Ρωγμή στο μπράτσο

Φίλε ντόκτορα γεια.
Η στεναχώρια και η τσαντίλα για ένα αντικείμενο το οποίο έχει να κάνει μόνο με την ευχαρίστηση σου ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ. Πάρε τα ψιλά σου πίσω και την επόμενη σου κίνηση (αγορά ) να την κάνεις σαν πρωταθλητής του σκακιού. Τώρα ξέρεις τα κατατόπια και τις κακοτοπιές. Σου εύχομαι να κάνεις μια καλή αγορά.

ΝΑ’ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ GEORGE!!

Μιας και πάω για άλλο όργανο,υπαρχει καμια καλη σελίδα να ριξω καμια ματια??

Γιατρε απο οτι βλεπω μενεις Μεσολογγι, οποτε δεν
ξερω απο που σε βολευει να πας να αγορασεις μπουζουκι.
Η παρακατω διευθυνση ειναι του Θαναση του Μητρεντση που ειναι στη Νεαπολη στη Θεσσαλονικη :
www.bouzoukimaker.gr
Ειναι πολυ ωραιο site με φωτογραφιες κλπ και απο
αβλεψια μου δεν το εχω ξανακαταχωρησει στο φορουμ …
Προσωπικα εχω μπουζουκι (3χορδο), κιθαρα, τζουρα και μπαγλαμα απ’το Θαναση. Δε νομιζω οτι τον διαφημιζω τωρα …
Δεν θυμαμαι το προβλημα με ποιον οργανοποιο το ειχες (;:wink: παντως οπου και να πας ψαξτο πολυ.
Δηλαδη και συστημενος να πας πρεπει να ξερεις πραγματα κι οσο πιο πολλα ξερεις για βασικα και λεπτομερειες του μπουζουκιου τοσο ευχαριστημενος
θα εισαι μετα. Παντα βεβαια υπαρχει το ποσοστο αστοχιας καποιου υλικου με αποτελεσμα τιποτα να μην ειναι απολυτο τελικα …
Καλο ειναι να εχεις κατασταλαξει στα εξης :
α. Ξυλα σκαφους, μπρατσου, ταστιερας
β. Σχημα σκαφους (καλουπι)
γ. Μηκος ταστιερας
δ. Σχημα κλειδιερας
ε. Στολιδια σκαφους, μπρατσου και κλειδιερας
στ. Λουστρα και χρωματα
ζ. Λοιπες λεπτομερειες που εσυ επιλεγεις π.χ. στρογγυλη τρυπα η οχι κλπ
και το βασικοτερο
η. Ηχος (μπασσο, πριμο, μεσαιο)
υπαρχουν χιλιαδες γνωμες για το ποια ξυλα βγαζουν
ποιο ηχο αλλα πιστευω πανω απ’ ολα παιζει το σχημα του σκαφους (ηχειου),
επισης καλο ειναι να εχεις διασταυρωμενες πληροφοριες για τον οργανοποιο που θα πας για τα εξης :
α. Χρονος παραδοσης (αν ειναι παραγγελια)
β. Τιμες
γ. “Εγγυηση” (κανεις δεν σου δινει εγγυηση εκει μπαινει το “φιλοτιμο” και η ορεξη …
δ. Γενικα να ειναι εξηγημενος και να απανταει στις αποριες σου
Επισης αν δε θες να περιμενεις με παραγγελιες κλπ και πεσει στην αντιληψη σου καποια μπουζουκαρα ετοιμη παρτο και φυγε !!
Καλη τυχη !!

Γιώργο πντού με βολευει,αφου μισος ειμαι από εκεί!!Χίλια ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες!!!Αν χρειαστώ βοήθεια θα σου στείλω mail.Και πάλι ευχαριστώ!!

Γιώργο,

αν κατηφορίσεις προς Αθήνα στείλε email να σε πάω ευχαρίστως σε όσους μαστόρους ξέρω.

Γιατρέ,

Για δες και τη σελίδα του Χρήστου Σπουρδαλάκη.

http://www.music-instruments.gr/gr/frameset.html

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 24 Μάρτιος, 2005)

Ισαάκ,
την γνωριζω την σελιδα του Σπουρδαλακη,ευχαριστω παντως.Λοιπον πηγα στον μαστορα σημερα,μου εφτιαξε τη ρωγμη,μου εγγυηθηκε για το οργανο οτι ειναι ok και με ρωτησε αν θελω τα λεφτα μου πισω.Τελικα δεν εδωσα πισω το μπουζουκι για τους παρακατω λογους
1.το οργανο αρχιζει και στρωνει και μερα με τι μερα ο ηχος του γινεται πανεμορφος
2.ο μαστορας μου ειπε οποτε θελω να το παω πισω και να παρω τα λεφτα μου
3.ειναι το πρωτο μου φτιαχτο οργανο για το οποιο δουλεψα πολυ(να το παρω)και οπως αντιλαμβανεσται εχει συναισθηματικη αξια.
Αν καποιο νεο προβλημα παρουσιαστει σιγουρα θα παω να παρω τα γιουρο μου πισω!!!
Ας ελπισω οτι δεν θα παθει κατι απο’δω και περα γιατι αυτο το μπουζουκακι το παω πολυ!!!
Μπορει να σας φανει μαλακία αυτο που θα σας πω,αλλα,το αγαπαω το τριχορδακι!!
Συγνωμη αν σας ετρεξα αυτον τον καιρο λιγο,αλλα πιστευω πως βγηκε κατι χρησιμο για ολους μας απο αυτη τη συζητηση!!!
Και παλι ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!

Ξεχασα να πω οτι ανακαλω για τους παραπανω χαρακτηρισμους(“ειναι λιγο μουρη”,“λαμογιες”)που αφορουσαν τον μαστορα.Αυτα ειχα ακουσει απο αλλους!!!Ο ανθρωπος τελικα μου εξηγηθηκε πολυ ομορφα!!!}

Φίλε ντόκτορα γεια.
Θέλω να σε ρωτήσω αν ο μάστοράς σου, σου έδωσε εξήγηση για την ρωγμή;
Αν ναι τότε με ενδιαφέρει να μάθω από τεχνικής άποψης, τι ήταν αυτό που την δημιούργησε, και με ποιον τρόπο την επισκεύασε. Επίσης πες μου από τι ξύλο είναι η ταστιέρα σου.
Ευχαριστήθηκα που σου πήγαν όλα κατ΄ευχήν.

φιλε george,
η ρωγμη μου ειπε οτιεγινε γιατι εχουμε κανει ενα σχεδιακι στο τελειωμα της ταστιερας,και μαλλον προϋπηρχε.η τασριερα ειναι απο εβενο.η περιπυωση του φρεσκου εβενου αποκλειστικε γιατι χρησιμοποιει ετοιμα κομματια εβενου,ψημενα και κερομενα απο Γερμανια και οχι κουτσουρο!και ολα αυτα γραφουν ημερομηνια που δειχνει την παλαιοτητα του εβενου.θα δουμε πως θα εξελιχθει και θα πραξω καταλληλα!!!

Για σας ολοι ειμαι καινουργιος στο φορουμ απο Αυστραλια, αλλα παρακολουθω ησυχα απο καιρο. Θα μπορουσε καποιος να μου πει εαν με 1000 ευρο μπορω να αγορασω καλο καινουργιο μπουζουκι; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Με 1000 ευρώ αγοράζεις καλό μπουζούκι αλλά από την Ελλάδα.

Ευχαριστω Κωστα.
Εδω και μερικες εβδομαδες διαβαζω αυτα που εχουν γραφτει για αγορα μπουζουκιου και αυτο που μπορω να πω ειναι μακαρι να υπηρχε αυτο το φορουμ οταν ειχα αρχισει με το μπουζουκι πριν χρονια- μα παρα πολλα λαθη θα ειχα αποφυγει. Ελπιζω λοιπον το φορουμ να γινει το σπιτι μου μακρια απ΄το σπιτι μου που λενε.

Επειδη την πατησα με το πρωτο μου οργανο θα μου επιτρεψετε να κανω μερικες ερωτησεις που μπορει να θεωρηθουν στοιχειωδη.

Θα ηθελα να αγορασω καλο μπουζουκι αλλα δεν μου δινεται η ευκαιρια να ελθω στην Ελλαδα. Διαθετω 800-1000 Ευρω και θελω να το αγορασει δικο μου ατομο απο Αθηνα αλλα δεν ξερει απο μπουζουκι. Ετσι θα εμενα ευγνωμων εαν μπορουσε καποιος απ΄το φορουμ να μου προτεινε 3-4 μαγαζια που θα φτιαγναν μπουζουκι καλο με το παρα πανω ποσον, αλλα και θα το προσεχαν ακομα κι αν δεν το παραλαβαινε καποιος που ξερει απο μπουζουκι. Γεια σας Νικος.

Καλωσήλθες Νίκο στο Φόρουμ ,
Γράψε τι είδους μπουζούκι θές ,τρίχορδο…τετράχορδο…φιγούρες …ηχο…τεχνοτροπία κατασκευής (αβαφο…βαμμένο σκάφος)
για να μπορέσουμε να προτείνουμε κάτι.
Στα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρείς καλό μπουζούκι έτοιμο αλλά όχι όργανο παραγγελία .

Παιδιά πιο συγκεκριμενα ψαχνω για τετράχορδο μπουζουκι, χωρις φιγουρες(η σχεδον χωρις) που αν και τετραχορδο να μοιαζει με αυτα της ρεμπετικης εποχης. Το χρωμα να ειναι φυσικο του ξυλου και να μην ειναι φάλτσο, να εχει λαμπερο ηχο (καθαρο ηχο;) και προ παντος να μην ειναι σκληρο στο παιξιμο.

Ενα αλλο νεο ειναι οτι βρηκα καλο οργανοποιο σε μια αλλη πολη της Αυστραλιας που μου ειπε οτι μπορει να μου φτιαξει ενα, αλλα μεν το σκαφος θα εχει 15 ντουγιες και λιγες τρυπιτσες απο οταν ηταν καρφωμενες στο καλουπι. Εαν της γεμισει υπαρχει πιθανοτητα να μου δημιουργηθουν προβληματα στο μελλον. Ποσο κοστιζει ενα σκαφος απο καρυδια;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην nikos_s 05 Απρίλιος, 2005)

Φαντάζει δύσκολο να βρεθεί ένα “μικτής” τεχνοτροπίας τετράχορδο έτοιμο , όλοι οι γνωστοι μαστόροι μπορούν να σου φτιάξουν ένα τέτοιο μπουζούκι αλλά μόνο παραγγελία και στα διπλά λεφτά , αυτήν την τεχνοτροπία την χρησιμοποιούν κατα κόρον ο Χρήστος Σπουρδαλάκης και ο Θεόφιλος Μπράς.
Τα στοιχεία τους μπορούν να βρεθούν εαν τα χρειαστείς.
Ενα έτοιμο σκάφος απο καρυδιά κοστίζει απο 150-200 ευρώ χωρίς την προεργασία (τρίψιμο-φινίρισμα).

Υπάρχουν πολύ φθηνότερα ποιοτικά σκάφη με 100 ευρώ περίπου,εξηντάρια.

Το τετράχορδο και το τρίχορδο είναι στην ουσία διαφορετικά όργανα μεταξύ τους.
Το τρίχορδο έχει τη μπάσα χορδή κουρδισμένη ίδια με την πρώτη κι έτσι προκύπτουν οι ωραίες αντηχήσεις και οι τονισμοί κάποιων μουσικών φράσεων, με αποτέλεσμα αυτόν τον μαγγιώρο, βαρύ και υπέροχο ήχο του.
Το τετράχορδο ή τετράπορδο σύμφωνα με τους φανατικούς πολέμιούς του, μη έχοντας αυτό το χαρακτηριστικό έχει έναν πιο αδιάφορο ήχο, λίγο σαλονάτο, λίγο χλεχλέδικο. Είναι γνωστό ότι τα περισσότερα τετράχορδα έχουν ήχο που κιθαρίζει.
Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι μπουζουξήδες που συνοδεύουν τους χλεχλεδο-ποπ-ασταναπάνε λαϊκο-ουτεκιαυτοιξερουντιείναι τραγουδιάρηδες και τραγουδιάρες παίζουν τετράπορδο.
Λίγα, ελάχιστα, είναι τα τετράχορδα που βγάζουν αυτόν το γεμάτο μαγγιώρο ήχο που θυμίζει τον ήχο του τρίχορδου.
Σημαντικό ρόλο παίζει κι ο μπουζουξής. Τι θα παίξει και πώς θα παίξει, γιατί μπορεί να τα τινάξει όλα στον αέρα. Τα αυτιά μας είναι γεμάτα από καλά μα και κακά παιξίματα.

Με τις ευχές μου για να βρεις τον κατάλληλο μάστορα που θα φτιάξει τέτοιο τετράχορδο.

Αρη, πως περνάτε αλήθεια με τον Μανώλη στο Μέτρό;

πες μας εντυπώσεις … φάνταζομαι όλοι εκεί οι δεχιοτέχνες, θα τρελαινετε τον κόσμο;

τι χάνω ρε γμτ που είμαι εξωτερικό

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην vamos 07 Απρίλιος, 2005)