Στέκια στην Τρίπολη υπάρχουν;;;

Μήπως γνωρίζεται κάποιο στέκι στην Τρίπολη???
Ρεμπετάδικο όχι κανα σκυλάδικο…

Εννοείς στέκια με ζωντανή μουσική;

Ναι με ζωντανή μουσική εννοώ…

Πριν από 4 χρόνια ήταν ένα στην Άρεως, τέρμα πίσω που δεν θυμάμαι το όνομα. Εκεί είχαν γίνει και τα Live των Θ, Β, Παπακωνσταντίνου, Ιωαννίδη Μάλαμα κ.α.

Αφού όμως εσύ πήρες μπουζουκάκι, πήγαινε στον Αγαπητό με την παρέα σου και αράξτε και πάιξετε… :241:

edit: ή μπορείτε να αράζετε και στην Ιουλία (εκεί ήταν λίγο πιο ακριβές οι τιμές) αλλά η Ιουλία είχε καλό κρασί.

Δηλαδή, όπως καταλάβες…στέκια έτσι που τα έχεις στο μυαλό σου (και που τα είχε κι εγώ δηλαδή) δεν υπάρχουν… ή τουλ. δεν υπήρχαν. μόνοι σας ό,τι φτιάξετε…

Α! επίσης και στο Διπλό είχαν γίνει κάνα - δυό λάιβ κυρίως από εμάς τους φοιτητάς… Ο αφεντικός στο διπλό, αν είναι ακόμα ο ίδιος είναι πολύ ανοιχτός σε τέτοια και γουστάρει… οπότε για αυτό σου λέω…

ή παίρνεις το ΚΤΕΛ (αν είσαι φοιτητής/φαντάρος) και πας αθήνα…

Aπό τι κατάλαβα έχεις σπουδάσει στην Τρίπολη και αν κρίνω από την ηλικία σου δεν έχεις χρόνια που έχεις αποφητήσει…Αρα τα πράγματα θα είναι έτσι όπως τα άφησες…
Να σε καλά , θα το ψάξω γιατί ο χρόνος μας έχει ξεχάσει εδώ κάτω…
ώρες ώρες μου ρχεται να πιάσω ένα σφυρί και να αρχίσω:245::245::245::245::245:

Stage λέγεται (πρώην Τουριστικό) αλλά, δυστυχώς, δεν έχει ζωντανή μουσική. Ενίοτε φιλοξενεί κάποιους καλλιτέχνες, όπως λέει ο Φώτης, για 1-2 εμφανίσεις.

Για Ιουλία κ Αγαπητό συμφωνώ κ να προσθέσω κ 7 Νάνους (υστερούν σε μουσική αλλά αναπληρώνουν από φαγητό)

Έχω τελειώσει από τον Ιούνιο/ 2007 (τώρα μπαίνω στο τρίτο ακαδημαϊκό έτος αφότου έχω τελειώσει από εκεί)

Εάν είσαι φοιτητής και όχι φαντάρος, πάρτο χαλαρά…Με την κατάλληλη παρέα δεν θα θες να πας αθήνα ούτε για σ/κ ακόμα και που είναι κοντά. Από τα 4 χρόνια που ήμουν εκεί το πρώτο ήταν χάλι (σκέψου ότι η σχολή μυ μόλις είχε ανοίξει) τα μαγαζιά τότε ξεκίνουσαν κι έβλεπαν πώς για να δέχονται φοιτητές πρέπει να κάνου ανακαίνηση και τέτοια…ούτε ο αγαπητός υπήρχε, νομίζω δεν υπήρχε ούτε η Ιουλία ή τουλ. δεν την είχαμε ανακαλύψει εμείς. (πρίν από 7 χρόνια)

Εκεί να δεις χάλι… στο δεύτερο έτος το πήρα απόφαση και παρότι πηγαινοερχόμουν αθήνα όπως και στο πρώτο, ήθελα να πηγαίνω τρίπολη που είχα το δικ΄ομου σπιτί και την ανεξαρτησία μου…

Μισό 2ο, 3ο και 4ο έτος το σκεφτόμουν να πάω αθήνα… παρότι υπήρχαν λίγα μαγαζιά που να μας αρέσουν 100% πέρασαμε φοβερά. Σε αυτό ίσς ν φταίει το ότι ήμασταν ‘λίγοι’ με την έννοια ότι μπορούσαμε να πούμε στο αφεντικό του διπλού ότι θέλουμε να κάνουμε το και τό, και ότι κάθε τρίτη θα έχει φοιτητική βραδιά με 2ευρώ το ποτήρι λίτρου μπύρας και άλλα τέτοια…

Θέλω να σου πώ ότι όλα είναι θέμα καλής παρέας. (Γιατί παρότι εμείς περνούσαμε καλά, υπήρχαν και άλλοι οι οποίοι πηγαινοέρχονταν αθήνα και ακόμα έβριζαν την τύχη τους, μπορεί και να το κάνουν ακόμη και σήμερα…!!χαχα)

φιλικά

Υ.Γ.: Κώστα, 7 νάνους δεν είχα πάει γιατί βαριόμασταν να γυρνάμε… χαχαχα!!!

Υ.Γ.2: αχ ρε ίπλεφσε…με μελαγχόλησες… το διπλό και ο αγαπητός και το ζερό (καφετέρια απέναντι στο διπλό+τζασμίν, αν λέγεται ακόμα έτσι…δίπλα από το κρεπερί) ήταν σαν τα δεύτερα σπίτια μου… στο ζερό είχαμε κλήσει 7ωρο… το πιστεύεις;;;;;;;;; 13.00 - 20.00… αχ… λίγο ακόμα και θα μας έκοβαν μισθό… πιο πολύ καθόμασταν εμείς από τις σερβιτοωραίες… και τους σερβιτοωραίους… χεχ … αν με πιάνεις… :wink:


Αλλά για να μην είμαι και οφ-τόπικ… σου ξαναλέω ότι αν κάνεις καμία κατάσταση έστω και με κανέναν κιθαρίστα και μόνο…δηλ. μπουζούκι-φωνή-κιθάρα, ο διπλός άνετα θα σας δώσει χώρο… άντε και όταν είναι, ενημέρωσε το φόρουμ να σε επισκεφτούμε κι εμείς στο Live σου… (να βρούμε και δικαιολογία να γυρίσουμε στο τόπο του εγκλήματος!)

Επεσες μέσα σε ότι είπες… Εγώ πλέον μπαίνω στο 2ο έτος και όντως οχι μόνο δεν φεύγω απο την Τρίπολη , έχω γίνει μόνιμος κάτοικος … Τώρα όσον αφορά τη μουσική κατά το Μαίο θα γίνει η δουλεία σε μαγαζί πρεπει να εμπλουτίσω το ρεπερτόριο μου … Να σε ρωτήσω στις φοιτητικές βραδιές πόσα τραγούδια λέγατε περίπου … αααα και αν θυμόσουν κάποια διευθύνση στο περιπου ,έστω κατατόπια… πλέον κάτι έχω μάθει και εγώ …

οφφ τοπικ: Μεταπτυχιακό κάνεις στο Λονδίνο , αν ναι , καλή επιτυχία…

θα σου στείλω π.μ. αρκετά τους ζαλίσαμε με τα οφ τοπικ :089:

Προχθές ημουν στη Τρίπολη γιά δουλειά ,πηρε το μάτι μου το ¨καραπιπεριμ¨ λαικά και ρεμπέτικα

Μήπως αναφέρεσαι στη Βυτίνα; Γιατί απ’ όσο ξέρω “Καραπιπερίμ” εκεί υπάρχει, στον επάνω όροφο της ταβέρνας Αηδόνια (δες κ εδώ: http://www.touristorama.com/entryInfo.php?entryID=715&language=greek). Καλή περίπτωση και η εξόρμηση σε γειτονικά χωριά πάντως…

προσφατα είδα και μια αφισα απο το Διατονικό που ελεγε παρασκευη σαββατο ρεμπετικο σμυρναιϊκο απο το σχημα Πανδουρα, και πεμπτες φοιτητική βραδυα με έντεχνο ρεμπετικο.

δεν εχω παει ακομα στο φετινό πρόγραμμα οπότε δεν μπορω να σου πω εντυπώσεις.
αυτο το μαγαζι βρισκεται στην 28ης κοντα στο ατλαντικ.

η Ιουλία φέτος εχει και μουσική τεταρτες πέμπτες κιθάρα μπουζούκι.

επίσης ακουσα οτι θα εχει ζωντανη μουσικη τα Σ/Κ και ο παλιος γαργαντουας.

υ.γ. κ εγω φοιτητής τριπολεως είμαι οπότε αν θέλεις πμ να κανονίσουμε και τίποτα για παιξιμο :246::102:

Μμμ, καινούρια πράγματα… τελικά μια πόλη αλλάζει πολύ μέσα σε λίγα χρόνια…