Προβληματικο 4χορδο

Καλησπερα!
Το 4χορδο μπουζουκακι μου εδω και μια-δυο μερες μου εχει παρουσιασει καποια προβληματα.Πχ ενα δυο ταστα (ευτυχως στην 4η χορδη) εχουν σηκωθει και ο ηχος ειναι πραγματικα χαλια.Το οργανακι καποιες φορες ‘‘τσιριζει’’ και ιδικα στις αρμονιες.Να σημειωθει οτι ειναι ολοκαινουργιο (δυο μηνες το εχω)και οτι ειναι φτιαχμενο απο γνωστο κατασκευαστη.Τι μπορω να κανω?Θα στρωσει ή θα χρειαστει επισκευη?:106:

Γεια σου φίλε,

Αν και “νέος” στο μπουζούκι αλλά πιο “παλιός” στην κιθάρα μπορώ να σου πω πως:

  1. Η μια περίπτωση είναι με πλαστικό σφυράκι, ο μάστορας “χτυπάει” τα προβληματικά τάστα και έτσι ξανακάθονται
  2. 2η περίπτωση είναι με ειδική λίμα που έχει το ίδιο radius με την ταστιέρα, τρίβει τα τάστα κάνοντας έτσι fret leveling και έπειτα fret dressing

Εάν έχει κάποια εγγύηση το όργανο λογικά θα πρέπει να στο καλύψει το εν λόγω θέμα, αλλιώς κάτι από τα παραπάνω θα πρέπει να γίνει σε έναν μάστορα που εμπιστεύεσαι. Σίγουρα σηκώθηκαν τα τάστα ή μήπως έχει αλλάξει γωνία το μπράτσο ή μετακινήθηκε ο καβαλάρης με αποτέλεσμα να “κατέβουν” οι χορδές και σου τρίζει σε συγκεκριμένα σημεία;

Tα ταστα ειναι φιλε παναγιωτη …Και απο οτι μου ειπε ενας πιο εμπειρος φιλος ειναι απο την αλλαγη θερμοκρασιας καθως τα ταστα ειναι φθηνα

Το χειρότερο σενάριο θα είναι αν δεν φτιάχνει με τους “απλούς” τρόπους, να σου αλλάξει τα εν λόγω τάστα για να κουμπώσουν σωστά και γερά ακολουθώντας βέβαια το fret dress και leveling ώστε όλα τα τάστα να είναι στο ίδιο ύψος αποφεύγοντας τριξίματα κτλ…

Φίλε μου καλύτερα πήγαινε από εκεί που το πήρες για να στο φτιάξη, που όπως τα λες δεν εινε τίποτα σοβαρό και μαλών θα το κάνει σε πέντε λεπτά. Μην προκαλέσεις καμιά ζημιά μόνο σου, και μετά θα χρειαστεί περισσότερο χρόνω αλλά και χρήμα.τα τα στα τα βαζουναι είτε με μια μικρή πρέσα, όπως έχω εγώ είτα με ματσόλα{λαστιχένιο σφυρί}.

Ωραια θα το παω να το κοιταξω.Αλλα με το ‘‘τσιριγμα’’ γιατι
να συμβαινει αυτο?

Οι χορδές πρέπει να έχουν “χώρο” από την ταστιέρα ώστε να πάλλονται και να ηχούν σωστά. Τώρα που όπως λες έχουν “πεταχτεί” τα τάστα, αυτός ο χώρος μειώθηκε με αποτέλεσμα όταν παίζεις στις εν λόγω θέσεις οι χορδές να μην έχουν επαρκή απόσταση από την ταστιέρα και να βρίσκουν επάνω στο τάστο/τα και να κάνουν αυτό το τρίξιμο.

Ωραια.Ευχαριστω για ολα:088:.Θα το παω για φτιαξιμο.Παντως με εκνευρισε πολυ αυτο.Δεν μπορει να ειναι ολοκαινουργιο μπουζουκακι ωραιο και απο καλο κατασκευαστη και να μου κανει τετοια προβληματα