Ρεμπετονήσι

Καλοκαίρι,και μας φώναζε το κύμα το φιλί δεν είναι κρίμα.Κανένα νησί που να έχει κανένα ρεμπέτικο στέκι δεν υπάρχει?Είτε νησί είτε κανένα παραλιακό μέρος.Όποιος ή όποια γνωρίζει κανένα μέρος που να έχει ωραία μαγαζιά που παίζουν ρεμπετικη μουσική ας μας πει για να ξέρουμε που πρέπει να πάμε διακοπές(αν πάμε).

ΥΓ. Άνοιξα αυτό το θέμα μόνο και μόνο για να έχουμε λίγο πιο συμαζεμένα στο μυαλό μας μέρη παραλιακά ή νησιά που έχουν ρεμπέτικα στέκια για να πάμε.

Τράβα κατά Σκόπελο. Δεν ξέρω για μαγαζιά, αλλά μπουζουξήδες όσους θες!
Ας πουν και οι ίδιοι, που βρίσκονται εκεί (Kanalos, Αστεριάδης κ.ά.).

Αμοργός, Σητεία, Ίος, Σύρος…σε νησιά πολλά μέρη, αν υπάρξει η δυνατότητα διακοπών (που το εύχομαι σε όλους μας)

.αλλιώς, για μέρη παραλιακά με ρεμπέτικα στέκια, ένα και ένα είναι ο … Πειραιάς.

 	 	 	 	 	  Δεν θα την πρότεινα μετά από άπειρες σφαλιάρες που τρώνε τα μαγαζάκια για ζωντανή μουσική το καλοκαίρι δεν παίζει κανένας. Το λέω από πρώτο χέρι σε ρεμπετάδικο στην Σητεία δούλευα 2 χρόνια.

Στη σκοπελο εχω βρεθει σε μια απο τις ομορφοτερες ρεμπετοταβερνες. Βρισκεται ψηλα στο τελος μιας γραφικης διαδρομης μεσα απο καλντεριμια με θεα ολη τη χωρα και με πολλα σκαλοπατια ακαταλληλα για γονατοπαθεις σαν εμενα!!

[QUOTE=voreioanatolikos;180664]Αμοργός, Σητεία, Ίος, Σύρος…σε νησιά πολλά μέρη, αν υπάρξει η δυνατότητα διακοπών (που το εύχομαι σε όλους μας)

Στη Σύρο που πήγα πέρυσι, οι ντόπιοι δεν ξέρανε να μου πουν αν υπηρχε μαγαζί με ρεμπέτικη μουσική! Τελικά ανακάλυψα το 25ράκι, που το είχανε Αθηναίοι, ωραία κατάσταση, ομως μου είπανε ότι είχανε προβλήματα με τους ντόπιους. Φαντάζεστε να μην υπάρχει ένα μαγαζί με ρεμπέτικα στο νησί του Βαμβακάρη? (Στην ταβέρνα που διαφημίζουνε ότι είχε παίξει, δεν έχει ζωντανή μουσική). :106:
Στη Σκόπελο είχα τύχει τον Ξηντάρη ο οποίος απ΄όσο ξέρω παίζει εκεί κάθε καλοκαίρι.

Στο μαγαζί που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω!

Καλησπέρα,πριν λίγο γύρισα από Σύρο…

…λοιπόν στην Άνω Σύρο έχει στήσει ένα μαγαζάκι ο Ανδρογιάννης που λέγεται “Αυλιδάκι”…αφού φτιάξει τους ωραίους μεζέδες του κάθεται και παίζει ρεμπέτικα…μέχρι τις 2 περίπου γιατί είναι ανάμεσα σε σπίτια το μαγαζί και υπάρχει ένα θεματάκι…χθες είχε μερακλώσει και το φεγγάρι πάντως…:78:!
…λίγο πιο πριν είναι η ταβέρνα του “Λιλή” που είχε παίξει 10 βράδυα όλα κι όλα ο Μάρκος(καρατσεκαρισμένο) και τώρα είναι απλά τουριστική ατραξιόν…απ’έξω έχει παλιές ασπρόμαυρες φωτο του Μάρκου αλλά και του Παπαιωάννου:112::112:…για να τραβήξει ρεμπετολάτρεις και μέσα έχει ένα τεράστιο κάδρο του Μάρκου…σαν ταβέρνα δεν την ξέρω ίσως έχει πολύ καλό φαγητό όπως στα περισσότερα μέρη στην Σύρο.

…στην Σύρο παίζουν πάρα πολλές ρεμπέτικες βραδυές, από νέους και παλιούς μουσικούς του νησιού, οι οποίες οργανόνωνται από ντόπιους αλλά είναι δύσκολο να τα γνωρίζεις αυτά…έχω την τύχη να πηγαίνω κάθε 2 μήνες στο νησί και πάντα παίζει κάτι…:088:
Πάντως είναι καλό να πετύχεται κανά γεροντάκι στο καφενείο του Μαρίνου να σας πει για τον Μάρκο και τον λίγο χρόνο της ζωής του που πέρασε στην Σύρο.

Στην Αμοργό, υπάρχει “θέμα” σε κάποιες ταβέρνες στα Θολάρια(χωριό πάνω από την Αιγιάλη) και στα Κατάπολα στο BAR “blue moon”…πέρυσι και πρόπερσι τουλάχιστον που ήμουν εκεί διακοπές παίζανε κάτι ωραία σχηματάκια!:088:

Έχω ένα όνειρο,να μαζευτούμε τα παιδιά από πτολεμαίδα ,να πάρουμε τα όργανα υπό μάλης και να πιάσουμε λιμάνι δεν ξέρω που και όπου μας βγάλει, να βρίσκουμε μαγαζί που θα μας δέχεται και να πάρουν τα όργανα φωτιά ,με μόνη απαίτηση να μας φροντίσουν ως τα πτηνά του ουρανού
(βρώση και πόση )και να ακούγεται το ρεμπέτικο όπως το καταλαβαίνουμε.Ρομαντικό η όχι είναι μια επιθυμία μου που εύχομαι να υλοποιηθεί πριν τα παιδιά της παρέας ανοίξουν τα φτερά τους και πετάξουν.

Σωστό. Τον επισκέφθηκα πριν το Πάσχα που ήμουν στην Σύρο. Γερόντι. Μπορεί να είναι τουριστική ατραξιόν (πεντακάθαρα) αλλά αν δεν τον ρωτήσεις για τον Βαμβακάρη (που βασικά αυτό θέλει να “πουλήσει”) και πας “υποψιασμένος” έχει να σου πεί ένα σωρό ιστορίες για την πτώση και την άνοδο της ανάπτυξης στην Σύρο.

Στον Σαν-Μιχάλη στην Κληματαριά έχουν ένα-δυό μπουζούκια και έναν στην κιθάρα και παίζουν (όλα τα λεφτά το φαγητό και η θέα).

Στο λιμάνι πάνω είναι ένα μεζεδωπολείο-ουζερί, το πρώτο που συναντάς στην σειρά πάνω στην παραλιακή όταν ξεκινάει ο μονόδρομος (μετά την κάθετο του δημαρχείου) που είχα ρωτήσει τον μαγαζότερα τι παίζει γιατί είχε στους τοίχους μπουζούκια και ακορντεόν και μου είπε ότι αρκετές Πέμπτες μαζεύονται και ρίχνουν.


Αλλά υπάρχει νησί το καλοκαίρι που να μην έχει, τουλάχιστον τον Αύγουστο, ρεμπέτικα σχήματα;; Νομίζω σε όλα τα νησιά κάτι θα βρεθεί με κάνα - δυό ερωτήσεις σε ντόπιους.

Καλημέρα σε όλους. Επειδή τυχαίνει και πηγαίνω πάνω από 15 χρόνια στη Σύρο, σας λέω πληροφοριακά ότι ο Λιλής είναι μακρινός συγγενής του Μάρκου, ο δε πίνακας ( που τον παριστάνει στην είσοδο του μαγαζιού ), απεικονίζει και μια καρέκλα που σώζεται κάπου στο υπόγειο του μαγαζιού ( το χειμωνιάτικο ).

Γειά σου Σπύρο,

λοιπόν, βγαίνω εντελώς off-topic τώρα αλλά λέω δυό πραγματάκια ακόμη για τον Λιλή και τελειώνω. Αυτό με τον πίνακα, ο ίδιος ο Λιλής μου είπε ότι τον είχε φτιάξει ένας Συριανός ζωγράφος (δεν θυμάμαι όνομα) και είναι από αυτή την φωτογραφία… (το site εντελώς τυχαίο αφού εκεί την βρήκα από το google!)

Αν έχει την καρέκλα τότε ίσως να την πήρε μετά τον θάνατο του Μάρκου, αλλά η καρέκλα δεν πρέπει να ήταν του μαγαζιού. Πλεόν στην κατώγα δεν υπάρχει ούτε η γωνιά που παίζαν κάπου το '56-'57 (ακριβή χρονολογία δεν θυμάμαι), τώρα υπάρχουν μόνο βαρέλια σε εκείνη την θέση (μόνος του ο Λιλής μου το είπε).

Επίσης, η φωτογραφία δεν ήταν εκείνης της εποχής αφού ο Μάρκος φαίνεται μεγαλύτερος από ότι ήταν την εποχή που έπαιξε στον Λιλή (μάλιστα είχε πάει σε μια άλλη ταβέρνα πρώτα στην Ερμούπολη και τον πήρε και ο Λιλής για κάποια βράδυα).

Το ότι είναι συγγενείς νομίζω δεν αληθεύει. Ο Λιλής μου χάρισε ένα βιβλίο με την αυτοβιογραφία του για να τον θυμάμαι και δεν πρέπει να λέει πουθενά ότι είχαν συγγένεια.

Ό,τι δεν θυμάμαι παραπάνω τά αναφέρει το βιβλίο αλλά το έχω αφήσει στην Αθήνα, επίσης πάντα να υπενθυμίσω και την πιθανότητα λάθους μου (Μπορεί σε εσενα Σπύρο να τα έχει πει αλλιώς).

Τέλος, επειδή πολλοί θα αναρωτιούνται αν αξίζει τόση κουβέντα για αυτόν τον ταβερνιάρη, ο Λιλής είναι ένας άνθρωπος της Σύρου που ήταν (και ίσως είναι ακόμη) ιδιαίτερα αγαπητός στην τοπική κοινωνία. Αν μη τι άλλο ο άνθρωπος μόχθησε στην ζωή του (από όσα λέει στο βιβλίο) και η αυτοβιογραφία του έχει ενδιαφέρον από ιστορικής πλευράς. Είναι μια σκιαγράφηση της κοινωνίας της Σύρου στο πέρασμα του χρόνου.

Εάν πάτε στην Άνω Σύρο, επισκεφθείτε τον. Δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια όρεξη που είχε όταν πήγα εγώ (πριν το Πάσχα δεν είχε πολύ κοσμο στο πηγαιν-έλα στην χώρα) μου είπε πολλές ιστορίες του νησιού, και κάνα-δυό για τον Μάρκο μετά από επιμονή μου.

Αν μη τι άλλο, ότιδήποτε και αν είναι αλήθεια, ψέμματα ή απλώς marketing, είναι ένα γερόντι που μου έδωσε τις ευχές του με καλοσύνη και ειλικρίνεια (μαζί και η γυναίκα του)και φυσικά, ένα πρόσωπο εν ζωή που έζησε από κοντά, έστω και για λίγο, τον Μάρκο.

Και για να ξαναμπώ στο topic,
τον Σεπτέμβρη εκανα road tripping στην Πελοπόννησο και βρέθηκα σε μια παραλιακή κοινότητα πριν την Πάτρα που λέγεται Ψαθόπυργος (;;; χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος) και πας από την παλιά Εθνική.

Είναι στην ουσία ένας δρόμος πάνω στην παραλία και τίποτε άλλο όπως όλα τα μέρη από αυτή την μεριά. Είναι πολύ ωραία, ήσυχα, ίσως έχει ωραία παραλία, αλλά δεν είχα “μπανιαριστεί”, και το προτείνω ΜΟΝΟ σε όσους μένουν κοντά για να πάνε μια εκδρομούλα (αφού δεν ξέρω αν υπάρχει μέρος ή ενοικιαζόμενα για να μείνετε). Όσοι μένουν μακρυά δεν νομίζω ότι αξίζει.

Στο τέλος της παραλιακής είναι ένα μεζεδωπολείο που έχει καλά της ώρας και αυτός που το 'χει πιάνει το μπουζούκι στα μεράκια.

Μετά είναι και το καζίνο στο Ρίο για να μας αποτελειώσει:112::112:.

Η εμπειριες μου, ειδικα για Ιουλιο-Αυγουστο,λενε οτι σε ολα τα νησακια του Αιγαιου αν αγαπας το ρεμπετικο ολο και κατι θα βρεις να ακουσεις,ειτε σε ταβερνακια ,ειτε σε καλντεριμια, ειτε και σε παραλιες οπου εκει γινονται τρελα γλεντια κατω απο τις καλοκαιρινες φεγγαραδες.
Παντως η πιο κοντινη μου εμπειρια ειναι η περσινη στην Αμοργο, στον ορμο της Αιγιαλης, οπου βρεθηκα να ακουω παντου μπουζουκακια,τζουραδακια ,μπαγλαμαδες να κελαηδανε.
Ολο το νησι παντου απο αρχες Ιουλιου ειχε σχηματα και παρεακια που βαραγανε κανονικα.
Προτεινω ανεπιφυλακτα.

Υ.Γ.Για μενα που θα παρω γυναικα και μπεμπη 3 μηνων και θα παμε Χορευτο Πηλιο Ιουλιο εχουμε τιποτα πληροφοριες?

…βασικά μην το κάνεις θέμα …αλλά έχω “βάσιμες πληροφορίες” ότι ο μπέμπης μαθαίνει σε μπαγλαμά τα βράδυα το “φάνταζες σαν πριγκηπέσσα” το οποίο θα τραγουδήσει στην μάνα του σε ειδική φιέστα στην πανσέληνο του Ιουλίου!:019::019::019:

ΥΓ. να σας ζήσει…πάντα υγεία και όμορφα γούστα στην ζωή εύχομαι!:088:

Άκυρο. Μόλις κοίταξα τις φωτογραφίες, Πλακόστρωτο λέγεται (έβαλα και μία στο άλμπουμ)

μπιμπερό πάνες και υπομονή τα περάσαμε κι εμείς

Καλά Τριαντάφυλλε με έστειλες με αυτά που έγραψες ε! Βέβαια κι εγώ αυτό κάνω συνήθως σε διακοπές. Κάμινγκ όργανα και κάθε βράδυ η ίδια ιστορία με μουσικές παρέα, ψησίματα. Αλλά προφανώς όχι σε κάποιο μαγαζί αλλά έξω είτε στην παραλία είτε οπουδήποτε αλλού.
Καλή και οικονομικότατη λύση.:089:

Δεκαπενταύγουστο στην Κάσσο, δεν θα ακούσετε ρεμπέτικα, αλλά πολύ Λύρα, Λαούτο ίσως και κανένα βιολάκι θα δοκιμάσετε υπέροχες γεύσεις και θα συναντήσετε καταπληκτικούς Ανθρώπους. Τώρα αν πάτε εκεί αρματωμένοι σίγουρα κάπου θα κολλήσετε!!!

Η Σύρος μην ξεχνάμε ήταν γενέτειρα του Βαμβακάρη, δεν ήταν ο τόπος που έμαθε μπουζούκι και έγραψε τα τραγούδια του. Γι’ αυτό, μην έχετε μεγάλες προσδοκίες ότι θα συναντήσετε πολλά μέρη όπου παίζουν. Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει τα εξής… ένα! Στην Άνω Σύρο έχει ένα ωραίο μαγαζάκι ο Ανδρογιάνννης, το 'Αυλιδάκι΄.

//youtu.be/D54RUcXWw_I

Ας πάμε και προς Ιόνιο μεριά.
Για όσους βρεθήτε στην Κέρκυρα,πάτε στο τσιπουράδικο,και θα περάσετε ένα αξέχαστο βράδυ.:244::102::246:

Τσιπουράδικο εκτός σχεδίου & ό,τι προκύψει! on MySpace Music - Free Streaming MP3s, Pictures & Music Downloads

ΥΓ. Να βρείτε το Βασίλη και τα πρώτα κερασμένα από μένα.(τρικαλινός ο σύγαμπρος).:089: