Ρεμπέτικος τρόπος ζωής

Πιαω ψευτομαγκες…!!! Εχω δει ρεμπετοκουλτουριαρηδες μστακαληδες, νταηδες να μας πουλανε ιστοριες και να τα τσεπωνουν…Διαβαζουν ενα Κουναδη και ενα Πετροπουλο και μας πουλανε ιστοριες…Ουστ ρε! Σημερα η πλειοψηφεια παει στα κεντρα να δει και οχι να ακουσει…Το ιδιο show μας πουλανε και οι ψευτομστακαληδες στις τηλεορασεις που γρατσνανε ενα τριχορδο και μας το παιζουν τους γνωστικους…Τραγουδια της χασισοποτειας και μαλακιες…!!! Εδω ο κοσμακης ειναι ανεργος, διαφθορα,καθε χρονο και χειροτερα στη χωρα, γυρω γινονται πολεμοι,τα μεροκαματα μικραινουν, συνταξεις ειναι μηδαμινες ,ζαχοποUλοι, Τσιτουριδηδες μας τρωνε λεφτα και αυτοι λιβανιζουν τους χασισοποτες…!!!
Πιστε ψε με η ρεμπετοειδης συμπεριφορα πουλαει σημερα…!!! Πολοι εχουν εκμεταλευτει και εχουν παρουσιασει οπως αυτοι θελουνε παλλιους λαϊκους συνθετες και τωρα τρωνε με χρυσα κουταλια…μας υποκρινονται τους αλλανιαρηδες στην TV…!!!

Ίσααααα… βρε (κοντο)Σταύρακα !!!
:slight_smile:
Για πες μας, σε πιο κανάλι συντονίζεσαι και τα βλέπεις αυτά;
Πού είδες εσύ ανθρώπους, που “υπηρετούσαν” το ρεμπέτικο, στα κανάλια και σε όλα γενικώς τα μέσα να έχουν τις συμπεριφορές που περιγράφεις ; (και γενικώς να εμφανίζονται στα κανάλια…).
Για ποιους μιλάς ; Τι εννοείς !
Γιατί οι τελευταίοι “ρεμπέτες” που βγήκαν στα κανάλια, μας έχουν αφήσει ήδη χρόνους, και βασικά δεν έχουν καμια σχέση με αυτά που περιγράφεις…

Μήπως έχεις μπερδέψει λίγο τα πράματα;
Ρεμπέτες και ρεμπέτικο δεν υπάρχει σήμερα, με τη σημειολογική ερμηνεία όλου τού πλαισίου του. (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που δεν τις γνωρίζει το ευρύ κοινό και σαφώς κι εσύ).
Το ρεμπέτικο (αστικό λαϊκό τραγούδι) μας έχει αφήσει και αυτό χρόνους !
Εσύ, όποιον καπνίζει χασίς ή μιλάει αργκό ή έχει μουστάκι τον θεωρείς ρεμπέτη;!?!
Ή όποιον νεότερο μουσικό παίζει ρεμπέτικα ; Ή όποιον ασχολείται -όπως αυτή εδώ η κοινότητα- με τα πεπραγμένα του τραγουδιού;

Για ξεκαθάρισε πρώτα αυτά και μετά κάνε μας τις “καταγγελίες” σου !

Φιλικότατα…

Αγαπητη φιλεναδα <<ρεμπετες>> με τη βαθεια ενοια της λεξης ισως μην εχουν βγει ποτε στην τηλεοραση…! Εγω μιλησα για αυτους που βγαινουν σημερα και τους προσποιουνται…και καποιους ερευνητες που τους εκμεταλευτηκαν για να τα κονομησουν…!!! Ονοματα δεν αναφερω…
Εκτος απο τα καναλια εχω δει αφισσες να ανακοινωνουν συναυλιες <<ρεμπετικη βραδια>> κ.α και οταν πηγα ακουγα ελαφρολαϊκα…Μ ’ εχει μπερδεψει ο ορος και η χρηση του σημερα…!

Συμφωνω και επαυξανω!
Γεμισε η πιατσα “ειδημονες” περι το ρεμπετικο.
Ένας μαλιστα πολυ γραφικος, βαζει ενα συνομιλητη του να του κανει και ερωτησεις στις οποίες απαντα … με εναν τροπο απολυτα προκατ…
Ειναι σα να μιλα με τον εαυτο του.
Ε, ρε, γλεντια!

Γιατί δεν αναφέρεις ονόματα kontostayros;
Φοβάσαι μη σου στείλουν τον φουσκωτό να σου σπάσει τα πόδια;
Η μήπως γιατί δεν είσαι σίγουρος ούτε καν για αυτά που γράφεις;

Η ίδια ερώτηση και για τον Ανδρέα Ζ.
Σε ποιον “γραφικό” αναφέρεσαι;
Η μήπως ούτε εσύ λες ονόματα;

Μπράβο φιλενάδα Ιωάννα, μπράβο Κώστα, εγώ απόαντσα σε άλλη στήλη.
Αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα να πω ονόματα.
Φυσικά και αναφέρεστε στον Πάνο Σαββόπουλο, που αναμασάει τις πιό γνωστές “μυθολογίες” του ρεμπέτικου, χωρίς ειρμό, χωρίς γνώση, χωρίς κοινωνικές, πολιτικές ή-και υπαρξιακές αναφορές και διασυνδέσεις.
Είναι κι άλλοι.
Από την άλλη όμως έχεις και τον Άρη Κωνσταντινίδη, που παρ’ όλο το δογματικό πλαίσιο που τον περιβάλλει, καταφέρνει να είναι προσεκτικός, διακριτικός, τεκμηριωμένος και αληθινός μάγκας, κι ας μη θέλει να το παραδεχτεί. Κι ούτε εκμεταλλεύτηκε ποτέ κανέναν.
Αλλά και η Ιωάννα, που ασχολήθηκε επίμονα με τους παλιούς, σιγά την κερδοσκοπία… Πόσα έβαλες κι απ’ τη τσέπη σου, κορίτσι μου, γιά τα βιβλία σου; Πες τους σε παρακαλώ, γιατί μας παίρνει όλους η μπάλλα.

Αλλά ας μην κολάμε. Ας κάνομε τη δικιά μας έρευνα, τη δική μας κουβέντα, κι άστους να βουρλίζονται. Τα βούρλα!

Χθες βράδυ στην ΝΕΤ είχε σχετική με την κουβέντα σας εκπομπή…
Κάτω δεξιά στην οθόνη εμφάνιζε την χρονολογία 1936, σχετική επεξεργασία παλαίωσης στα χρώματα και στο πάλκο μια ορχήστρα υποτίθεται εποχής. Καλοί μουσικοί και καλές ερμηνείες, όμως έχω να κάνω τις εξής παρατήσεις - ενστάσεις:
Στην ορχήστρα συμμετείχε ένα πιάνο και ένα κόντρα μπάσο!
Τα γλυκανάλατα σχόλια της παρουσίασης :079:και τα σχολικού τύπου ένθετα σκετσάκια, μας ξενέρωσαν τελείως… άσε που μεταξύ των κομπάρσων ουδείς είχε ένα μουστάκι ρε αδερφέ!
μέγα σφάλμα για την αναπαράσταση της εποχής. :slight_smile:
Βέβαια από κάτι άλλες παραγωγές τύπου “στην υγεία (των κορόιδων που με πληρώνουν) ρε παιδιά” και “γλέντια της ζωής μας” , ήταν σαφώς καλλίτερη.

Κατ’αρχην Κοντοσταύρε μην βαζεις πολλα θαυμαστικα και ξοδευεις πολυ μελανι και bytes …
Επι προσωπικου και αφου θες να το χοντρυνουμε, να σου απαντησω οτι ετσι επιδερμικα και επιφανειακα που τα βλεπεις ολα καθισμενος και συ στον καναπε σου, το ιδιο κι εγω με μια πρωτη ματια σε κοβω για σκατομαγκα και χαφιεδοφατσα !!!

Απο κει και περα ουδεις τελειος και αναμαρτητος … εσυ θες να βγουνε οι ρεμπετες οι σημερινοι που δεν υπαρχουν οπως λεει η Ιω. στους δρομους για την παγκοσμοιοποιηση, το Ζαχοπουλο και το θανατο της Μπουτο πες μας το …
Αντε γιατι πρεπει να δουλεψουμε και λιγο …

Φυσικα η μπαλα δεν παιρνει ολους τους μελετητες…Πολλοι εχουν κανει αξιολογες δουλειες …Ονοματα δεν λεω…Κριτικη ικανοτητα εχετε ολοι…

Τουτο εδω το φορουμ σκεφτηκα, ρε φιλε,
μη φαει και καμια μηνυση.
Εγω τι να φοβηθω;;;
Αλλα, φαινεται δεν ειμαι και τοσο καλος φωτογραφος!
Μονο ο Κωστας Φερρης το΄πιασε με την πρωτη. :slight_smile:

Δεν χαρακτηρισα κανενα προσωπικα…Οι αντιδραστικες και ειρωνικες απαντησεις δεν οφελουν κανενα…Κανενας δεν γνωριζει κανενα…αποψεις ανταλλασουμε!!!

από το ένα topic στο άλλο διαπιστώνω ότι μάλλον εσύ είσαι ο μουσικός της παρέας. Ισχύει; Αν ναι, μπορείς να δώσεις ένα στίγμα για τους υπόλοιπους μέτριους (σαν εμένα) που ψάχνουμε παρέα για τζαμάρισμα και στη σημερινή Αθήνα δε βρίσκουμε; Κοντεύω να βάλω αγγελία από την απόγνωσή, γραφικός θα γίνω…

Κατά καιρούς μαζευόμαστε κι εμείς οι μέτριοι σε κανα ταβερνάκι και γρατζουνάμε. Στείλε ένα τηλέφωνο πριβέ και στην επόμενη μάζωξη θα σε ειδοποιήσουμε.