Προβληματάκι στον ήχο σε τριχορδο

Το νέο μου τριχορδο μπουζούκι εχει τα χαρακτηριστικα στον ηχο που ηθελα αλλα στις μεσαιες χορδες (ΛΑ) και στα πρώτα διαστηματα εως τη ΡΕ ειναι σαν να κανει γαργαρα,σαν λιγο ξεκουρδιστο(που δεν ειναι). Δεν ξερω τι μπορει να φταιει και πως να το διορθωσω! Λεω μηπως με τον καιρο και το παιξιμο στρωσει. Εαν είχε καποιος αναλογη εμπειρια και ξερει ή υποθετει τι μπορει να φταιει ας βοηθησει. Ευχαριστω!

Το κάθε όργανο έχει και του δικούς του λόγους που κάνει τέτοια τσαλίμια. Εάν έχεις πολύ υγρασία ίσως και να φταίει. Πέρυσι είχα τέτοια προβλήματα έφτιαξα λίγο τα τάστα έβαζα έβγαζα καπλαμά…
Επειδή όμως συνέχισε το πρόβλημα και το καλοκαίρι και το φθινόπωρο, έκανα το εξής που παραδόξως έπιασε, (δεν ξέρω γιατί) τα κλειδιά μου ήταν τετράχορδου και τα δυο τελευταία αυτά που δεν είχαν χορδή, τα έβγαλα. Σαν να είχαν χαλάσει, δεν ξέρω τι έφταιγε, αλλά είχα καιρό να ακούσω το μπουζουκάκι μου χωρίς να γκρινιάζει.
Δεν στο λέω για να το κάνεις, απλά παραθέτω την εμπειρία μου.
Ίσως αν εμπιστεύεσαι τον μάστορα σου να πας σε αυτόν. Το καλύτερο δυνατόν που έχεις να κάνεις!