Πρόβλημα με γλίστρημα στις χορδές, Βοήθεια please

:106:Geia sas paidia…

Exw ena megalo problhma… an kaneis mporei na me boithisei tha mouna polu euxaristimenos…
Exw ksekinisei na paiksw bouzouki. Prhn epaiksa klasikh kithara, ekei h pshles xordes einai apo Nylon kai oxi metallikes.
Gi auto proth fora paizw se metallikes xordes kai antimetopizw ena megalo problhma pou mou pairnei to kefi na meletaw.
H xordes polu grigora gunontai maures kai den einai meta dunaton na glustrane ta daxtula eukola sths xordes. Kai sto tropo pou paizetai to bouzouki einai polu simantiko na mporw na glustrisw eukola sths xordes, afou exei polu auto pou sth mousikh legetai ‘Glissando’, pou paei na pei oti de sikoneis to daxtulo gia na paei allou sth tastiera alla to afineis panw sthn xordh. Polles fores einai gia na mporeis na paikseis kati polu grigora h alles fores to kaneis epipides gia na akougetai otan glustras sth xordh.
Sthn klasikh kithara me ths xordes apo nylon mporeis na paikseis oses wres theleis kai den exeis problhma katholou. Sto bouzouki trailenomai, an bazw kainouries xordes, meta apo mono mia wra, allazoune kai gunetai polu diskolo to glistrhma. Meta prepei na ta skoupizw me ena pani kai na tripsw ths xordes me to pani polu dunata, gia na gunontai pali kapws kala. Kai meta kathe wra, h kathe mish wra prepei na to kanw auto, kai kathe fora gunetai mauro to pani ekei pou skoupizw ths xordes. Kai meta apo mono peripou 30 wres paiksimo, h xordes A kai D einai gia petama. Exw dokimasi diafores xordes, den brhka lush. Kai tora pou exw ligo xrono gia na meletisw, thelw na paiksw 8 wres thn mera, auto paei na pei oti prepei na allaksw xordes meta apo 4 meres. Einai dunation auto to pragma? Ma pws to kanoun h epagelmaties, den exw dei pote bouzouksh sta bouzoukia na tripsei ths xordes me ena pani kathe mish wra, autoi apla paizoune kai de fainetai na exoune kanena problhma. Exw dokimasi kai to fast-fret, ena ladi pou bazeis sths xordes, alla pali to idio, sthn arxh, kai milame gia kainouries xordes, otan bazw to fast-fret mporw na paiksw mia, duo wres meta pali skata, prepei na skoupisw, na ksana balw fast-fret, na ksana skoupisw… an kapios exei mia lush polu euxaristimenos tha mouna! Kai kati allo: pou mporw na agorasw xordes ksexoristes oxi se paketo, afou oi xordes A kai D theloune se mena na ths allakso polu pio suxna apo ths C kai F, ekei den exw katholou problhma.
Sas parakalo, opios kserei kati, na mou to pei…
p.s. kai den einai mono to glistrima, einai kai o hxos pou einai meta skata molis maurizoune h xordes. kai exw rotisei se mousikous oikous, ekei mou lene apla oti einai normal kai na balw to fast-fret, alla den einai normal oti xalane h xordes meta apo 4 meres paiksimo kai na tripseis ths xordes me ena pani kathe mish wra… ma etsi einai h zwh ti na kaneis, panta otan theleis na kaneis kati, antimetopizeis ena problhma pou de to perimenes.

xeretismata apo thn elbetia

Στάμο,

χωρίς να είμαι ειδικός, φαντάζομαι ότι θα έχεις δοκιμάσει διάφορες χορδές και θα στο παρουσιάζουν όλες ή κάνω λάθος.

κατά την γνώμη μου, μάλλον έχει να κάνει με τις χορδές σου, και με το αν τα δάχτυλα σου ιδρώνουν πολύ.

Δοκίμασε d’addario χορδές που σίγουρα θα μπορείς να βρείς και μέσω internet ή και στην Ελβετία. Αν δυσκολεύεσαι πες μου, και θα σου στείλω ένα πλήρες σετ εγώ για να τις δοκιμάσεις, και να δείς.

Αυτό το υγρό για να γλιστράει τί είναι πάλι; Δες φίλε Στάμο οι παλιοί πώς γρασώνανε το δάχτυλο με λίγδα από το κούτελο για να γλιστράει καλύτερα.
Συγκεντρώσου στην αρχή του βίντεο μετά το ταξίμι και την εισαγωγή του μπουζουκιού αμέσως μετά το τέλος της πρώτης επανάληψης από το ακκορντεόν πώς ο Θύμιος σκουπίζει το κούτελο!

//youtu.be/V5frKMzhpvI

Geia sou file Isaak,

nai exw to problhma me oles ths xordes… dokimasa kai d’addario kai mastro, alla mastro de thimamai pws htane, hxa mono ena set, mou edose diafora set xordes o victor dekavalas pou agorasa to bouzouki. Ta perissotera set htane d’addario kai hannabach, kai me ths duo hxa to problhma… alla auto pou hpes me to koutelo pou fainetai sto binteo, tha to dokimasw! Euxaristw gia th sumboulh…

kalh sou mera, Stamos

Από Καραγιώργο: Φίλε sbolovinos, καταλαβαίνω πως μιας και είσαι στο εξωτερικό είναι δύσκολο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, δε χαλάμε και τις καρδιές μας… Πάντως υπάρχει κι αυτό εδώ χάμω http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp :slight_smile:

Φίλε Στάμο,
Εμένα ο δάσκαλός μου με έμαθε να έχω στήν θήκη του οργάνου (μέσα σε σακουλάκι πλαστικό), ένα μικρό πανάκι βρεγμένο με λάδι.
Αυτό το λαδωμένο πανάκι χρησιμοποιώ κάθε φορά ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ να παίζω (πρίν κουρδίσω κάν) γιά να καθαρίσω καλά τίς χορδές και την πίσω επιφάνεια του μπράτσου.

Αυτό με το κούτελο το κάνω και γω ασυναίσθητα. Τώρα που το είπε ο Ισαάκ σκέφτηκα οτι πολλές φορές, αν νοιώσω τα χέρια μου να κολάνε, σκουπίζω τις άκρες των δαχτύλων μου στο (πολύ λιπαρό) κούτελο μου, γιά να κάνω τα χέρια μου να “νοιώσουν” καλύτερα.

Γιά μένα, οι χορδές του μπουζουκιού και οι άκριες των δαχτύλων χρειάζονται -συνεχώς- λάδωμα.
Αυτό νομίζω οτι προστατεύει τις χορδές να μήν σκουριάζουν εύκολα, και σίγουρα κάνει τα δάχτυλα να γλυστράνε.

Άν τώρα είσαι απο τους “τυχερούς” που ο ιδρώτας τους καταστρέφει ευκολώτερα τις χορδές, τί να πω. Ψάξε ίσως παραπάνω μάρκες χορδών, μπάς και βρής κάποιες να στέκονται περισσότερο χρόνο.

Φιλικά, Γιώργος.

Τα ακροδάχτυλα των μπουζουξήδων έχουν σκληρούς κάλους σαν σόλα. Μπορεί να δείς και μόνιμα χαραγμένα σημάδια-ίχνη από τις χορδές στον δείκτη, μεσαίο και παράμεσο. Συνήθως τις αλλάζουν τις χορδές μετά από δύο τρείς βραδιές ή συχνότερα ανάλογα με το πόσο ιδρώνουν τα χέρια και ταλαιπωρείται η χορδή. Πάντως σ’ ένα καλό όργανο, με καλές καινούργιες χορδές, με ταστιέρα “σούπερ” και παίκτη επαγγελματία που ιδρώνει πολύ, σε ακραίες συνθήκες ζέστης και υγρασίας με νοτιά, σε κλειστό χώρο μπορεί μέσα σε μιά βραδιά μετά από 3-4 ώρες παίξιμο με “γκάζια” και “φορτσάρισμα” να κολλήσει η ταστιέρα και να νιώσει ότι ξεκολάει το νύχι από το κρέας(Μπρρρ…!!!).Αυτό μπορεί να συμβεί σε σπάνιες, ακραίες καταστάσεις να “στομώσει” δηλαδήτόσο πολύ που να μην μπορείς να παίξεις. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις. Ούτε τα λάδια και άλλα ματζούνια βοηθάνε θεαματικά, εκτός από ένα πανί για να σκουπίσεις τις χορδές καλύπτοντας τες γύρω γύρω και τραβόντας κατα μήκος της ταστιέρας με σφιγμένα τα δάκτυλα για να καθαρίσουν καλά. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα προπόνησης.

Βάλε στη θήκη του μπουζουκιού ένα πανάκι και μετά από κάθε φορά που παίζεις, σκούπιζε τις χορδές. Δεν υπάρχει άλλλη λύση. Ούτε γράσσα ούτε …ρουλεμάν.

Μπορείς να χρησιμοποιείς αρωματικό λάδι λεβάντας, συνιστάται για τις τενοντίτιδες, βέβαια δεν έχω δει καμία σημαντική διαφορά, αλλά το άρωμά του φτιάχνει τη διάθεση! :088:

Έξω απο την πλάκα,
Πριν ανακαλύψω το λαδωμένο πανάκι, είχα τεράστιο πρόβλημα με τις χορδές και τον ιδρώτα των δαχτύλων μου, αντίστοιχο με αυτό του Στάμου.

Επαγγελματίας δεν είμαι γιά να έχω “κούτσουρα” ακροδάχτυλα, αλλά με 2-3 ώρες παίξιμο, σχεδόν καθημερινά, δεν θα έλεγα τα δάχτυλά μου άψητα εντελώς. Το πρόβλημα έχει να κάνει μάλλον με την χημική σύσταση του ιδρώτα μου.

Πάντως διεθνώς, οι ηλεκτρικοί κιθαρίστες με τέτοια προβλήματα, χρησιμοποιούν διάφορα λάδια γιά να καθαρίζουν-λαδώνουν τις μεταλικές χορδές τους.
Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι εντάξει και θεμιτό να λαδώνεις τις χορδές και τα ακροδάχτυλα με “λίγδα απο το κούτελο”, και όχι να καθαρίζεις τις χορδές με λαδωμένο πανάκι ? ? ?


ΥΓ. Αλήθεια ρε Θοδωρή, κάνει καλό στις τενοντίτιδες το λάδι που λές ? ? ?
Οχι για να το βάζω στις χορδές, αλλά το δεξί μου χέρι ώρες-ώρες το νοιώθω κουλό στά δάχτυλα (λόγω ατελείωτων ωρών εργασίας σε computer) και παρ’ολα τα μαντζούνια που έχω δοκιμάσει, αποτέλεσμα μηδέν.

Φιλικά, Γιώργος.

Παιδιά και ο Στουραΐτης παίζει φοβερό μπουζούκι, σε κάποια απ τις εικόνες που βγάζει κάτω, έχει και τον Νίκο Τατασόπουλο, ο οποίος πραγματικά το ξεσκίζει το μπουζούκι και παίζει παπάδες. Και οι δυό είναι μπουζούκαροι, ο μεν στο τρίχορδο, ο δε στο τετράχορδο!

πανακι και λουστραρισμα η ταστιερα η βαζελίνι :088:

Γιώργο μιλάω σοβαρά, η Λεβάντα είναι γνωστή και για την αντιφλεγμονώδη δράση της και ενδείκνυται γενικά για τις αρθοπάθειες.
Ο εξαίρετος κιθαρίστας και δάσκαλος ηλεκτρικής κιθάρας, Παντελής Γκέρτσος, προτείνει περασμα της ταστιέρας με αμυγδαλέλαιο στο οποίο προσθέτουμε μερικές σταγόνες λεβάντας! Το κάνω κάπου κάπου και το βρίσκω αρκετά αποτελεσματικό για τη κίνηση του χεριού στην ταστιέρα.
Βοηθάει στο χαλαρό παίξιμο και γενικά στην ευεξία.:088:
Σχετικά με τις πολλές ιδιότητες του ελαίου λεβάντας ρίξε μια ματιά:

http://biostore-aloa.blogspot.com/2006/09/lavandula-officinalis.html
http://www.gourmed.gr/greek/mediterranean-diet/inseason/9/79/3929/Λεβάντα.htm

Γεια σας παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για της πολλές απάντησης… δοκίμασα ήδη χθες αυτό που είπε ο Ισαακ με το κούτελο, και για μένα είναι καταπληκτικό το αποτέλεσμα, γλιστράνε πολύ εύκολα τα ακροδάχτυλα. Επαιξα χτες 8 ώρες και δεν είχα πια πρόβλημα. Κι εγώ έψαχνα και έψαχνα… και την λύση την είχα πάντα στο κεφάλι :slight_smile: Μπράβο ρε Ισαακ, ωραίος!!!
Θα δοκιμάσω και το λαδωμένο πανί, τι λάδια παίρνετε? Ελαιόλαδο?
Πάντως το λίπος από του κούτελο είναι χίλιες φορες καλύτερο από αυτό το προϊόν που πουλάνε εδώ στην Ελβετία, και το έχουνε και στην Ελλάδα, το Fast-Fret. Μην το αγοράζετε αυτό, δεν είναι καθόλου καλο.
Αυτό μου φέρνει μια ιδέα… θα ανοίξω εταιρία και θα πουλήσω το λίπος του κούτελου μου… θα το ονομάσω Στάμος-Fret :slight_smile:

και δε μου λες, όταν αλλάζουν μετά από τρεις βραδιές της χορδές, της αλλάζουν όλες η μονο της LA και ΡΕ? Σε μένα μονο αυτές χαλάνε γρήγορα… όμως αυτό που λέει ο Iσααk με το κούτελο σε μένα βοηθάει πολύ, σε συνδυασμό με αυτό το καλο σκούπισμα μετά από το παίξιμο όπως το περιγράφεις εσύ

Έχεις δίκαιο φίλε σε αυτό που λές,αλλά θα ήταν μια άλλη λύση να ακουμπάμε λίγο την μύτη μας η οποία έχει λύπος για να γλυστράν οι χορδές , σε αυτούς που έχουν πρόβλημα με τις χορδές , και με ύδρωμα των χεριών όπως εγώ.

Τις Λα και Ρε αλλάζουν περισσότερο, αγοράζουν χύμα 20άδες και αλλάζουν επιλεκτικά τις καντίνι, έχοντας μεγαλύτερο στόκ από αυτές. (Πρός Ισαάκ)Φίλε, είσαι ομολογουμένως πολύ παρατηρητικός στα συστήματα του Θύμιου. Βέβαια μπορεί να είναι συμπτωματικό το φαινόμενο καθαρά, να έσταζε ιδρώτας στο μάτι του δηλαδή και να ενοχλείτο. (Τα χέρια του δεν έχουν ανάγκη από λίπανση, είναι σαν γουρουνοτσάρουχα)

Παιδιά οφείλω να σας ενημερώσω μιά και έχω μια μικρή εμπειρία στα βερνίκια και στα λούστρα, ότι το λάδι, στο ξύλο, είναι καταστροφή για το ίδιο το όργανο, γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες γι αυτό. Υπάρχουν συγκεκριμένα λάδια,φροντίδας για σκληρά ξύλα, απαλλαγμένα απο οξέα.Και αυτά όμως τα χρησιμοποιούμε μια το πολύ δυο φορές το χρόνο.ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Ξέρω οτι παλιά λάδωναν, την ταστιέρα την εβένινη με ελαιόλαδο, αυτό όμως γινόταν, για την ευκολία τους, -που να τρέχεις τώρα να βρείς αγνο παραφινέλαιο, π’οσο μάλλον Teak Oil- ή γιατί τους το είπε κάποιος μάστορας που μάλλον μισοήξερε κάποια πράγματα.

Σωστά . Έχεις απόλυτο δίκιο σ’αυτό.

Έγώ πάντως δεν είπα να λαδώνουμε τα ξύλα. Είπα οτι χρησιμοποιώ ένα λαδωμένο πανάκι για να καθαρίζω τις χορδές. Με κάποιο λάδι που δεν περιέχει οξέα.
(Το ίδιο λαδωμένο πανάκι χρησιμοποιώ και για την ΠΙΣΩ μεριά του μπράτσου.)

Φιλικά, Γιώργος.

Ρε παιδιά καλή η ιδέα με το κούτελο αλλά άμα έχεις ξηροδερμία τι γίνεται;

Χαίρεσαι.

Σας είπε κανείς ότι αν έχεις ξηροδερμία δεν ιδρώνεις;
Απλά “χιονίζει” το μούσι σου (όπως η πιτυρίδα). Και ο ιδρώτας, ιδρώτας…
Πράγματι οι παλιοί έπιαναν κούτελο για λίπανση. Το και αυτοί που ξεφυλλίζουν σκονισμένα βιβλία, σαν κι εμένα.