Σκαφτός τζουράς Τάσου Θεοδωράκη

Καλησπέρα παιδιά.
Πήρα σήμερα το τζουρά που είχα παραγγείλει από τον Τάσο Θεοδωράκη στη Θεσσαλονίκη.
Σκαφτός, σκάφος μουριά κομμένη το 1996 από ότι μου είπε, καπάκι κέδρος, 60 κλίμακα.
Ιδιαίτερο το καράολο, καπάκι με ροζέτα, το οποίο αν και απλό εμφανισιακά, η ροζέτα και το φιλέτο σε συνδυασμό με το χρωματισμό τα θεωρώ τόσο-όσο για τα γούστα μου.

Ένα κομμάτι πιο βαρύ και παιγμένο επίτηδες έτσι, κι ένα για να ακουστούν και τα πρίμα. Ήχος γεμάτος και με γρέζι, ακούστε…

Φωτογραφίες όπως και βίντεο από κινητό, οπότε σίγουρα αδικούν το αποτέλεσμα.

2 1 8

![7|352x480]

12 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο.Πολύ όμορφο όργανο.Από μπαγλαμά είχες πει αν δεν κάνω λάθος θα πας σε μπουζούκι κάποια στιγμή.Το πας ανά μέγεθος και πήρες τζουρά? :smile:

2 «Μου αρέσει»

Καλοριζικος και καλές πενιες !

2 «Μου αρέσει»

Άριστη επιλογή μάστορα και όμορφο όργανο! Να το χαρείς και να το γλεντήσεις, με ανοιχτές και με γεμάτες!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ παιδιά να 'στε καλά και με πολλά παιξίματα.

@Lambros.L Ισχύει αυτό αρχικά έλεγα για μπουζούκι αλλά με κέρδισε ο τζουράς, το ηχόχρωμα αυτού του οργάνου είναι μοναδικό. Καλή και η καθαρότητα και το σκάσιμο του μπουζουκιού αλλά εδώ είναι άλλο πράμα. Αυτό το γρέζι και η βραχνάδα βγάζει μια ΄΄βρωμιά΄΄, λες και έρχεται ο ήχος απευθείας από τον τεκέ, αχνίζει η τρύπα απ’ το καπάκι :grinning: :grinning:.
Εν καιρώ πάντως, στο μέλλον κάτι θα γίνει και με μπουζούκι…

4 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφο όργανακι αδερφέ… Ωραία συντροφιά. Να το χαρείς σε όλα σου.

3 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο να είναι, όμορφο όργανο και με ωραίο ήχο

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ παιδιά, τα μπράβο στο μάστορα που έβγαλε αυτό το αποτέλεσμα!!

3 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο. Και το βιβλίο των Βούλγαρη-Βανταράκη από κάτω, ολοκληρωμένο το στάρτερ πακ.

2 «Μου αρέσει»