Σαζι κατασκευαστες και μαγαζια

οποιος γνωριζει ας μου πει κανενα καλο οργανοποιο για σαζι η κανα καλο μαγαζι να αγοραζω σαζι ενδιαφερομαι

Νομίζω πως για τέτοια όργανα πολύ υψηλής ποιότητας πρέπει να κοιτάξεις στον Δημήτρη τον Ραπακούσιο. Λένε ότι είναι από τους κορυφαίους…

Ρίξε μια ματιά και στον δικό μας, τον Τάσο Θεοδωράκη!

Υπαρχει ενα Διαθεσιμο Σκαφτη Μουρια,με καπακι ενγκελμαν,ταστιερα εβενο και εβενινα κλειδια με θηκη σκληρη Βαλιτσα Σερεμετη.Την αλλη εβδομαδα το στελνω Αμερικη,αν σε ενδιαφερει στειλε μυνημα.Το οργανο εχει και εσωτερικη καψα.Κατασκευη Ραπακουσιου,2 χρονων,
Αν σε ενδιαφερει σοβαρα το συζηταμε.
Σπυρος

Ειναι ενα πολυ καλο καταστημα και εργαστηριο παραλληλα που ασχολειται καθαρα με τα παραδοσιακα οργανα το οποιο βρισκεται στο Αιγαλεω Λογοθετου 12 και Παναγοπουλου!Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια, καλη ποιοτητα πανω απ’ολα και καλες τιμες!Θα σου προτεινα να το επισκεφτεις, ανηκει σ’ενα μαστορα τον Πολυδωρου!Εχουν και ιστοσελιδα το www.thebouzoukishop.com

Έχει και υποκατάστημα στο Μοναστηράκι αν δεν κάνω λάθος…
πράγματι πολύ μεγάλη ποικιλία!
αλλά για σάζι, στην ιστοσελίδα του έχει μόνο ηλεκτρικό…

panatha20 γιατί δεν κάνεις μια εκδρομούλα στην Κωνσταντινούπολη? Οπως παίζει και ο Παναθηναικός με τη Γαλατασαραυ είναι μια ευκαιρια :090:
Στην Πόλη θα βρείς πολύ ωραία όργανα που ξεκινούν απο 250 λίρες (κάτι λιγότερο από 125 ευρω). Εχει ένα δρόμο δίπλα στο Τουνελ στο Πέρα που έχει μία αγορά όλο μουσικά όργανα. Θα έχεις και την ευκαιρία να ακούσεις το βραδυ στα μαγαζιά πολυ ωραίους σαζιστες.
Ερίξα μια ιδέα για να σε διαολέψω… :092:

για βαλε καμια φοτο αν μπορεις? Ειναι ηλεκτικο? τιμη?

Καλησπερα φιλε μου Παναθα!Εχει ενα πολυ καλο ηλεκτρικο το οποιο ειναι στα 650 ευρω!Το’χω δοκιμασει και ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του!Ειναι και μισοκεντητο ολο το σκαφος!Τη φωτογραφια μπορεις να τη δεις στην ιστοσελιδα του www.thebouzoukishop.com Απ’οσο ξερω κι εχω επισκεφτει και τα δυο καταστηματα εχει και απλα σαζια και γενικοτερα μεγαλη ποικιλια σε παραδοσιακα!Στο μοναστηρακι ειναι στη οδο Πανδροσσου 31, κοντα στο μετρο!Το τηλ.210 3241491!Ελπιζω να σε κατατοπησα!

ok θα το επισκευτω. Ψαχνω για σαζι μη ηλεκτικο. Ευχαριστω:102::089:

Αμαν…Οι γονεις μου θα πανε στην Πολη αυριο.λετε να τους πω να μου φερουν κανενα σαζι που ειναι η καψουρα μου;

Το ρωτάς; Κάνε το βήμα! Αφου έχεις την ευκαιρία!

Ναι.Αλλα οι γονεις μου δεν ξερουν τπτ απο οργανα και μουσικη.Οπως κι εγω δλδ.Αλλα πολυ γουσταρω!

Gilles αν πεις στους γονείς σου να πανε εκεί που ειπα στο panatha20 μπορεις να βρεις καλο σαζι με 250 λίρες. Απλά οι γονείς σου να ζητήσουν σαζι με ουζούν σαπ (μακρύ μανίκι) και με ντουζένι καραντουζέν ή μποζούκ ντουζέν, (είναι το ίδιο). Το σάζι αυτό έχει 24 τάστα (γιρμί ντορτ περντέ).
Να μήν πάρεις δηλαδή το κισά σαζ, το κοντό.
Εχω ξεκινήσει μαθήματα σαζι εδώ στην Πόλη και ο δάσκαλος μας μας παρήγγειλε ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές. Για αρχή και μέση πιστεύω ότι θα καλυφθείς πολυ ωραία.

Η φλασιά δε που έφαγα όταν άκουσα να λένε το καραντουζένι μποζούκ ντουζέν μου ενίσχυσε εμπειρικά και προσωπικά ακόμα περισσότερο την άποψη ότι το μπουζούκι δεν έχει σχέση με το σπασμένο όπως σημαίνει το μποζούκ αλλά με το bozorg που όπως διάβασα στο φόρουμ στα πέρσικα σημαίνει μακρύ και αυτή η λέξη είναι που παραφθαρμένη στα τούρκικα έγινε μποζουκ. Αρα το μήκος έδωσε το όνομα στο ντουζένι και όπως πολύ σωστά λέει ο Νίκος Πολίτης ταμπουράς και μπουζούκι πρέπει να είναι το ίδιο πράγμα. Υπάρχει ένα καταπληχτικό σχετικό θέμα στο φόρουμ για την ονομασία του μπουζουκιού.

Τέλος πάντων χτύπα το και δεν θα χάσεις. Ετσι για να λες ότι το ντουζένι μου είναι μποζούκ! :088:

Βρε Διόνυσε, τώρα το βλέπω ότι μένεις στην Πόλη! Δηλαδή, εσένα θα ρωτάμε για γλωσσικές και άλλες απορίες, εμείς οι μη γνωρίζοντες τουρκικά!

και να πάς στη συναυλία αύριο!:
You are invited to attend an Istanbul performance by

THE FAMOUS SOAS REBETIKO BAND

at 21.00 on Saturday 10 October 2009

VENUE: “GHETTO TERAS”

ADDRESS: 2nd Floor, Kalyoncu Kulluk Caddesi, 10, Beyoglu 34440, Istanbul.
Close to British Embassy.

PHONE: 0212 251 75 01 /// info@ghettoist.net

ADMISSION: 20 TL (Students 15 TL)

The SOAS band is based at the School of Oriental and African Studies (SOAS, London). We have a wonderful team of up to 20 musicians, some Greek, some Turkish, some British, playing this very soulful “urban blues” music, much of it from the 1920s-30s. Since many of these songs came from the Izmir region, when the Greeks emigrated in the 1920s, we sing many of them in both Greek and Turkish versions.

A romping stomping party… Zeibekiko… Hasapiko… Heavy rhythms…
Soulful singing… The Greek blues… Bouzoukis, tzoura, baglama, santur, guitars, accordeon, percussion…

The title of our concert will be "ANATHEMA SE THALASSA: Songs of Ships, Migrations and Diasporas.

You can hear our music at this website:

http://www.cdcarts.org/adhocrebetikoband/

and you can find out more about us here:

http://www.geocities.com/soasrebetikoband/

Eυχαριστώ Νίκο θα το προσπαθήσω! Φαίνονται πολύ ωραίοι! Ξέρεις υπάρχει και μια άλλη κομπανία που λέγεται “Καφέ αμάν” που δημιουργήθηκε αυτή τη χρονιά. Έδωσαν και μία συναυλία στη γαλλικό προξενείο τον Ιούνη που τους είδα και ήταν αρκετά καλοί. Στελιος Μπερμπέρ, ο τραγουδιστής τους, ήταν αν θυμάμαι καλά ήτανε χρόνια με τον Μουαμέρ Κετέτζογλου. Σ’αυτό το καφέ Αμάν παίζουν Τούρκοι και Έλληνες μαζί.
Μακάρι μια μέρα να δούμε τα δυο καφέ Αμάν, του Φέρρη και αυτό να παίζουν μαζί σε μια κοινή συναυλία.
Για τα τούρκικα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ!

Spyros Koliavasilis μπορείς να “ανεβάσεις” φωτο από το σαζ που έχεις?

Ευχαριστώ

Φωτογραφιες απο το σαζι αλλα μονο απο ζωντανες εμφανισεις.
Σκαφος σκαφτη κουρια,καπακι γερμανικο καπακι εγγελμαν,ταστιερα εβενινη και κλειδια,εσωτερικη καψα K&K και ειναι με μακρι μπρατσο,εγω το κουρδιζω σι μι λα απο καντινια προς μπαμ,και ειναι Κατασκευης Δημητρη Ραπακουσιου,και θηκη Γιαννη Σερεμετη.
Ειναι σε αριστη κατασταση,οποιος θελει μπορει να το ακουσει στο www.myspace.com/spyrosoud και το κομματι ειναι το Far away moon .
Τηλεφωνηστε ή Π.Μ.

κανενα μαγαζι στη θεσσαλονικη ρε παιδια?να παρω κανα σαζι φτηνο για να μαθω…?

Μπορείς να επισκεφθείς τον Τάσο Θεοδωράκη στην οδό Ιπποδρομίου.