Ρεμπετικα στεκια θεσσαλονικη

Καλησπερα στην παρεα, βρισκομαι θεσσαλονικη και ψαχνω μικρα μαγαζακια,ταβερνες που να παιζουν αυστηρως ρεμπετικα…βλεπω συχνα στο internet αφίσες που λενε οτι παιζουν ρεμπετικα και ζητημα αν παιζουν 2 -3 τραγουδια πριν το 1950…γνωριζει καποιος που παιζουν αυθεντικα ρεμπετικα εποχης 30,40,50 και οχι λαικα,παπαζογλου κλπ κλπ ? ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Μια και ίντερνετ μάλλον θα εννοείς το φβ, δεν ξέρω αν έχεις τσεκαρεις αυτή την ομάδα:

Δεν λέω ότι όλα τα παιξιματα θα είναι προπολεμικά, αλλά σίγουρα θα έχει και τέτοια.

1 «Μου αρέσει»

Για κοίταξε και εδώ Bei Facebook anmelden | Facebook

1 «Μου αρέσει»

Αδερφε πολυ σπανια να βρεις τετοιο στεκι στη Θεσσαλονικη. Καμια βραδια μπορει να πετυχεις. Ο μονος που ξερω οτι εγγυημενα θα ακουσεις κυριως προπολεμικα, ειναι ο θειος Λαρρυ, οταν παιζει Τομπουρλικα τις πεμπτες. Δεν εχω καποιο αλλο στο μυαλο μου.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω και οι Νέτα Σκέτα (Αφοί Μπουρμά) με τον εξαιρετικό Παχουμή, παλιακά πράματα ρίχνουν.
Πιστεύω και οι πέριξ του Μανώλη Πορφυράκη, παλιακά θα παίζουν.
Αλλά οι Σαλονικείς φίλοι, θα ξέρουν καλύτερα!

3 «Μου αρέσει»

Μπουρναδες με τα χιλια αλλα δεν ξερω που αν εχουν σταθερο στεκι

2 «Μου αρέσει»

Και ο Τσολάκης λογικά πρέπει να παίζει παλιά “πράγματα” μαζί είτε με Προρφυράκη είτε με Νερατζάκη (Πήρε και βραδιάζει - Πριγκηπέσσα αντίστοιχα).

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ο Πορφυράκης παίζει στο Χατζημπαχτσέ.

1 «Μου αρέσει»

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02PCzY8iUhtEptrhzYjTBmdcfK7QgBw5hsppywR1fEsYogsjptsu9spw43pHotjzUJl&id=100023092180062

1 «Μου αρέσει»

Την Τετάρτη νομίζω παίζουν οι Πλήρη Ντάξει στο Ίνγλις - στους προτείνω ανεπιφύλαχτα. Θα πρέπει να πάρεις τηλ για τραπέζι μάλλον. Οι Μπουρνάδες κορυφή επίσης. Κ ότι είπαν τα παιδιά πάνω, όπως και κάποια μικρότερα καφενεία που εγώ δεν τα ξέρω πια - γενικά έχει πράμα.

1 «Μου αρέσει»

Βασικά εμένα μου φάνηκε οτι έχει τόσο ρεμπέτικο που άρχισε να μου λείπει ο Διονυσίου και ο Καζαντζίδης…Μέχρι κ στην Άθωνος είχε τρίχορδα, κοίτα να δεις που σε λίγο θα ψάχνουμε κάνα στέκι για να ακούσουμε τετράχορδο. :sunglasses:

3 «Μου αρέσει»

νομιζω οτι η επομενη αναβιωση θα ειναι του ‘‘λαικου’’. δεκαετιες 60’ 70’ 80’. ηδη οι νεες ηλικιες τα ακουν με ενδιαφερον…

1 «Μου αρέσει»