Πρόβλημα με τις χορδές

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Μια ερώτηση στο μπουζούκι μου βάζω χορδές sonata και της παίρνω μεμονωμένες. Δυνατός ήχος αλλά πολύ σκληρές. Διάβασα τη συζήτηση σας για της χορδές και θα πάρω να δοκιμάσω ένα σετ gall και ένα labella ( για πιο μαλακές )να δω ποια κάθετε καλύτερα στο μπουζούκι και στο χέρι μου. Μεμονωμένες πουλιούνται η πρέπει να πάρω να έχω και δεύτερο σετ μόνο και μόνο όταν σπάσει μια χορδή να χαλάσω το δεύτερο σετ και να τη σκατζάρω ;;

Παιδιά μετά από καιρό αναζήτησης βρήκα κάτι καταπληκτικές χορδές στον Σπουρδαλάκη στον Προφήτη Ηλεία, είναι αμερικάνικες τις έχει φέρει τις τελευταίες μέρες και σήμερα πρόλαβα και πήρα ενα σετ , έγιναν ανάρπαστες απο ότι μου είπε. Καταπληκτικός ήχος λαμπρός, αλλά και πολύ μεγάλη αντοχή! Εγώ που έχω πρόβλημα με τα χέρια μου που ιδρώνουν πολύ βρήκα την υγειά μου

Πηρα και εγω δυο σετ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ !!!:):):))
Μου ειπε οτι ειναι φοβερες αλλα δεν εχω παιξει ακομα το οργανο και με αλλες για να συγκρινω.
Παντως δεν τριζουν καθολου και βγαινει ενας ηχος πεντακαθαρος σαν σε στουντιο!
Αυτο που παρατηρησα παιζοντας ταυτοχρονα με αλλα 3 οργανα “Α ενεργειακης κλασης!” ειναι οτι ειχα χαμηλοτερη ενταση (αυτο πιθανοτατα λογω οργανου) αλλα το πιο περιεργο ειναι οτι αν και το οργανο, ειναι ολοισιο και οι χορδες χαμηλα (το μετρησα με filler σε σχεση με τα αλλα και λιγο κατεβασμα στον πισω καβαλαρη το παιρνει…) Το οργανο ηταν αισθητα πιο σκληρο.
Σκευτομαι να δοκιμασω 10αρες…
Εχετε καποια αλλη αποψη για το τι αλλο μπορει να συμβαινει???:080:

Μεμονωμένες χορδές πουλάει ο Δημήτρης Κωνσταντέλος τηλ 2102921235.
Τις χρησιμοποιώ πάνω από δέκα χρόνια και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Βέβαια, επειδή πιθανόν να είναι διαφορετικής σύστασης από το σετ που χρησιμοποιείς, καλά θα ήταν, ειδικά τις δύο πρώτες ΡΕ και ΛΑ, να μην τις αντικαθιστάς μεμονωμένα αλλά κατά ζεύγη.

Επίσης, όταν ασντικαθιστάς χορδές να προσέχεις το πάχος. Υπάρχουν χορδές ΡΕ 10άρες και 11άρες. Υπάρχουν ΛΑ 13άρες αλλά και 14άρες.

Μηπως ξερετε πως χαμηλωνουμε τον καβαλαρη, σε περιπτωση που οι χορδες ειναι πολυ ψηλα ;;;

Βεβαίως: πηγαίνουμε το μπουζούκι σε έναν οργανοποιό!

+1
Θεωρώ ότι πρέπει να δει πρώτα το “γιατί” ο οργανοποιός και μετά να προχωρήσει σε επεμβάσεις. Μπορεί λόγω μη υγρασίας να ήρθε μπροστά το μάνικο, εγώ να κατεβάσω τον καβαλάρη μετά να πάει ελαφρώς πίσω και να καταλήξω με ένα “άχρηστο” όργανο.

Οι πιο λεπτες χορδες που μπορω να βρω ποιες ειναι (μιλαμε για τριχορδο και για σετ);

Εχει ο ματσικας σετ light χορδες. Εχει και ο σπουρδαλακης κατι χορδες που ειναι μαλακες.

Ευχαριστω!! τωρα εχω του Σπουρδαλακη