ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ 6/5/2010

200.000 προβοκάτορες κουκουλοφόροι σε ειρηνική πορεία; μήπως δεν ήσασταν εκεί; αν το δεκέμβρη του 2008 έβλεπα παντού γύρω μου μαθητές στον πετροπόλεμο, χθές έβλεπα 40ηδες και 60ηδες. γινόντουσαν συνέχεια έφοδοι στη βουλή, τους φλόμωναν στα (παράνομα σε καιρό πολέμου) χημικά, ερχονταν το επόμενο κύμα διαδηλωτών και πάλι από την αρχή, επί ώρες… όλοι με μαντήλια και μάσκες για προστασία από τα χημικά και τις ρουφιανοκάμερες, πώς αλλιώς; ή μήπως νομίζετε πως το 8ωρο και η ασφάλιση κατακτηθήκανε με τυπικές βόλτες, ή μήπως χαριστήκανε;!
καιρός να πάρουνε ανοιχτά θέση όσοι σφυρίζαν αδιάφορα στην εκμετάλλευση των συμβασιούχων, στις δολοφονίες εργατών (“ατυχήματα”) και στην λεηλασία των ταμείων. τώρα που οι έλληνες θα βρεθούμε στη θέση των μεταναστών που τόσα χρόνια ξεζουμίζαμε, θα δούμε τη γλύκα…

Φίλε μου, η ουσία της Δημοκρατίας είναι ΑΥΤΗ ακριβώς: Μπορεί και η “πιο μικρή” μειοψηφία να εκφράζεται ελεύθερα και να μην είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να συνταυτίζεται με την επικρατούσα άποψη! Έτσι, προσπερνώντας τις “ειρωνείες” , θα ήθελα να εκφράσω μία απορία που με απασχολεί έντονα: Εάν εσύ ήσουν μέτοχος σε μία επιχείρηση την οποία η διορισμένη από εσένα Διοίκηση λόγω κακοδιαχείρησης και ρεμούλσς την οδήγησαν στα πρόθυρα της πτώχευσης , θα εμπιστευόσουν τα κεφάλαιά σου ΞΑΝΑ στην ίδια Διοίκηση και τις μεθόδους της για την εξυγίανση της επιχείρησης σου? Πρόσεξε: δεν πολιτικολογώ ούτε υποστηρίζω κάποιους πολιτικούς κλπ , δηλώνω εξ αρχής ότι μένω με την απορία, χωρίς να μπορώ να βρω νέο ΔΣ!!

Έχω να καταθέσω μια ευφάνταστη μέθοδο και διεκδικώ το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας: Να χτυπήσουμε τη φοροδιαφυγή!!!, πρόκειται για ένα πρωτοποριακό σε όλο το γαλαξία μέτρο που αν πετύχει θα το αντιγράψουν και άλλες χώρες και θα μας δίνουν και ποσοστά για το κοπυράιτ.

Αν δεν πάρουμε δίπλωμα με το προηγούμενο ευφάνταστο μέτρο μπορούμε να περιορίσουμε και τις σπατάλεςστα δημόσια έργα, την υγεία, την εισφοροδιαφυγή από τη μαύρη εργασία κλπ.

Όσοι γυρίζουν στην πιάτσα έχουν περίπου μια αίσθηση της τάξης μεγέθους της παραοικονομίας σε σχέση με το Α.Ε.Π. της χώρας και μάλλον θα συμφωνήσουν ότι φτάνει και ίσως περισσεύει για να τακτοποιήσουμε τις υποχρεώσεις μας.

Η απειλή ότι θα φύγουν οι επιχειρήσεις αν φορολογηθούν δεν πιάνει, θα φύγουν έτσι κι αλλιώς. Εμείς απλά θα έχουμε παραμείνει ραγιάδες και για τον επόμενο αιώνα.

Αυγουστή,
Δε νομίζω ότι ενισχύεις τη γνώμη σου με το να ειρωνεύεσαι τους προλαλλήσαντες. Ίσα ίσα, το αντίθετο πετυχαίνεις.
Προτείνεις όμως να πούμε και ευχαριστώ σ’αυτούς που θα δενείσουν στην Ελλάδα λεφτά για να ενισχύσει τις μεγαλοεπιχειρήσεις και τις τράπεζες ενώ η αποπληρωμή των δανείων αυτών θα γίνει σε βάρος των εργατών, των μισθωτών, των συνταξιούχων κ.λπ.; Προτείνεις να δεχτούμε χωρίς διαμαρτυρία τα μέτρα αυτά που περνάνε και κατακρεουργούν το εργασιακό και το ασφαλιστικό με σκοπό να ενισχυθούν οι μεγαλοεπιχειρήσεις και να παράγεται φτηνό εργατικό δυναμικό;
Άσε που υποστηρίζεις ότι μιλάμε εκ του ασφαλούς έπειδή έχει εξασφαλιστεί ο δανεισμός αλλά στην πραγματικότητα εσύ κρίνεις τους αγώνες μας εκ του ασφαλούς μιας και ζεις και εργάζεσαι σε άλλη χώρα. Δεν ξέρω αν θα έλεγες τα ίδια σε περίπτωση που έκοβαν το δικό σου μισθό. Πόσο μάλλον να κατηγορείς τους απεργούς για το φόνο τριών αθώων που προκάλεσαν κάποιοι προβοκάτορες.

Διαφωνώ κάθετα με τον Αυγουστή, αλλά νομίζω ότι η κουβέντα δεν θα οδηγήσει πουθενά…
Μην ξεχνάμε το αρχικό μήνυμα του Στέφανου (Στεφανακος) για την πρωτοβουλία, που στόχο είχε να ενημερώσει.

Δε χρειάζεται να οδηγήσει κάπου.Αρκεί το ότι θα γραφούν διάφορες απόψεις.

[QUOTE=Ιάσων Οικονόμου;195261]Αυγουστή,
Δε νομίζω ότι ενισχύεις τη γνώμη σου με το να ειρωνεύεσαι τους προλαλλήσαντες. Ίσα ίσα, το αντίθετο πετυχαίνεις.
Προτείνεις όμως να πούμε και ευχαριστώ σ’αυτούς που θα δενείσουν στην Ελλάδα λεφτά για να ενισχύσει τις μεγαλοεπιχειρήσεις και τις τράπεζες ενώ η αποπληρωμή των δανείων αυτών θα γίνει σε βάρος των εργατών, των μισθωτών, των συνταξιούχων κ.λπ.;

ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ…Μάλιστα τώρα που άλλαξα γνώμη όπως έγραψα πιο πάνω, προτείνω να ακούσουν οι ξένοι τη κραυγή αγανάκτησης του Ελληνικού λαού και να ΜΗΝ δανείσουν τα λεφτά για να μην είμαστε και υπόχρεοι να πούμε το ευχαριστώ…
΄Να είσε σίγουρος όμως οτι αν δεν…τότε η κραυγή αγανάκτησης θα γίνει κλάμα και γουργούρισμα της κοιλιάς.

Με αυτά τα μέτρα θα υπάρχει σίγουρα και κλάμα και γουργούρισμα της κοιλιάς.

Να πω κι εγω την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ λοιπον με την σειρα μου. Ολα αυτα γινονται γιατι ειχαμε καλομαθει και γιατι τελειωσαν τα χρηματα και γιατι πρεπει να συνεχισουμε να καταναλωνουμε αυτα που παραγουν αυτοι που τους χρωσταμε. Στοχος λοιπον της πρωτοβουλιας τουτης ηταν να δειχθει εμπρακτως πως περναμε μια χαρα,σκεφτομαστε ικανοποιητικα και χωρις τα προιοντα τους και τον πολιτισμο τους. Εχουμε και δικο μας πολιτισμο. Χαιρομαι να βλεπω προβληματισμενους συνανθρωπους.

Καλο απογευμα

Καλες και οι πορειες καλες και οι απεργιες,αιντε και τι εγινε;

Δεν πανε ολοι (ποιοι ολοι;!!!) μια μερα στη δουλεια και κατι εγινε,κατεβαινουν βολτα στο κεντρο φωναζουν κανα συνθημα και μετα τσουπ για καφε…και την αλλη μερα για δουλεια φυσικα παλι!!!
Μα και ολοι να πηγαιναν…ετσι απλα δε θα αλλαζε κατι.
Αν ηταν να επιτυγχανοταν ετσι οι αλλαγες…θα επρεπε απο χρονια με τοσες πορειες και απεργιες να ζουμε σε σχεδον ιδανικες καταστασεις.Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση υπερ της βιας…μα δυστυχως ειναι αναγκαια.Η ιστορια εχει δειξει οτι πρεπει να χυθει αιμα για να ερθουν αλλαγες.

Η κατασταση προς το παρον δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο,το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου τα φερνει βολτα εστω και ζορικα.Λετε να “αφησουν” τον κοσμο να ερθει σε τετοιο σημειο οπου μια εξεγερση δε θα ειναι καθολου απιθανη;…Δε νομιζω να βολευει αυτο το σεναριο,ενω αν μας ξεγελανε απλα δινοντας που και που κανα ψιχουλακι…με τη βλακεια που υπαρχει μπορουν να παιζουν αυτο το παιχνιδι για χρονια…πολλα χρονια!!!
Βασικα για εκει το κοβω,αφου ουτως η αλλως τα κομματα θα εχουν παντα τους στανταρ ψηφοφορους τους ειτε λογω βολεψης ειτε στενομυαλιας! Κι αν καποια στιγμη γινει κατι και δουν οτι η πλειοψηφια αλλαζει δρομο;…Ψιχουλακια θα ριξουν…εν αναγκη μπορει και μια φετουλα ολοκληρη…να δεις πως μας ξεγελανε παλι για πλακα.Αξιοι της μοιρας μας ειμαστε:mad:

Πρέπει να σεβόμαστε κάποια πράγματα, γιατί κάτι που θεωρούμε τώρα αυτονόητο έχει κερδηθεί με πορείες , απεργίες και με αίμα δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε στο τελευταίο.

Παρεμπιπτοντως, μηπως η στρουθοκαμηλος εγινε καγκουρω…;

Aσφαλως και σεβομαστε καποια πραγματα…οπως ειναι π.χ. η ανθρωπινη αξιοπρεπεια,με εκεινους που δεν τα σεβονται τι γινεται;
Γιατι κατεχουν αξιωματα;:092:

Το ειπα,δεν ειμαι υπερ της βιας,δεν ειμαι καν βιαιος σαν ανθρωπος!

Υ.Γ.-Δεν απαξιωσα σε καμια περιπτωση τις απεργιες και τις πορειες…απλα δεν ξερω αν αρκουν για να αλλαξουν κατι,στις μερες μας μου φαινονται σαν να εχουν ρολο γραφικο κατα καποια εννοια(τις περισσοτερες φορες).

Να ξεκαθαρίσω, ότι δεν απευθυνόμουν σε εσένα Blekos και σε κανέναν άλλο συνομιλητή συγκεκριμένα, κουβέντα κάνουμε.

Δεν έγινε μόνη της, εγώ την έκανα. Ένα μυαλό, χειμώνα - καλοκαίρι, τι περιμένεις…

Παιδιά, για σημερα, οι της Αθηνας, παμε τωρα 3 ατομα. Οσοι πιστοι, προσελθετε!!! 9,30 Συνταγμα.

Καλό Βράδυ

Έγραψα ότι δε θα συνέχιζα αλλά αξιζει το μελάνι. Και εγώ χαίρομαι να βλέπω νεαρά παιδιά σαν εσένα με ώριμη σκέψη. Μπράβο σου

Υπάρχει μια χιονοστιβάδα επιχειρημάτων, ότι τόσα χρόνια ζούσαμε πάνω από τις δυνατότητές μας, ότι είμαστε τεμπέληδες ως λαός κι ότι δουλεύουμε λίγο, ότι το μόνο που κοιτάμε είναι η βολή μας, ότι καταφερνόμαστε στο ρουσφέτι ως εθνικό σπορ (μπορεί να είναι στα γονίδιά μας, ποιος ξέρει;). Ότι το έλλειμμα και το εξωτερικό χρέος το προκάλεσε η φοροδιαφυγή του μικρού επαγγελματία και οι επιδοτήσεις στον μικρό αγρότη, που και οι δύο σε λίγα χρόνια θα έχουν ξεκληριστεί. Ότι ανέβηκε το προσδόκιμο ηλικίας, και άρα πρέπει να δουλεύουμε ως τα 80. Ότι οι διαδηλώσεις φταίνε που κλείνουν τα μικρομάγαζα στο κέντρο της Αθήνας. Ότι ο αγώνας των ναυτεργατών φταίει που οι ξενοδοχοϋπάλληλοι δουλεύουν σε συνθήκες γαλέρας, επειδή λέει χτυπιέται ο τουρισμός.

Αυτά τα επιχειρήματα ανήκουν στα αφεντικά μας και τους εντεταλμένους γραφιάδες τους, των ΜΜΕ. Έχουν θράσος να χρησιμοποιούν αυτή την επιχειρηματολογία ως εκβιασμό προς τον λαό να σκύψει το κεφάλι, για να πληρώσει την κρίση τους. Θράσος, γιατί τα ελλείμματα αυτά, τα χρέη, όχι μόνο δεν τα δημιούργησε ο εργαζόμενος λαός, μα τα δημιούργησαν και τα μάσησαν στην πλάτη του εργαζόμενου λαού τα αφεντικά (οι εφοπλιστές, οι μεγαλοτραπεζίτες, οι μεγαλοεπιχειρηματίες) και το παρασιτικό τους σύστημα, και όχι εκείνη ή η άλλη “κακή” διαχείριση, διακυβέρνηση. Όμως τα αφεντικά, λογικό είναι, τα κέρδη τους κοιτάνε. Το κρίμα είναι να βλέπεις αυτούς που δουλεύουν για τα κέρδη των αφεντικών, και άρα έχουν αντίθετα συμφέροντα από τα αφεντικά τους, να χρησιμοποιούν με ευκολία την ίδια επιχειρηματολογία που κατεβάζουν τα αφεντικά τους.

Όταν τα αφεντικά (εγχώρια, ΕΕ, ΔΝΤ) και τα τσιράκια τους μας κάνουν πόλεμο, και δε διστάζουν να δολοφονήσουν εργαζόμενους για να προβοκάρουν και να αμαυρώσουν την δίκαια πάλη του εργαζόμενου λαού, και μπαίνει επιτακτικά το ζήτημα “ή με τον λαό ή με τα μονοπώλια”, μπορεί κανείς να ασχολείται μετρώντας τις “ευθύνες του λαού” (ευθύνες για το ότι είναι σκλάβος των αφεντικών του;), ή να κατέβει σε κανένα συλλαλητήριο μπας και βγάλει κανένα συμπέρασμα. Έτσι είναι αυτά.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, Πάνο, το διογκωμένο δημόσιο χρέος είναι άθροισμα της μάσας των μεγάλων (αυτές είναι οι λεγόμενες “σπατάλες” του δημόσιου τομέα) αλλά και των υπέρογκων δαπανών του Δημοσίου για μισθοδοσίες και συντάξεις, της φοροδιαφυγής ΟΛΩΝ, ΚΑΙ του μικροεπαγγελματία, όπως επίσης και της γνωστής ιστορίας με τα “χίλια πρόβατα και πεντακόσα γίδια” των επιδοτούμενων αγροτών. Και δεν είμαι ούτε αφεντικό, ούτε εντεταλμένος γραφιάς αλλά ούτε και ευκολόπιστος. Μηχανικός είμαι, άρα το μυαλό μου έχει προγραμματιστεί να δουλεύει ορθολογιστικά.

Οποιος θελει , μπορει να ριξει εδω μια ματια και να βγαλει τα συμπερασματα του …