Σκεβρωμα τρίχορδου

Καλησπέρα σε όλους .Εχθές έφυγα από τον οργανοποιο μου και μου είπε ότι το τρίχορδο μου σκεβρωσε από λάθος μου βέβαια και το ξέρω αυτό.Μου είπε ότι θα επανέλθει αλλάζοντας τάστα και κάνοντας κάποιες επιπλέον εργασίες.Το ερώτημα μου είναι το εξής θα έχω το ίδιο όργανο που είχα η θα αλλάξει κάτι στον ήχο και στην άνεση που είχε το όργανο ;Ήταν ακριβό όργανο με απίστευτο ήχο.Μηπως πρέπει να το πουλήσω και να πάρω άλλο μετά την επισκευή ;

Το ξεσκευρωμα δεν είναι τόσο τραγική διαδικασία αν το κάνει σωστά ο μάστορας.
Τώρα τι εννοείς αν θα έχει το ίδιο οργανο ? Αν ήταν σκευρωμενο σίγουρα θα έχεις καλύτερο ήχο μετά.
Τώρα στο παίξιμο δεν ξέρω αν θα ψηλώσει η θα χαμηλώσει το όργανο σου μετά το ξεσκευρωμα.
Να το πουλήσεις γιατί ?

1 «Μου αρέσει»

Το τελευταίο τρίμηνο σκεβρωσε πριν είχε άψογο ήχο και ήταν πολύ άνετο το παίξιμο και ξεκούραστο .Θα έχω το ίδιο όργανο με πριν η θα είναι διαφορετικό όργανο από ότι είχα πριν σκεβρωσει;

Από όσο ξέρω το ξεσκευρωμα δεν είναι επεμβατικη διαδικασία.
Δεν αλλάζεις κάποιο κομμάτι του οργάνου σου.
Εφόσον γίνει σωστά, λογικά θα έχεις το ίδιο και καλύτερο όργανο.
Αλλά κάνε λίγο υπομονή να σου γράψουν και οι πιο έμπειροι. Καλή χρονιά να έχουμε!

1 «Μου αρέσει»

Εσύ τί λάθος έκανες και σκέβρωσε το όργανο με βάση αυτά που σου είπε ο μάστορας?
Αυτές τις ερωτήσεις που έκανες για το πώς θα είναι το όργανο μετά την επέμβαση τις έκανες στο μάστορα να δεις τί θα σου πει?
Ο οργανοποιός που το πήγες είναι και αυτός που το κατασκεύασε το όργανο?
Θα σου πούνε και παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα.Πάντως σίγουρα πρώτος πρέπει να το δει ο μάστορας που το έφτιαξε.Πιθανολογώ σε αυτόν θα το έχεις πάει αλλά σε ρώτησα μήπως το πήγες αλλού για διάφορους λόγους.
Μακάρι να επανέλθει.

Αφού είναι σκευρωμενο , χειρότερο αποκλειεται να γίνει , αλλωστε ο λόγος του ξεσκευρωματος είναι για να γίνει το όργανο καλύτερο , να το πουλησεις , όχι , ούτως ή αλλος με τα λεφτά που το αγορασες δεν μπορείς να το πουλησεις . Πηγαινε σε έναν που εμπιστεύεσαι να στο φτιαξει …!

Το ξεσκευρωμα , δεν είναι τραγικό , αν είναι καλός ο μαστορας , μια χαρά θα κάνει την δουλειά του …

Τραγικό μπορεί να μην είναι αλλά πάντα καλό είναι να το βλέπει αυτός που το έφτιαξε.

1 «Μου αρέσει»

Μπας και φταιει αυτό , για κουρδισε το μια , αν δεν είναι ήδη κουρδισμενο , για να καταλάβεις αν το οργανο είμαι σκευρωμενο πρέπει να το ακούσεις πρώτα κουρδισμενο . Βέβαια αποκλειεται να είναι κάτι τετοιο και να μην το είδε ο μαστορας , αλλά λέω τωρά

Καλή Χρόνια επίσης !

Αν παλι όχι πάρε διαβασε αυτό

Αν τον εμπιστεύεται και τον θεωρεί καλό μαστορα , βέβαιως

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Μην σε ανησυχεί η επέμβαση, απ’ο,τι κατάλαβα ο οργανοποιος είναι και ο κατασκευαστής του οργάνου οπότε θα έχει τον τρόπο να βγάλει τον ίδιο ήχο με πριν. Υποθέτω ότι λόγω εποχής έμεινε κοντά σε πηγή θερμότητας (άρα ξηρασίας) και έτσι σκεβρωσε.
Δεν χρειάζονται σκέψεις περί πώλησης κλπ, υποθέτω θα έχεις και ένα συναισθηματικό δέσιμο με το όργανο πέραν του οικονομικού. Θα το πάρεις και θα το ευχαριστηθείς όπως πριν και καλύτερα μια που θα είναι σαν καινούριο. Η μόνη περίπτωση να αλλάξει ο ήχος είναι αν αλλάξεις καπάκι, αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση σου

4 «Μου αρέσει»

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον που δείχνετε.Το μπουζούκι το είχα αφήσει για καιρό χωρίς να παίζω καθόλου και το ξέχασα εντελώς κουρδισμενο.Το έχω πάει στον μάστορα που το κατασκεύασε η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα να τον προβλημάτισε καθόλου ,μου είπε ότι θα γίνει.Εγω γενικά ανησυχώ με τις βλάβες ,είδα και ένα βίντεο για ξεσκεβρωμα όπου έτριβε κάποιος με γυαλοχαρτο το μανίκι και φοβήθηκα μήπως γίνει ποιο λεπτό .Χειρότερο σίγουρα δεν θα γίνει .Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα επανέλθει στο 100%.

1 «Μου αρέσει»

Γιατί να μην επανέλθει?Μια χαρά θα είναι.

Έχω ακούσει ότι είναι από τα ποιο σοβαρά προβλήματα στο μπουζούκι για αυτό τρόμαξα λιγάκι.Ειναι όργανο των 1600 ευρώ και φυσικά είμαι δεμένος συναισθηματικά μαζί του

3 «Μου αρέσει»

συγγνωμη , να σου κανω μια ερωτηση? απο ποιον οργανοποιο ειναι το μπουζουκι … θα παρω συντομα αλλο ενα τριχορδο (γιατι ποτε δεν ειναι αρκετα) και θελω να δω απο που ηταν αυτο που λες

1 «Μου αρέσει»