Σάζι - βοήθεια

Το σάζι είναι όργανο με μικρές τάσεις στις χορδές και επομένως δεν είναι απαραίτητη η ενίσχυση στο μπράτσο του. Βάζοντας χορδές από μπουζούκι ή μπαγλαμά και κουρδίζοντας τες στους τόνους των οργάνων αυτών, το ποιό πιθανό είναι να καταστρέψεις το σάζι. Δοκίμασε τις χορδές για σάζι που είναι και πιο λεπτές και κουρδισέ τες στους τόνους του σαζιού. Προσωπικά δεν τους γνωρίζω αν και έχω δυο σάζια στο σπίτι. Πάντως καλύτερα να προσπαθήσεις να ασχοληθείς καθαρά με το σάζι. Έχει ιδιαίτερο ήχο και τεχνική. Ειδάλως κράτα την αναλογία με το κούρδισμα του μπαγλαμά ίσως πιο χαμηλά ίσως πιο ψηλά και παίζε έτσι σαν τρίχορδο. Πιστεύω όμως πως γρήγορα θα το βαρεθείς γιατί δεν είναι το ίδιο.

Στο μακρυμάνικο σάζι με 24 περντέδες, εχουμε τα εξης:
Κaraduzen ντουζένι με σολ (στη μπουργκάνα), ρε και λα στο καντίνι.
Βέβαια αυτά είναι “εικονικά”
Γιατί οι Τουρκοι το Λα το ονομάζουν λα αλλα στη πραγματικότητα στο μακρυμάνικο το λα το κουρδίζουν σε ντο δίεση και αντίστοιχα τις υπόλοιπες.

Για το κοντομάνικο σάζι δεν ξέρω ποια είναι η αντιστοίχιση. Θα φροντίσω να μάθω.

Πληροφοριακά να πώ ότι και εγώ έχω ένα τζουρά τούρκικο που προσπαθησα να τον κουρδίσω σαν μπαγλαμα.
Τελικά, κάνοντας το συγκερασμένο κατέληξα σε ρε ρε λα (το καντίνι). Μπορεις να το κάνεις και ρε λα ρε,
αλλά η ρε είναι ιδιας τονικότητας και εμένα δεν μου κάθησε. Με το ρε ρε λα μπορω να ανεβοκατεβαίνω από την μεσαία στο καντίνι. Κάτι σαν να παίζεις με την μπουργκάνα και τη μεσαία στο μπουζούκι.

wow nice video!!

Για όσους ενδιαφέρονται να πάρουν μια ιδέα για το σάζι παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο.
Αν και η σελίδα είναι στα τούρκικα, έχει ενδιαφέρον υλικό για τα ντουζένια, ρυθμούς και φωτογραφίες για το πως κρατάμε το σάζι, την πένα κλπ.

http://www.forumalev.net/muzik-turleri-ve-enstrumanlari/119142-baglama-uzerine-hersey_dersleri.html

1 «Μου αρέσει»

Είχα πατήσει το βίντεο και άρχισε να παίζει χωρίς να βλέπω εικόνα. Νόμιζα ότι άνοιξα βίντεο του Παουρη κατά λάθος…

Να τους γνωρίσουμε να γουστάρουν μαζί. Θα έχει και βραβείο σε όποιον τελειώσει το πρόγραμμα πιο γρήγορα.

1 «Μου αρέσει»

Είσαι λίγο υπερβολικός κατά τη γνώμη μου. Έχει φάει ώρες ο παίχτης του εν λόγω βίντεο πάνω στο όργανο, όπως και πολλοί άλλοι. Τα κομμάτια που παίζει είναι γνωστά σαν μελωδίες και έχουν έναν ειρμό. Το να μην σου αρέσουν, δεκτό. Το ότι δεν παίζει καλά όμως είναι ένα άλλο θέμα. Παίχτες με ταλέντο στα γρήγορα παιξίματα γύρω μας υπάρχουν πολλοί. Παούρης, Τατασόπουλος κλπ. Το πώς χρησιμοποιεί όμως ο καθένας το ταλέντο του είναι κάτι που όντως σηκώνει πολλή κουβέντα.

Φαντάζομαι διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο απλά γρήγορο παίξιμο και στο γρήγορο και δεξιοτεχνικό παίξιμο :wink:

Εγώ θα συμφωνήσω με τον @mavrakos

Και τραγούδια του Παούρη έχω ακούσει που είναι γνωστά σαν μελωδίες και έχουν έναν ειρμό…

Ακριβώς, το ζήτημά μου εδώ είναι ότι κατά τη γνώμη μου, αυτού του τύπου τα όργανα, το μπουζούκι, αλλά ακόμη περισσότερο το σάζι, δεν προσφέρονται για τόσο γρήγορο παίξιμο. Κάπως αυτόματα ο ήχος ακούγεται βρώμικος θες δεν θες, όσο καλός και αν είναι ο παίκτης.

Από εκεί και πέρα, είναι ξεκάθαρα θέμα προσωπικού γούστου όλο αυτό…

2 «Μου αρέσει»

Σε Metal μπορεί να ταίριαζε, με ηλεκτρική και παραμόρφωση. Εδώ είναι απλά παραμόρφωση μιας μουσικής παράδοσης που είναι κατά βάση φωνητική.

3 «Μου αρέσει»

Σε κανέναν από αυτούς δε λείπει τεχνική. Ξέρουν να παίζουν γρήγορα και καθαρά και κανείς δε το αμφισβήτησε αυτό. Και μουσικές γνώσεις έχουν και μια χαρά performers είναι. Εμένα που δε με ενοχλεί (ακόμα) ο ηλεκτρικός ήχος του τετράχορδου μου αρέσουν και κάποια κομμάτια.

Από την άλλη, η εμμονή να παίζεις τα κομμάτια σε όσο μεγαλύτερη ταχύτητα του μετρονόμου μπορείς (για να δείξεις ότι μπορείς) σε αντίθεση με αυτούς που ξέρουν που και πότε να παίξουν γρήγορα και που και πότε να παίξουν αργά είναι που κάνουν τη (μεγάλη) διαφορά.

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει το αντ-επιχείρημα ότι “μα φυσικά και μπορεί να παίξει πιο αργά άμα θέλει”. Απλά όταν τα περισσότερα βίντεο κάποιου παραπέμπουν στο “κοιτάξτε τι γρήγορα που παίζω”, μας δείχνει μια εμμονή στην ταχύτητα και αυτό σχολιάζουμε εδώ.

4 «Μου αρέσει»

(η επισήμανση, δική μου)

Για τον Παούρη το έχουμε αμφισβητήσει το “καθαρά” πολλοί, εδώ στο φόρουμ, και σωστά κάναμε.

2 «Μου αρέσει»

ΟΚ δεκτόν! Εμένα πάντως ποτέ δε με ενόχλησε η έλλειψη καθαρότητας στο παίξιμο του.

Άλλα είναι τα προβλήματα που εντοπίζω και είναι θέματα νοοτροπίας (γρήγορα για το γρήγορα) και όχι απόλυτης τεχνικής.

Συμφωνώ με τα παραπάνω για την ματαιότητα της ταχύτητας. Θυμάμαι σε μια συνέντευξη ενός ικανότατου δεξιοτέχνη μπουζουξή που έλεγε για τα επιτεύγματα του, ανέφερε πως το τάδε σόλο του Χιώτη ο Χιώτης το έπαιζε στο 105 ενώ αυτός το πάιζει στο 120 γιατί το δούλεψε πολύ. Καμάρωνε για αυτό χωρίς να αναλογιστεί πως ο Χιώτης το έγραψε για την ταχύτητα αυτήν και όχι πιο γρήγορα, και όχι απαραίτητα γιατί δεν μπορούσε πιο γρήγορα. Παίζοντας πιο γρήγορα κομμάτια από οτι έχουνε γραφεί στην ουσία αλλάζεις το αποτέλεσμα που ήθελε αυτός που το έγραψε. Η μούσική όπως και όλες οι τέχνες βασικό σκοπό έχουνε την έκφραση. Η υψηλή τεχνική πρέπει να είναι το απαραίτητο μέσο και όχι ο σκοπός. Δυστυχώς αρκετοί δεξιοτέχνες χάνουν αυτό το βασικό νόημα της τέχνης και δεν συμβαίνει αυτό μόνο με τους μπουζουξήδες. Το ίδιο πραγμα το βλέπουμε σε όλους του σολίστες. Έχει αντίστοιχα ηλεκτρικούς κιθαρίστες της μέταλ που ενώ παίζουνε πολύ γρήγορα, με δακτυλισμούς τρομερούς με ταχύτητα πολυβόλου δεν βγαίνει τελικά όμορφο αποτέλεσμα, τουλάχιστο στα δικά μου αυτιά και παρόλο που θαυμάζω την τεχνική τους.

3 «Μου αρέσει»