Σε ποιον το ντερτι μου να πω;

Χαιρετω την παρεα του ρεμπετικου.Ασχολουμαι εδω και λιγο καιρο με το μπασσοκιθαρο
στις παλιες εκτελεσεις και ενιοτε βρισκομαι μπροστα σε πολυ ενδιαφερουσες περιπτωσεις ακουστικα π.χ

Γνωριζει καποιος τι παιζει η κιθαρα σ’ αυτο το τραγουδι του Παγιουμτζη οταν κλεινει σε τριτο τεταρτο στιχο;Το ακουω καπως ετσι:

Σε ποιον το (μπασσο ρε και συγχορδια μινορε)
ντερ τι (μπασσο φα συγχορδια φα εβδομης)
μου να πω και (αυτο ειναι λα μινορε)
της καρ (μπασσο ρε# και ντιμινουιτα)
διας τον (εδω ακουω μπασσο μι και στην αρση την ιδια ντιμινουιτα;;;;;;!!!:258:)
πονο (λα)

koraki δεν ξέρω αν επέζησε από το 2008… εμένα θα με ενδιέφερε τι παίζει το μπουζούκι, καλά τα λέω φίλε babi;

δεν νομίζω ότι το κοράκι διαβάζει, εγώ πάντως ακούω έναν κύκλο όπου παρεμβάλλεται συχνά η ντιμινουΐτα. δηλαδή Am-Adim-E7-Am και μετά Dm-Adim-Am. επίσης στην ρε μινόρε κάποιες φορές βάζει μπάσο φα.
νικήτα στο μπουζούκι ποιό σημείο σε ενδιαφέρει;
και μια σημείωση για τους στίχους: μπορεί να διαφωνώ κάθετα με το συμπέρασμα του στιχουργού, αλλά καταλαβαίνω πως πρέπει να έχει προδοθεί πολύ άσχημα για να φτάσει να πει τέτοιο πράγμα…

Δεσμεύομαι δημόσια ότι θα εκπληρώσω πολύ άμεσα -γιατί παράγινε η καθυστέρηση- αυτό που χρωστάω στο φίλο Νικήτα…

Στο Μπάμπη απευθύνθηκα γιατί το έχομε συζητήσει, εσύ φίλε Νίκο με τον καφέ…

Οπ …τι έγινε, μεσολάβησε ο Μπάμπης.

α ρε νικήτα, όλοι σου χρωστάμε εδώ μέσα!

Δεν υπάρχουν χρωστούμενα, φίλοι και καλή καρδιά. Απλώς με το Μπάμπη έτυχε και μιλήσαμε για το τραγούδι αυτό.
Εγώ είμαι με το στιχουργό κι ας μη νοιώθω προδομένος, ή λες να μην το έχω πάρει είδηση.

καλή καρδιά και ανοιχτή καρδιά!
θα το ξαναπαίξουμε στην επόμενη μάζωξη, προετοιμασμένοι αυτή τη φορά.