Ρεμπέτικη και Λαϊκή Κιθάρα

Ξέρει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στην Ρεμπέτικη και την Λαϊκή κιθάρα?
Τι σκάφος έχει η κάθε μία και τι χορδές φοράει, επίσης αν υπάρχει διαφορά στην κλίμακα από τις απλές ακουστικές κιθάρες.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον διαθέσει τον χρόνο να απαντήσει.

ρίξε ενα καλό διάβασμα εδω.

https://rembetiko.gr/search?context=topic&context_id=43505&q=%CE%BB%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE%20%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B1&skip_context=true

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου @mezalas.

Αφού έχεις πατήσει το link που σου δόθηκε, πάτα το κουμπί “Αναζήτηση”. Θα σου βγάλει τα αποτελέσματα που θες. :wink:

1 «Μου αρέσει»

:smiley: :wink: Ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα πως γίνεται έτσι… δεν το πρόσεξα.

Για να απαντήσει κάποιος αυτό το ερώτημα, θα έπρεπε να υπάρχει (ευδιάκριτη) διαφορά μεταξύ Ρεμπέτικου και Λαϊκού (τραγουδιού, ρεπερτορίου κτλ.). Προσωπικά δεν μπορώ να το απαντήσω (καθώς η άποψή μου είναι ότι - όπως χρησιμοποιούμε συνήθως και “γενικά” τους όρους αυτούς - το ρεμπέτικο είναι λαϊκό τραγούδι, εκτός αν αρχίσουμε διαχωρισμούς και εξειδικεύσεις με βάση χρονολογίες, ηχογραφήσεις κτλ. που είναι άαααααλλη μεγάλη κουβέντα).

Μπορώ όμως γρήγορα να απαντήσω σχετικά με τις συνήθεις (*) διαφορές Ακουστικής - Λαϊκής επιγραμματικά (**):

ορατές διαφορές:

  • Σκάφος: Α μεγαλύτερο/βαθύτερο, Λ μεγέθους κλασικής ή μικρότερο (συχνά σχήματος “8”, τα λεγόμενα “κιθαρόνια”)
  • Ενωση μπράτσου σκάφους: (Α: συνήθως14ο τάστο- Λ:12ο τάστο, κανόνας)
  • Θέση ηχητικής οπής και καβαλάρη (λόγω του προηγούμενου) : στην Α ψηλότερα (προς την ένωση) από την Λ
  • Κεφαλάρι (καράολας ή headstock): Λ συνήθως τύπου κλασικής (με σχισμές και τα κλειδιά πλάγια), Α συνήθως επίπεδο (με τα κλειδιά κάθετα)
  • Μπράτσο: Α στενότερο (ζυγός ~ 43 χιλ.) Λ φαρδύτερο (ζυγός ~ 46 χιλ., αλλά στενότερο από κλασικής ζυγός~ 52 χιλ.)

μη ορατές διαφορές

  • καμάρια (διάταξη) Α τύπου “Χ” (X bracing), Λ τύπου σκάλας (ladder bracing). Η διάταξη των καμαριών, μαζί με την απόσταση καβαλάρη (δες παραπάνω) ευθύνεται κυρίως για τις διαφορές στον ήχο (**).

Η Λαϊκή κιθάρα πάντως είναι Ακουστική κιθάρα, με κύριο (κοινό) γνώρισμα τις χαλύβδινες χορδές.
Η κλίμακα από μόνη της δεν αποτελεί “κριτήριο κατάταξης”, καθώς βρίσκεις διάφορες κλίμακες σε οποιοδήποτε τύπο Ακουστιής και Λαϊκής.

(*) όπως κυρίως χρησιμοποιούνται οι όροι σήμερα, όπου “ακουστική” συνήθως εννοούμε αμερικάνικη κιθάρα με ένωση στο 14ο τάστο και μεγάλο σκάφος, χαρακτηριστικό παράδειγμα οι κιθάρες τύπου dreadnought, π.χ. Martin D25, D28 κτλ.
(**) στις παραπομπές που έδωσε ο Σπύρος παραπάνω, υπάρχει μια ανακοίνωση σχετικά με την έκδοση ενός βιβλίου που πραγματεύεται (και) αυτό το θέμα αναλυτικότερα

6 «Μου αρέσει»

ειναι το ιδιο και το αυτο… μη σε μπερδευουν οι ορολογιες που χρησιμοποιουν διαφοροι.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα… κατατοπιστικός και με λεπτομέρειες… εγώ παίζω ηλεκτροακουστική κι έχω μία ovation celebrity… με εξιτάρει όμως η ιδέα να ασχοληθώ με την Λαϊκή κιθάρα αν καταφέρω να βρω κάποια οικονομική και υποφερτή ποιοτικά. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την ενημέρωση.

1 «Μου αρέσει»