Σερβισ μπουζουκι

Κύριοι θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω το Παναγιώτη Στάμκο για το άψογο σέρβις (επιδιόρθωση μικρού σπασίματος σε σκάφος,τάστα,βερνίκι όλο το όργανο,καβαλάρη) σε όργανο 22 ετών που συναισθηματικά είναι πολλά για μένα καθώς είναι το όργανο που έμαθα να παίζω και πήρα το πρώτο μου μεροκάματο.Παναγιώτη είσαι άψογος επαγγελματίας,σ’εύχαριστώ για τη φρόντιδα που έδειξες στο όργανο,το ήθος σου και τα λίγα χρήματα που πήρες για όλα αυτά,λες και με ήξερες χρόνια…

Με την ευκαιρία του μυνήματος του Στρατή, θα ήθελα και γώ με τη σειρά μου να πω δυό λόγια για τον Παναγιώτη και να ενισχύσω αυτά που ανέφερε.
Έχω φτιάξει ένα όργανο σε κάποιο φίλο από τη Μυτιλήνη πριν από 4-5 χρόνια, οπότε κάποια στιγμή δέχομαι προσωπικό μύνημα από τον Παναγιώτη και μαθαίνω ότι το όργανο έπεσε στα χέρια του για να του τοποθετήσει βέργα κλπ.
Το πρώτο και αξιοσημείωτο είναι ότι ο Στάμκος Παναγιώτης επικοινώνησε μαζί μου για να με συγχαρεί για την ποιότητα του οργάνου κλπ, πράγμα που σπάνια συμβαίνει στον χώρο των συντεχνιών και ειδικά της οργανοποιίας. Βέβαια ακολούθησε και επικοινωνία τηλεφωνική ανταλλάξαμε απόψεις κλπ.
Το δεύτερο είναι ότι μού έστειλε 2 - 3 καπάκια για να δοκιμάσω από ντόπιο έλατο χωρίς να του τα ζητήσω έτσι για δώρο.

Βέβαια, στο χώρο αυτό, στο φόρουμ υπάρχουν και άλλοι οργανοποιοί, σχεδόν όλοι, με τους οποίους ανταλλάσουμε απόψεις και παρέχουν απλόχερα τις γνώσεις τους όπως και ο Νίκος ο Φρονιμόπουλος ο οποίος με δέχθηκε στο εργαστήριό του για να μου δείξει μια δική του τεχνική για τον σχεδιασμό και την κατασκευή καλουπιού για μπουζούκι, τζουρά κλπ.

Γειά σου Βραδυνέ και χρόνια πολλά.

Μου κάνουν λίγο εντύπωση αυτή τη φορά τα δημόσια ευχαριστήρια σε οργανοποιό, αναφέροντας το όνομά του (όχι ότι με πειράζει) αλλά σε κάποιο άλλο θέμα:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?22303-/page4

είχες αναφερθεί και σε κάποιον άλλο μάστορα που και τότε είχες πει ότι σου φέρθηκε σωστά, και δεν είναι τυχαίος. Στην ερώτησή μου όμως, καλό θα ήταν να μάθουμε και το όνομά του, μου είχες απαντήσει τα εξής στα μηνύματα #33, #35:

:082:

Φίλε άταστε καταρχάς άλλο το ένα όργανο άλλο το άλλο μη τα μπερδέψεις…για τη προηγούμενη υπόθεση ούτε τώρα θα αναφέρω ονόματα,έχω τους λόγους μου και το δικαίωμα να το κάνω,επίσης στο φόρουμ εγγράφηκα για να συζητώ και όχι να διαπληκτίζομαι…και κάτι για το τέλος στο ίδιο θέμα δήλωνες έκπληξη για τις τιμές ενός καλού καπακιού για μπουζούκι λέγοντας “εγω βιολί παίζω με το βιολί ασχολούμαι” από τότε και μετά μας έχεις προκύψει ο μεγαλύτερος αναλυτής της κατασκευής του μπουζουκιού αφού τελικά σε άλλο θέμα μάθαμε ότι έχεις εργαστεί και σε οργανοποιοίο,αν κάνω λάθος ας διαγραφεί το παρόν μήνυμα και επειδή έχεις τελικά μια ψιλοεμμόνη τα υπόλοιπα τα συζητάμε με π.μ.

Φίλε Βραδυνέ,

δεν είπα ότι είναι τα ίδια όργανα, απλά για τους μαστόρους έκανα λόγο που ενώ όπως λες και στις δυο περιπτώσεις σου φερθήκανε σωστά, αναφέρεις μόνο το όνομα του ενός και όχι και του άλλου, βέβαια δικαίωμά σου είναι όπως λες να αναφέρεις ονόματα όποτε εσύ θέλεις και κρίνεις ότι πρέπει να γίνει.

Όσο για τα άλλα είναι όπως τα δήλωσα και δεν νομίζω να είναι κακό να παίζω βιολί και να ασχολούμαι επαγγελματικά με την επισκευή του, αλλά να έχω κι ένα γενικότερο ενδιαφέρον, αγάπη και μεράκι στην τέχνη της οργανοποιίας που σ’ αυτή ανήκει και το μπουζούκι.

Δεν κάνεις λάθος, έχω εργαστεί και ως βοηθός σε οργανοποιείο όπως είπα πριν αρκετά χρόνια (αυτός που το έχει είναι πατριώτης μου μουσικός, κατασκευάζει μπουζούκια, λαούτα αλλά κάνει επισκευές και σε άλλα όργανα) αλλά περιστασιακά το επισκέπτομαι ακόμα και αυτό αλλά και κάποια άλλα.

Δεν έχω εμμονές να το συζητήσουμε με προσωπικά μηνύματα όπως μου προτείνεις, απλά μου έκανε λίγο εντύπωση το μήνυμά σου.

Καλές πενιές στα όργανά σου.

Καλημέρα Βραδυνέ,

σε ευχαριστώ για την απάντηση με προσωπικό μύνημα, και για τις διευκρινήσεις που μου έκανες.

Θελω κι εγω να ευχαριστησω, τον Παναγιωτη που του πηγα τα δυο μπουζουκια μου για μια ρυθμισουλα, και τελικα τα πηρα πισω και τα δυο, καλυτερα απ οτι ηταν πριν. Το ταλεντο αυτου του ανθρωπου ξεχωριζει, και δεν ειναι καθολου τυχαιο, ολα προερχονται απ το μερακι του που φαινεται απο χιλιομετρα και απο την σωστη δουλεια που κανει!!!

Καλημερα παιδια. Ξερει κανεις αν συνεργαζεται ο Π.Σταμκος με καποιο μεταπωλητη ή κατασκευαστη στην Αθηνα ? Πηρα το μπουζουκι μου πριν 2 χρονια απο τον Γιωργο στην Αιτωλικού στον Πειραια με τον οποιο συνεργαζοταν τοτε, αλλα πρεπει να εχει κλεισει το μαγαζι του τωρα πια … Βασικα θελω να κανω ενα ψιλοσερβις στο οργανακι και θα ηθελα να ενημερωθω για τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω ωστε να φτασει το οργανο στον κατασκευαστη. Δεν εστειλα απευθειας pm στον Παναγιωτη γιατι μπορει να ενδιαφερει και αλλους η πληροφορια που ζηταω. Ευχαριστω.

Με την ευκαιρια της ερωτησης του φιλου μακαλικαν θα ηθελα να ενημερωσω ολους τους φιλους που εχουν μπουζουκια η αλλα οργανα απο το δικο μας εργαστηριο οτι μπορουν να στελνουν τα οργανα για σερβις η με το κτελ η με μεταφορικη εταιρεια.
Ηδη εχει ξεκινησει συνεργασια με τον Νικο Παραμυθιωτη που βρισκεται στην κυψελη.Στο μελον και αφου οργανωθει οπως πρεπει θα μπορουν να μιλουν μαζι του για οτιδηποτε αφορα τα οργανα μας.
Μεχρι τοτε καλα θα ειναι να ερχονται σε απαφη μαζι μου για τις αναλογες διευκρινησεις.