Πώς να διαλέξω το σωστό όργανο;

@anon81897664
Αυτό σου το σχόλιο είναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου, αφού όπως μου είπε και ο δάσκαλός μου, τα περισσότερα λαούτα που κυκλοφορούν και είναι είτε μαζικής είτε ερασσιτεχνικής παραγωγής δεν κατασκευάζονται με την τεχνοτροποία του λαούτου αλλά με μία μίξη μπουζουκιού/κιθάρας για να καλύψουν την ζήτηση και τους λείπει η αυθεντική τους στόφα.
Ο δάσκαλος μου είπε να πάω με κλειστά μάτια είτε στον Ραπακούσιο είτε στον Ρομπογιαννάκη αν και η Κρήτη μου πέφτει λίγο μακριά.

Στον μεν πρώτο για ούτι και στον δε δεύτερο για λαούτο

1 «Μου αρέσει»

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και η υπομονή πρέπει να πάει κάτι πολύ στραβά για να μην βρεθείς με οργαναρα στα χέρια σου !

1 «Μου αρέσει»

Τελικά με τον Δήμο Κωνσταντίνου τί έγινε?Πήγες?Σου έγραψα και σε άλλο post στείλε μου το τηλέφωνο οπότε μπορείς σε παρακαλώ.

Όπως στα λέει ο Πάνος ειναι , μην κανείς βιαστική κίνηση και θα βρεθείς με οργαναρα στα χέρια σου , ότι και αν αποφασίσεις καλοτάξιδο να σου βγει και να μας στείλεις εδώ να το δούμε έτσι ; Μην μας ξεχάσεις :wink:

Μετά τον Τοφα το χάος, μετά τον Τοφα το τίποτα.
Δεν είναι ότι έχω κάτι με τους υπόλοιπους κατασκευαστές, ούτε που μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον άνθρωπος και με απίστευτο μεράκι γι’αυτό που κάνει, αλλά ήταν αυτό το πρώτο αρπισμα. Ένιωσα το σκάφος να πάλλεται και να μιλάει μέσα μου. Ξέχασα και τα ουτια και τα πάντα.

Μοναδικός ανασταλτικός παράγοντας ο μεγάλος χρόνος αναμονής αλλά αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.

1 «Μου αρέσει»

Γέροντα μιλάς με γρίφους, σε τι όργανο κατέληξες? Τι ήταν αυτό που αρπισες και τι αυτό που αρπαξες (ή καλύτερα να πω παράγγειλες?)
Χρόνος αναμονής ισχύει ότι παίζει έως και 1.5- 2 χρόνια?
Του τοφα έχω δει 2 τριχορδα από κοντά πολύ όμορφα και δυνατά.

Για να λέει ξέχασα τα Ούτια μάλλον σε Λαούτο αναφέρεται.

1 «Μου αρέσει»

Έπαιξα με λαούτα στεριανά και κρητικά. Έπαιξα με λάφτες, με ούτια από εδώ και από Τουρκία. Ένα τουρκικό και δύο αραβικά. Γνώρισα εξαιρετικούς ανθρώπους και αναρωτήθηκα πως επιβίωσα τόσον καιρό χωρίς συχνότερη επαφή με ανθρώπους της μουσικής γύρω μου.

Επειδή ήθελα να δω όσα περισσότερα όργανα γινόταν έστειλα σε έναν παλιό γνωστό και με κανόνισε ώστε να δω μερικά όργανα ακόμη από την παρέα του και μάλλον θα ξανακάνω προσκυνηματικό ταξίδι απλώς και μόνο για την εμπειρία.

Κατέληξα ότι τα στεριανά του Τοφα είναι αυτό ακριβώς που ψάχνω, όσον αφορά τον ήχο. Λάτρεψα και τον ήχο των κρητικών βέβαια αλλά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και πιθανόν υπομονή για το μέλλον. Για να ακριβολογω μου θύμισε πάρα πολύ τον ήχο της βαρυτονης ηλεκτρικής μου και ένιωσα πολύ οικεία όταν έπαιξα κάποιες δικές μου δημιουργίες, αφού το βασάνισα πρώτα για να βρω τα σωστά πιασίματα.

Ο μόνος λόγος που δεν θα πήγαινα στον Τοφα θα ήταν οι πιο χαμηλές χορδές του Ραπακουσιου οι οποίες με βόλεψαν, τόσο επειδή έχω συνηθίσει σε τέτοια ύψη από τις ηλεκτρικές κιθάρες όσο και επειδή παικτικα έχω μάθει να παίζω μελωδίες και όχι ρυθμούς, οπότε και τα δάχτυλα μου σέρνονται πιο άνετα σε αυτές. Επισης, με βόλεψε περισσότερο και στα δικά μου τραγούδια, αλλά αυτό είναι κάτι που θεωρώ ότι μπορεί να κανονιστεί.

Πάμε τώρα στα της αναμονής και των τιμών. Αν δεν πάω σε μαγαζί οργάνων όπως ένα στο Μοναστηράκι που βρήκα αρκετά όργανα, θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον έναν χρόνο για να παραλάβω όργανο. Στα των τιμών, ο μέσος όρος είναι τα 1800€, κάτι που με βάση τα όσα άκουσα μου φαίνεται οκ σαν τιμή. Σίγουρα θα πονέσει την τσέπη μου αλλά πραγματικά χαλάλι. Αν και νομίζω ότι ένα όργανο των 1800€ σε κατάστημα θα είναι υποδεέστερο από ένα αντίστοιχης τιμής στον οργανοποιο.

Να με συγχωρείτε αν είναι μπερδεμένος ο λόγος μου αλλά κι εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να μεταφέρω τις σκέψεις μου. Εξάλλου όπως είπα και προηγουμένως, κινούμαι μόνο με γνώμονα το συναίσθημα και την υλική αίσθηση που μου αφήνει το κάθε όργανο.

2 «Μου αρέσει»

Ρε φίλε , παίζεις 1,5 χρόνο … Είτε το αγαπάς πολύ και είσαι και (υπερβολικά) πολύ πολύ καλός , είτε το βιαζεσαι λίγο … Εγώ θα σου προτεινα να κάνεις μάθηματα μέχρι τον Σεπτέμβρη , και μετά κάνε την παραγγελία του οργανου , αφού αυτο θα χρειστει κανένα τετραμηνο να φτιαχτει (ίσως και 5) . Τελοσπαντων αυτή είναι η άποψη μου , αλλά εσύ μπορείς να κάνεις ότι θεωρείς καλύτερο , και αν πιστευεις ότι είσαι έτοιμος , πάρτο . Απλά το ουτι (και το λαουτο , αλλά μου αρέσει το ουτι :stuck_out_tongue_closed_eyes:) είναι πολυ διαφορετικό όργανο απο τον τζουρα ,ως αποτέλεσμα , να έχεις διαβασμα για τον τζουρα , και μετά διαβασμα για το ΟΥΤΙ :stuck_out_tongue_closed_eyes:. Και το διαβασμα για το ΟΥΤΙ :stuck_out_tongue_closed_eyes: δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό του τζουρα , τα ίδια και για το λαουτο. Και , αν το αγαπάς , δεν θα σου είναι δύσκολο , αλλά θα μπερδευτεις . Γιατί ξαφνικά από εκεί που διαβαζες ντουζενια , θα βρεθείς να διαβαζεις και μακαμια (το auto correct έγραψε μαλάκια) … Βέβαια , αυτο θεωρώ εγώ , εσύ προφανώς θα το σκέφτεσαι αλλιώς … Τελοσπαντων όπως λέει και ο @pepe , ο τζουρας είναι μερακληδικο και πολύ ωραίο όργανο … Δηλαδή μην νομίζεις ότι ο τζουρας είναι ένα " δεύτερο" όργανο . Τελοσπαντων , στην θέση σου θα έπαιρνα ένα καλό μπουζουκι , αλλά αφού εισαι ανάμεσα στα δυο , θα πάρεις ουτι !:slightly_smiling_face:
Η επιλογή δική σου :wink:

(Μην με παρεξηγησετε αν είπα τίποτα που δεν ισχυει , δεν διαβασα όλο το νημα :upside_down_face:)

Και η τσεπη σου θα πονεσει και το κεφαλι μου , χτες ! Ριξε μια ματια στο site του παπαδαμου Λαούτο
Δεν θεωρείται από τους φτηνους , αλλά κάνει καλά όργανα για τα λεφτά τους

Ο άλλος είναι ο ζαρανης , δεν έχω παρει όργανο από αυτόν αλλά έχω ακούσει καλά λογια (ούτε έχω πάει στο εργαστήριο του , αλλά το σκέφτομαι )
http://www.p-zaranis.gr/Laouto.htm

Θα σου κάνει πολύ καλό λαουτο , και η τσεπη σου δεν θα πονεσει .

Εγώ προσωπικά θα ντρεπομουν να ακουμπησω 1800 ευρωπουλα όργανο .
Επιμενω στο ουτι , αλλά τι να κανουμε …:slightly_frowning_face:

Καλές αγορες και μην βιαστεις !

αυτο το συμπερασμα απο που προκυπτει

Ποιος είπε ότι είναι συμπερασμα .;

εννοω γιατι να ντραπεις ? δεν καταλαβαινω πως το εννοεις οτι θα ντρεποσουν να τα δωσεις

Να τα δώσω δεν θα ντρεπομουν , θα ντρεπομουν να ακουμπησω το όργανο
Στους εφιαλτες μου χάνω 5ευρα στο δρόμο :flushed:

Χάρη, δεν σε προλαβαίνω.
Καταρχήν να ξέρεις ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που όταν γίνουν 18 το πρώτο τους αμάξι κοστίζει πάνω από 150.000 ευρώ.
Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν την ευδοκία και την φραγκοσυριανη και κρατάνε μπουζούκι 4.500 ευρώ.
Επιπλέον υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πάγια έξοδα τον μήνα 20.000 ευρώ και βγάζουν τα διπλά.
Ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν 800 ευρώ το μήνα και τα 500 τα δίνουν σε δόση αυτοκινήτου.
Επιπρόσθετα όλοι οι παραπάνω είναι χιλιαδες και όχι δύο τρεις…
Καλό είναι να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων απο την στιγμή που δεν επηρεάζουν την δική μας ζωή.

Τώρα για τα όργανα, στο έχω ξαναπεί, μιλάς με σιγουριά και ενθουσιασμό χωρίς να γνωρίζεις.
Δεν αρκεί το φόρουμ και 2-3 φωτογραφίες στο ίντερνετ για να σχηματίσεις άποψη, πρέπει να πας να γνωρίσεις από κοντά μαστορους, παίκτες, όργανα και γενικά κόσμο.

Τέλος σκέψου ότι με τον καταιγιστικό τρόπο που γράφεις μπορεί κάποιου να του κόψεις τα φτερά, τον ενθουσιασμό και την χαρά.

Στα ξαναλέω όλα με όλο τον σεβασμό και με καλή πρόθεση και διάθεση.

Πριν πατήσεις το κουμπί “απαντηση” διάβασε ΟΛΟ το νήμα και κυρίως την απάντηση σου 2-3 φορές!

5 «Μου αρέσει»

Επιλογή του είναι να πάρει ένα όργανο , γι’ αυτό ρωταει πιο όργανο . Εγώ λοιπόν θα περιμένα λίγο ακόμα . Όμως , επειδή δεν ξέρω το επίπεδο του στην μουσική του γράφω τα παρακατω

Νομίζω ότι και ο @Pelekko , ήθελε την γνώμη μας , ακόμα κι αν αυτή θα του

Σαν ερασιτεχνης μιλαω , κι όχι σαν κάποιος που θα του πει τι θα κάνει

Ωραία , αφού είναι έτσι θα μιλήσω για την κάθε κατηγορία ξεχωριστά

  1. αν το πρώτο σου αμαξι εκανε 150.000 , πουλά το κι πάρε κάτι χρήσιμο
    2)Αν παίζεις την ευδοκια και την φραγκοσυρριανη ενω κρατάς μπουζουκι 4500 ευροπουλων , μαθε μου πως να πάρω κι εγώ ένα τέτοιο μπουζουκι , και μετά μαθε μου να παίζω τη φραγκοσυρριανη
    3)Αν έχεις 20.000 έξοδα , κοιτάξε για καμιά διαρροη στους σωληνες του νερού , και μετά πες μου τι δουλειά να κανω για να βγαλω κι εγώ τοσα
  2. αν βγαζεις 800€ ευρώ το μήνα , άσε τις δοσεις του αυτοκινήτου , και περιμενε δύο μήνες να πάρεις ένα καλό μπουζουκι :slight_smile:

Γενικά το νόημα της αναρτησης , δεν ήταν να του δώσω ιδέες για κατασκευαστες (αφού δεν ξέρω πολλούς) αλλά να του πω τι θεωρώ για το δεύτερο όργανο από τωρά ,
αυτό με τους κατασκευαστες το εγραψα αργότερα , αφού αυτους τους δύο τους θεωρώ αρκετά καλούς και τιμιους , από όσα έχω ακούσει (βέβαια ο παπαδαμου είναι φανατικός τριχορδος :stuck_out_tongue_closed_eyes:) . Απλά , θέλω να μην βιαστει , γιατι έτσι την έχω πατησει κι εγώ , και παίζω με το όργανο που παίζω … Και βέβαια φαινετε ότι έχει πολύ μεγάλο μερακι για ένα ακομη όργανο , και είναι γενικά ψαγμενος …
Εννοείται όλα αυτά τα λέω με χιούμορ , χωρίς να θέλω να σας προσβαλω , αντιθέτως , σας εκτιμώ πολυ

Φιλικά !:slightly_smiling_face:

@Χαρης
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, απλώς τα βλέπω από τελείως διαφορετική σκοπιά οπότε και καταλήγω σε διαφορετικό συμπέρασμα. Παρόλα αυτά, εμένα μου άρεσε ο τρόπος γραφής σου γιατί έβγαζε συναίσθημα και όωπς θα έχεις καταλάβει όταν πρόκειται για την μουσική, κάνω πέρα την λογική και μιλάει μόνο αυτό.

Ο τζουράς ξεκίνησε ως ένα πείραμα για να γνωρίσω μία μουσική που δεν γνώριζα. Με κόστος ακριβώς 150€, μαζί με τα μεταφορικά. Στην πορεία το αγάπησα και μαζί κάναμε πράγματα που δεν περίμενα από ένα τέτοιο όργανο. Κι ενώ μου αρέσουν πολύ τα προπολεμικά κι όσα άλλα έχω μάθει πάνω του, ο καημός μου εδώ και χρόνια ήταν το λαούτο. Βέβαια εκτός του οργάνου, μέσα στο μυαλό μου έχω έναν πολύ συγκεκριμένο ήχο που ψάχνω για να εκφραστώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν να επιτευχθεί, οπότε και το φέρνω γύρω γύρω με διάφορα όργανα για να τον περιγράψω και να εκφραστώ. Εξάλλου κύριο μέλημά μου δεν είναι να παίζω υπάρχοντα τραγούδια και πόσο μάλλον δε σε ακριβή αναπαραγωγή των πρωτότυπων. Ψάχνω να εκφράσω το μέσα μου.

Το ούτι μπήκε στην εξίσωση σε μεταγενέστερο χρόνο επειδή μελετώντας τα μακαμια κι ακούγοντας μουσικές πάνω σε αυτά διαπίστωσα ότι αν θέλω να μελετήσω αυτή την μουσική το εν λόγω όργανο αποτελεί μονόδρομο. Όμως μόλις έπαιξα την πρώτη φτερια πάνω στο λαούτο και ένα κουπλέ από ένα αγαπημένο ηπειρωτικό και κανά δυο δικά μου, είπαμε παίζω μελωδίες, αναθάρρησε η ψυχούλα μου. Κι επειδή παίζω μουσική για εμένα, μιλάμε για χρόνια ενασχόλησης με ελάχιστες περιπτώσεις όπου έπαιξα με άλλους κι ακόμη και στα τραπέζια που κάνουμε, αν τους παίξω με τον τζουρά, θα είμαι σόλο, δεν βρίσκω λόγο στην παρούσα φάση να ασχοληθώ με κάτι καθαρά θεωρητικά. Προτιμώ να κάτσω να μάθω αρκετά καλά το συγκερασμένο σύστημα, να περάσω καλά, να γράψω τα τραγούδια μου που έχω αφήσει μισά.
Παίζω μουσική κάθε μέρα. Στην παραμικρή ευκαιρία πιάνω ένα όργανο, χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Πάντως επειδή για να πω την αλήθεια είχα βγάλει τον Παπαδάμου από την εξίσωση λόγω απόστασης, μάλλον θα του κάνω ένα τηλεφώνημα γιατί τον βλέπω αρκετά μερακλή για να μπορέσει να μου φέρει ένα λαούτο εκεί που το θέλω. Αλλά άμα ερωτευτώ με κάτι, άντε να μου το βγάλεις από το μυαλό.

Τώρα για το κόστος, ο εξοπλισμός μου στην ηλεκτρική, κιθάρες, ενισχυτές και πετάλια ξεπερνάει το κόστος του αυτοκινήτου μου (αν και έχω πουλήσει κάποια από αυτά). Όχι μόνο δεν ντράπηκα να τα ακουμπήσω, αλλά τους έπινα το αίμα σε καθημερινή βάση και στο μέλλον θα το ξανακάνω. Κόβω από αλλού και τα βγάζω πέρα. Ένα μεράκι έχουμε. Άλλος χαλάει ένα κατοστάρικο σε μία βραδινή έξοδο κι εγώ κάθομαι μέσα και παίζω τραγουδάκια. Ανεβαίνω στα βουνά και αντί για τάμπλετ, στο σακίδιο μου έχω τα σουραύλια και τον τζουρά μου. Θέμα προτεραιοτήτων είναι και να ξέρεις τι κάνεις και γιατί. Ή τέλος πάντων να έχεις γνώση πως ό,τι κάνεις γίνεται προς τέρψην του μέσα σου. Πολύ φιλοσοφική κουβέντα, μάλλον θα ανοίξω ένα καινούργιο θρεντ :stuck_out_tongue:

4 «Μου αρέσει»

Το γούσταρεις και φαινετε . Δωσε όσα λεφτά χρειάζονται , φτιαξε ένα καλό λαουτο , και στείλε μας ηχητικο να σε χαρούμε !
Σου ευχομαι πραγματικά να βρεις το καλύτερο :slightly_smiling_face:

2 «Μου αρέσει»