση υπάρχει και ευτυχώς δηλαδή.

Φίλοι συμφορουμίτες ελπιζω να μη σας κουράζω με τις πολλές ερωτήσεις απλά είμαι νέος και εχω αρκετές απορίες.
Κάνω μια πικάντικη ερώτηση (απαντάτε με υπομονή…)
Παίζω αρκετά χρόνια μπουζούκι με πολλή μελέτη με δασκάλους και μόνος μου.
Όταν ξεκίνησα πήγα στο τετράχορδο και όπως καταλαβαίνετε μου είναι αρκετά πιο οικείο από το τρίχορδο .
Πριν κάποια χρόνια έπιασα ένα μπουζούκι του καφετζόπουλου καιμου άρεσε αρκετά. Ξέρω ότι δε συνηθίζει να φτιάχνει τετράχορδα αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να του ζητήσω να μου φτιάξει ένα.
Εχω δει στο φορουμ ένα τετράχορδό του.
Όσοι τον ξερετε τι άποψη έχετε , υπάρχει περίπτωση να μου κάνει το χατίρι ;;

γιατί δεν κάνεις τον κόπο να τον επισκεφτείς; θα σου λύσει την απορία πιο καλά από τον καθένα μας!
πάντως, αν κατάλαβα καλά, θες ένα τετράχορδο (επειδή σου είναι πιο οικείος ο χειρισμός του), αλλά με ήχο τρίχορδου (άρα καφετζόπουλο). νομίζω καλύτερο θα ήτανε να δουλέψεις πάνω στο τρίχορδο και να μπεις στην λογική του, γιατί σε πάει αλλού γενικότερα ώς όργανο. το ρεπερτόριό σου που κινείται περισότερο;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ξέρω ότι στο φόρουμ επικρατούν οι τρίχορδοι.
Δεν είμαι απο αυτους που θέλουν το μπουζούκι ηλεκτρική κιθάρα , μου αρεσει ο καλός ήχος .
Είναι όπως ακριβώς τα είπες , θέλω έναν ήχο τρίχορδου σε τετράχορδο. Σκέφομαι και για τρίχορδο αλλά επειδή εκκρεμούν κάποιες σναυλιες δεν εχω χρονο αυτην την περιοδο για μελετη του τριχορδου.
Θα περάσω από εκει το σαββατο και θα του το πω. Απλά θέλω τη γνωμη σας για το αν υπαρχει περιπτωση να δεχτεί, σιγουρα τον γνωρίζετε καλυτερα.

ξαναρωτάω για το ρεπερτόριο που σε ενδιαφέρει, είναι πολύ βασικό. τα θεωρώ ξεχωριστά όργανα, το καθένα με την φιλοσοφία του.
όσο για το επίμονο ερώτημά σου, δεν μπορεί κανείς να μιλήσει εκ μέρους κάποιου άλλου. ξέρω ότι γενικά δεν κατασκευάζει όργανα κατά παραγγελία, αλλά ποτέ δεν χάνεις κάτι να τον ρωτήσεις από κοντά.

Παίζω και ρεμπέτικα και λαικά (αν εννοούμε το ρεμπέτικο στα πλαίσια του προπολεμικού).Δηλαδή αρκετά τσιτσάνη, μπαγιαντέρα κτλ , αλλά και λίγο Χιώτη (παίζεται κα με τρίχορδο , το ξερω) . Θα μου πείτε ότι καλό είναι να περάσω στο τρίχορδο , θα γίνει κάποια στιγμή.
Η ερώτηση ήταν καθαρά για την εκτίμηση του καθενός , αν αξίζει να γίνει η ερώτηση στον ίδιο.
Επίσης , να ρωτήσω αν πρέπει να του τηλεφωνήσω πριν πάω. Θα είμαι με ένα φιλο που έχει καφετζοπουλο και θέλει να του το πάει για να το κοιτάξει. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

όπως λες, όταν θα έχεις χρόνο θα ασχοληθείς με το τρίχορδο. μια και λεμε για χιώτη, ο κύριος όγκος του έργου του είναι με τρίχορδο, έχει γράψει αριστουργήματα εκεί.
ένα τηλεφωνάκι για τσεκάρισμα είναι πάντα καλό κι εύκολο να γίνεται, έτσι κι αλλιώς.

Μαρίνο, εγώ πάλι θα σε συμβούλευα να περάσεις ΚΑΙ στο τρίχορδο. Το τετράχρορδο έχει τον ήχο του, το ρεπερτόριο του, τη τεχνική του και όλα αυτά μαζί το κάνουν ξεχωριστό. Αντίστοιχα και για το τρίχορδο ισχύουν τα ίδια. Ίσως αρκετά κομμάτια παίζονται και με τα δύο όργανα αλλά το καθένα δίνει τον χαρακτήρα του. Έτσι θα επιμείνω στο ΚΑΙ τρίχορδο ΚΑΙ τετράχορδο. Άρα κατά τη γνώμη μου, αφού έχεις τετράχορδο, αγόρασε ένα τρίχορδο ώστε να ανοίξεις διαφορετικούς δρόμους και την ευκαιρία να έχεις διαφορετική οπτική γωνία ακόμα και για πράγματα που μέχρι σήμερα θα θεωρούσες δεδομένα με το τετράχορδο.

Σας ευχαριστώ, ειλικρινά, για τις απαντήσεις σας.Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές αμφιβολίες για το τριχορδο.Εχει ναι μεν σπουδαίο ηχοχρωμα και μερακλιδικο ύφος που σε κάνει να παίζεις ταξίμια με την ψυχή σου, αλλά τόσο το νεαρό της ηλικίας μου όσο και ο αυθορμητισμος και η ταχύτητα που βγάζω στα κομμάτια που παιζω,είναι αλληλενδετα με το τετραχορδο, καθώς έχει περισσότερες δακτυλοθεσιες, περισσότερες και πιο εύκολες θέσεις για ακκορντα και γενικά, επειδή παίζω και πολλά χρόνια κλασσική κιθαρα, μου είναι πιο οικείο(αφού το τετραχορδο είναι έναν τόνο πιο κάτω από κιθάρα).Ετσι, δεν γνωρίζω αν έχω την απαραίτητη ωριμότητα,ακόμη, για να αντεπεξελθω όπως αναλογει σε ένα τόσο σπουδαίο όργανο όπως το τριχορδο.

φίλε μου μην το παίρνεις τόσο αυστηρά, ένα οργανάκι για να γουστάρεις και να μερακλώνεις είναι. και φυσικά δεν είναι δύσκολο, ειδικά για σένα που έχεις την εμπειρία από έγχορδα.
και όντως, από τη στιγμή που ξεκινήσεις τρίχορδο, θα ισορροπήσει και θα εστιαστεί λίγο το παίξιμο σε σχέση με το τετράχορδο.

Εγώ του τα λέω όταν παίζουμε μαζί αλλα δεν ακούει…
Οι δάσκαλοι βλεπετε όχι μόνο δεν αφήνουν περιθώρια επιλογής τρίχορδου -τετράχορδου αλλά ούτε αναφέρουν την ύπαρξη του πρώτου.Οπότε είναι αναμενόμενο ένα παιδί που έχει ασχοληθεί τόσο με την τεχνική του τετράχορδου να μη θέλει να αφήσει τη “βολή” του και να περάσει σε μια πρόκληση.

ο δάσκαλος είναι σαν το λεωφορείο, επιλέγεις αναλόγως πού θες να πας.

χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου!

Ευχαριστώ πολύ.
Τώρα με το θέμα της επιλογής δε νομίζω ότι γνωρίζει έναι παιδί δημοτικού η γυμνασίου για το τρίχορδο και τη διαφορά του με το τετράχορδο , απλά θέλει να μάθει μπουζούκι. Γιαυτό και η μεγάλη πλειοψηφία των νέων είναι τετράχορδοι. Νάναι καλά ο φυσικός μου ο Στέλιος ο Παπαδημητρίου (έχει 21 όργανα Καφετζόπουλου) που μου χάρισε αυτό το μπουζούκι και ξεκίνησα με τρίχορδο αν και κιθαρίστας…!

Γιώργο χρόνια πολλά και από εμένα!
Είσαι τυχερός που βρέθηκες ένας τέτοιος άνθρωπος στον δρόμο σου και σου έκανε ένα τόσο όμορφο δώρο. Στο θέμα μας όμως …

Όσον αφορά την επιλογή και τον διαχωρισμό των οργάνων, το ένα φέρνει το άλλο. Εκτός από το τρίχορδο/τετράχορδο το ίδιο συμβαίνει και με τις κιθάρες. Όταν κάποιος είναι μικρός, θέλει απλά να μάθει κιθάρα. Πού να ξέρει τη διαφορά μεταξύ κλασσικής, ακουστικής, ηλεκτρικής και όλες τις υποκατηγορίες αυτών. Όλα τα βλέπει ως “κιθάρα”.
Το ίδιο λίγο πολύ ισχύει και με το μπουζούκι. Οι περισσότεροι λόγω ευκολίας μαθαίνουν τετράχορδο (υπάρχουν και εξαιρέσεις που πάνε απευθείας στο τρίχορδο) και εάν και εφόσον τους αρέσει το ηχόχρωμα, το παίξιμο, το ρεπερτόριο -μετά από επιλογής τους πια- μεταπηδούν και στο τρίχορδο.
Και τα 2 όργανα έχουν να σου δώσουν κάτι διαφορετικό. Είναι δύο συγγενικά, αλλά διαφορετικά, όργανα. Έτσι καλό θα ήταν να μην αποκλείει το ένα την ύπαρξη του άλλου.

είναι ωραίος ο στέλιος! θα του τα πώ κι από κοντά μόλις τον πετύχω στον μάστορα.
η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι δάσκαλοι στα ωδεία είναι τετράχορδοι, με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις. σιγά-σιγά ελπίζω να αλλάξει αυτό, ίσως με την γενικότερη στροφή στο τρίχορδο, ίσως με τους απόφοιτους των μουσικών πανεπιστημιακών σχολών. αλλά τα ωδεία δεν προσφέρουν ελκυστικές εργασιακές συνθήκες για να τα προτιμήσει κάποιος, το αντίθετο θα έλεγα…

Αγαπητέ φίλε, στα σχόλια των προηγούμενων πρέπει να προσθέσουμε κάτι με το οποίο πιστεύω ότι δε θα διαφωνήσουν, αλλά απλώς δεν έτυχε να θυμηθούν να το αναφέρουν:

Υπάρχει μια ειδική δυσκολία στο να μαθαίνεις κάτι που είναι πολύ παραπλήσιο με κάτι άλλο που ήδη ξέρεις, εκτός από κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν όλη τη διαφορά. Αυτή τη δυσκολία δε θα τη συναντήσει ένας κιθαρίστας όταν πάει να μάθει μπουζούκι, πόσο μάλλον ένας πιανίστας όταν πάει να μάθει πνευστό, θα τη συναντήσεις όμως αν πας από το 4χ μπουζούκι στο 3χ.

Πρόκειται για μικροδιαφορές που, αν τις παραβλέψεις, θα πεις «ε και τι έγινε; πάλι ωραίο ακούγεται». Ωραίο, αλλά κάπως τετράχορδο!

Έτσι, όταν λες «το ρεπερτόριο και το ύφος που παίζω ευνοούνται από το 4χ», πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι περνώντας στο 3χ θα κάνεις και το αντίστοιχο άνοιγμα σ’ ένα ρεπερτόριο και ύφος που, προφανώς, ευνοούνται από το 3χ. Αν είναι να παίζεις τα ίδια που ήδη παίζεις στο 4χ, με το 3χ απλώς προσθέτεις έναν παράγοντα δυσκολίας (και ορισμένα πράγματα τα αποκλείεις και τελείως).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι αξιοσημείωτο αυτό που αναφέρετε για το πέρασμα από τετράχορδο στο τρίχορδο και το κατανοώ πλήρως. Άλλωστε έχω τον georgeman που έχει τρίχορδο και ψάχνεται και αυτός και βλέπω τη διαφορετική αντιμετώπιση που θέλει το όργανο αυτό. Σκέφτομαι να κάνω το άλμα και να πάρω ένα τρίχορδο από τον Καφετζόπουλο και να αρχίσω το ψάξιμο.

πολύ καλά θα κάνεις! αυτήν την εποχή μάλιστα έχει κάποια διαθέσιμα, για όλα τα βαλάντια. μη σε ανησυχεί πάντως, το πέρασμα στο τρίχορδο δεν είναι κανένα άλμα επί κοντώ…

Την καλησπέρα μου. Το Σάββατο πέρασα από το μάστορα μαζί με το φίλο μου το Γιώργο και παίξαμε και συζητήσαμε (ευγενέστατος και ωραίος άνθρωπος). Παίξαμε 5 όργανα μπουζούκια , το όργανο με τις μπουργκάνες και μια φοβερή κιθάρα) και πάθαμε ήττα. Σήμερα ,κιόλας, το πρωί πήγα και έκλεισα ένα πανέμορφο μπουζούκι. Μετά από επιμονή του φίλου μου του georgeman πέρασα στο τρίχορδο και μάλιστα σε ένα καταπληκτικό τρίχορδο. Ξεκινώ μελέτη (όχι, φυσικά την Ελεονώρα… Σύντομα θα έχετε δείγμα ήχου.https://www.facebook.com/photo.php?fbid=108048463011879&set=a.108010436349015.1073741828.100014201766482&type=3&theater