Αγαπητοί Συνάδελφοι!

Τραγούδια βγαλμένα από τη ζωή.

Στο μπουζούκι ο καλός φίλος Στέλιος Ιωαννίδης ο επονομαζόμενος “Γέρος”,εκ Θεσσαλονίκης , όπου κάνει για δεύτερη φορά “αγροτικό” στην Αμοργό.Όπου τον δείτε,ζητήστε του να σας παίξει, και τραγουδήσει ,την Πεταλούδα.

Πλάκα κάνεις!!

Εγώ δεν τον ήξερα. Ήξερα όμως το τραγούδι, που μαζί με καμιά δεκαριά άλλα τα είχε φέρει από την Αμοργό στην Αθήνα ένας άλλος εκπαιδευτικός που έκανε αγροτικό εκεί. Τα έκανε σουξέ σ’ ένα μικρό κύκλο φίλων, και ειδικά τη Μοριοδότηση τη μεταλαμπάδευσα εγώ και στην Κάρπαθο, στους αθηνομακεδονοκρητικούς κύκλους των εκεί εκπαιδευτικών (δεν μπορώ να πω ότι έγινε ιδιαίτερα σουξέ, αλλά κάποιοι μπορεί να τη θυμούνται). Αυτό τώρα, πάνε 4-5 χρόνια!
Επιπλέον, από εντελώς άλλη μεριά έχω γνωρίσει και τους Γαβράδες πατέρα και υιό (βιολί-λαούτο στο βίντεο), που είναι οι μοναδικοί Αμοργιανοί που ξέρω.
Μικρός που είναι αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Μου κίνησε το ενδιαφέρον η ιστορία, αλλά βρήκα μόνο αυτό:

(Μου βγάζει μήνυμα το φόρουμ ότι το είχε βάλει ο Περικλής στο πρώτο μήνυμα αλλά δεν μου εμφανίζεται).

2 «Μου αρέσει»

Ο “Γέρος”…α ρε θύμησες.!!! Από τα καλύτερα παιδιά.

1 «Μου αρέσει»

επιδιορθώθηκε το μήνυμα του Περικλή (όντως υπήρχε ο σύνδεσμος αλλά δεν είχε μεταφερθεί σωστά από το παλιό φόρουμ)

1 «Μου αρέσει»