Πρόταση εναλλακτικού κουρδίσματος τετράχορδου

Πρόταση

Προς τετράχορδους:

Μετά απο εξάμηνη αναγκαστική συμβίωση με “μαγνητούχο” τετράχορδο λογω απαιτήσεων της δουλειάς και ένεκα απουσίας ιδιόκτητου “μαγνητούχου” τριχόρδου,ως θιασώτης και εξ αρχής παίκτης του τριχόρδου,προτείνω το εξής:Κουρδίστε τα τετράχορδα σας Β(Σι)-Ε(Μι)-Α(Λα)-D(Ρε) [απο πάνω προς τα κάτω].Με λίγη εξάσκηση,θα δείτε πολύ όμορφα αποτελέσματα,ιδίως όσοι αγαπάτε το ούτι.Υπάρχει μια δυσκολία στα μπαρέ αλλα,με καλή θέληση,κάθε πιθανό πρόβλημα υπέρ…πηδιέται.

Το συγκεκριμένο κούρδισμα μου το πρότεινε ο Κυριάκος Ταπάκης,ουτίστας του συγκροτήματος “Λωξάντρα” απο την Θεσσαλονίκη και μπουζουξής του Σωκράτη Μάλαμα στην περσινή περιοδεία.:088::109:

Εγώ θα σου προτείνω να δοκιμάσεις και ένα άλλο κούρδισμα A,D,A,D (Λα-ρε-λα-ρε) από πάνω πρός τα κάτω πάντα.Φέρνει πολύ στο τρίχορδο άκουσμα αλλά πάει και λίγο πρός λαούτο (και λίγο σάζι) λόγω της πολύ χαμηλής μοργκάνας.Εγώ βασικά είμαι τετράχορδος και έχω το κλασσικό κούρδισμα αλλά κάποτε το είχα δοκιμάσει και αυτό και ομολογώ ότι ήταν διασκεδαστικό.Επρεπε όμως να αλλάξω όλο το χειρισμό μου και δεν έχω χρόνο (και διάθεση πιά) γιά τέτοιες αλλάγές!

Δωρον αδωρον πλεον.Το τετραχορδο ηταν μικρη παρενθεση.Πλεον,παιζω “μικροφωνικως” και με το καινουργιο μου τριχορδον.

Ασχετο:συχνα χρησιμοποιειται και το D-D-A-D,ειδικά απο τριχορδους με τετραχορδο οργανο.Τετριμμενο αλλα ευχρηστο.

Προς απαντες τους τετραχορδους:
πειραματιστειτε με τα κουρδισματα.Βοηθαει και το οργανο.Διαβαζοντας την Κλικα,διαβασα μια συνεντευξη του Ross Daly ο οποιος προτεινει αυτο ακριβως,λεγοντας μαλιστα πως δεν υπαρχει κανονας στο κουρδισμα του μπουζουκιου και συγκεκριμενα,του τετραχορδου.

Καλα πειραματα

τα κουρδισματα του τετραχορδου