ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ 6/5/2010

Λοιπόν, φίλοι μουσικοί, οι μέρες το απαιτούν και η συνείδηση μας το επιβάλλει. Ας μαζευτούμε κάπου αυτές τις μέρες με τα όργανά μας, να παίξουμε, να δώσουμε στίγμα, να πάρουμε θάρρος. Σε μια πλατεία, σε ένα πεζόδρομο. Να δείξουμε σε όλες τις καριόλες πως δεν μασάμε, να σταθούμε άξιοι του εαυτού μας. Να δείξουμε πως η διαμαρτυρία μας υπάρχει. Προτείνω αυριο, 6 Μα’ί’ου 2010,να μαζευτούμε και να παίξουμε για εμάς, για την τιμή μας. Όχι μόνο μαζώξεις, τσίπουρα και ψαγμένα ρεμπέτικα. 'Οσο περισσότεροι, τόσο καλλίτερα.

Προφανώς, η Αθήνα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Σε κάθε πόλη, ας ληφθούν ανάλογες πρωτοβουλίες. Και διαδώστε το. Για εμάς, για τους φίλους μας, για τα παιδιά μας, για όλους.

ΠΡΟΣΟΧΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!

Με κάθε σεβασμό,

Στέφανος Μαγουλάς

Υπάρχει σελίδα στο FACEBOOK στην οποία δηλώνουμε συμμετοχή.

Καθόλου άσχημη ιδέα! Αλλά τί ώρα; Γιατί υπάρχουν και πορείες κλπ. Διευκρινίστε το παρακαλώ οι έχοντες την πρωτοβουλία/

Δειτε το link. Ειναι σαν μαζωξη : οποτε μπορουν οι περισσοτεροι. Κι οχι απαραιτητα αυριο. Ας δωσουμε χρονο στην διαχυση. Διαδώστε το κι εσεις.

Τί απαιτούν ακριβώς οι μέρες; πολύχρωμες ακτιβίστικες λογικές; μαζώξεις μουσικών για πανηγυράκια στις πλατείες με τσίπουρα, ενώ την ίδια στιγμή στην υπόλοιπη Αθήνα, σε όλη την Ελλάδα, γίνεται πόλεμος και πέφτουν -κυριολεκτικά πλέον- κορμιά;

Δε κατεβαίνετε από το χάραμα σε καμιά απεργία λέω γω;

Πράγματι, Έλληνες ξεσηκωθείτε να σώσετε τη Ελλάδα. Σκοτώστε και 2-3 ανθρώπους που πήγανε στο μεροκάματο του πόνου, κάνετε και απεργία γιατί είναι ο μόνος τρόπος να σωθεί η χώρα. Μόνο έτσι θα πείσετε τους ξένους να σας δώσουν λεφτά να πάρει και ο παπουλάκος σας τη σύνταξη του αυτό το μήνα, αλλιώς θα στηθεί εκεί στη ομόνοια με το δεξί χέρι ανοιχτό…
Δε σοβαρευόμαστε λεω γω…

Πρωτον, για να απεργεις, πρεπει πρωτα να εργαζεσαι. Κι εγω, φιλοι μου, ειμαι ανεργος. Η αναζητηση εργασιας στο αντικειμενο μου (χημικος μηχανικος) εχει ενα τεραστιο βελος που δειχνει μακρια απο την Ελλαδα, στο εξωτερικο. Σε ολη αυτη την κατασταση, επειδη ειχα την ιδεα, εβλεπα δυο εκδοχες. Η να παω με ενα ξυλο και να σαπισω ολους τους τους ατιμωρητους και αναισχυντους η να χρησιμοποιησω το αμεσως λιγοτερο δυνατο μεσο που εχω στα χερια μου. Κι αυτο ειναι η μουσικη. Δεν προκειται για τσιπουρορεμπετοχαβαλεδοκατασταση-πανηγυρακι. Υπαρχουν τραγουδια για κεφι και τραγουδια για προβληματισμο,για διαμαρτυρια. Η μουσικη εχει την δυναμη της και τα τραγουδια την δυναμικη τους. Η μουσικη ειναι μια παντοδυναμη γλωσσα. Οπως μαζευομαστε να παιξουμε για το κεφι μας, ετσι ας παιξουμε και για να δωσουμε ενα στιγμα. Δεν πρεπει να ειναι η δραση αλλα η αρχη ενος νηματος.

Δηλαδή τι προτείνεις φίλε Αυγουστή;; Να σταματήσει η απεργιακή κινητοποίηση των ανθρώπων όταν μ’ αυτά τα μέτρα μας επιστρέφουν στις εργασιακές σχέσεις ενός αιώνα πίσω;;
Να ανεχτούμε αυτά τα φρικτά και επώδυνα μέτρα (και απο μισθολογικής και απο φορολογικής άποψης) όταν με μαθηματική ακρίβεια θα τα επωφεληθούν οι τοκογλύφοι και ΟΧΙ η ανάπτυξη;; Έχεις πάρει χαμπάρι το πόσο θα εκτοξευτεί η ανεργία και η φτώχεια σε λίγους μήνες απο τώρα που μιλάμε;;
Δε σοβαρευόμαστε λέω και γω;;;

Προσπαθούμε όσο γίνεται να κρατήσουμε αυτό το χώρο έξω από τομείς της επικαιρότητας που δεν έχουν σχέση με ρεμπέτικο και παραδοσιακό, έστω με μουσική. Με τις τελευταίες όμως εξελίξεις να καίνε, δεν γίνεται παρά να δεχτούμε μιαν εξαίρεση.

Θα συμφωνήσω με την άποψη του Αυγουστή, αν και η άποψη του Πάνου (και του Άλκη) εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μου. Πάνο, ούτε εσύ ούτε εγώ ξέρουμε, ευτυχώς, χίλιες φορές ευτυχώς, τι θα πεί πόλεμος. Που ήμασταν όμως, εσύ, εγώ, οι πολιτικοί μας, τα κόμματα της αριστεράς, όλοι μας, όταν επί δεκαετίες συναπτές όλοι πιέζαμε τους πολιτικάντηδες να διορίσουν τα παιδιά μας και αυτοί ενέδιδαν, αφού καθένας από εμάς κρατούσε και ένα χαρτάκι με καμμιά εικοσαριά ονόματα ψηφοφόρων που επηρρεάζει; Ή, καταφέρναμε (είμαστε “έξυπνοι”, πως να το κάνουμε!) να πάρουμε πρόωρη αναπηρική σύνταξη με γελοία (για έναν Ευρωπαίο) δικαιολογητικά, ή, ή, ή… Γέμιζε, γέμιζε το ποτήρι και κάποια στιγμή έπρεπε να ξεχειλίσει. Το τραγικό είναι πως εμείς ακόμα δεν το έχουμε καταλάβει αυτό και αγωνιζόμαστε εφαρμόζοντας φιλοσοφία καγκουρώ με χωμένο το κεφάλι στην άμμο. Θα πειστούν οι χρηματαγορές να μας δανείσουν αυτά που χρειαζόμαστε για μισθούς και συντάξεις, επειδή κατεβήκαμε στους δρόμους παρατώντας ό τι (ελάχιστο) παραγωγικό κάνουμε και εμποδίζοντας (ουσιαστικά ή ψυχολογικά) κάποιους, πολύ λιγότερους, να εργαστούν παραγωγικά, για να μην πιάσω τα χειρότερα, με τους νεκρούς εργαζόμενους;

(θα μπορούσα να πληκτρολογώ ως το βράδυ, αλλά δεν έχει νόημα…)

Ενω με τις απεργίες βοηθούν οι Έλληνες τη πραγματική οικονομία, το τουρισμό και όλες αυτές τις προυποθέσεις που θα βγάλου τη χώρα απο το αδιέξοδο. Έχεις γονείς συνταξιούχους? Νομίζεις ότι μετά απο 2 μήνες θα πάρουν τη σύνταξη τους αν δε δώσουν οι ξένοι τα λεφτά? Αλλά μετά, γιατί να δώσουν τα λεφτά οι ξένοι όταν βλέπουν οτι μάλλον άδικα τα δίνουν? Και εσύ δηλαδή ποιά νομίζεις οτι είναι η υπαλλακτική λύση? Διότι ας μη λέμε ότι τα λεφτά τα έφαγε ο ένας και ο άλλος…όλοι τα φάγαμε. Προσωπικά εμένα με παραξένευε το γεγονός όταν ερχόμουν Ελλάδα που έβλεπα πολλούς 50αριδες γερούς και δυνατούς συνταξιούχους…και μετά απορούν που πήγαν τα λεφτά. Το κράτος για να δώσει πρέπει και να πάρει. Τώρα θα μου πεις δεν είναι ο λαουτζίκος που τα πήρε αλλά οι πολιτικάντιδες και μάλιστα αυτοί του άλλου κόματος. Ναί? Αυτούς ψηφίζαμε φίλε μου αυτοί μας άξιζαν. Διότι όλοι περιμένουν πρίν τις εκλογές να περάσει ο τάδε υποψήφιος απο το σπίτι, να δούμε που θα μας κανονίσει η το παιδί μας η το ανεψάκι μας, να βολευτούμε και μεις λιγάκι…Νομίζω ότι το καλύτερο αντι να βγαίνει ο κόσμος στούς δρόμους και να πλήττη τη πραγματική οικονομία και να δινει αφορμή στους ανεγκέφαλους να σκοτώνουν φτωχούς μεροκαματιάριδες, καλύτερο είναι να προβληματιστούν βαθιά…και ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του. Αυτό που μας χαρακτηρίζει εμας τους Έλληνες είναι η πίστη ότι για τα κακά που μας πλήτουν φταίνε οι ξένοι…εμεις καθόλου. Και καλό επίσεις είναι επιτέλους να μάθουμε να σκεφτόμαστε με το κεφάλι (το άνω κεφάλι), και όχι με τη καρδιά. Καλημέρα σας.

ΥΓ. ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ Κ ΠΟΛΙΤΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΕΝΩ ΕΓΡΑΦΕΣ ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΑΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ. ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ…

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλες οι κατακτήσεις που κερδήθηκαν με αίμα από τους εργαζόμενους όλα αυτά τα χρόνια, ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ με πρόσχημα την “οικονομική κρίση” της Ελλάδας σήμερα, της Πορτογαλίας. της Ισπανίας κλπ αύριο! Σε λίγο θα παλεύουμε να εξασφαλίσουμε και το νερό μας από τις πολυεθνικές, όπως στη Λ. Αμερική!! Οι ειρηνικές διαμαρτυρίες των πολιτών δεν έχουν σχέση με τις προβοκατόρικες και εγκληματικές ενέργειες των εγκάθετων του συστήματος που κατά ένα περίεργο τρόπο ενώ δρουν μπροστά στα ματια μας οι μπάτσοι ποτέ δεν τους βλέπουν!!

αυτοί που φάγανε τα λεφτά δεν νομίζω πως κατεβαίνουν σε πορείες, από τους φτωχομπινέδες μέχρι τα μεγάλα λαμόγια. για να έχουμε την οργή που είδα χθές από 2000.000 στους δρόμους μόνο στην αθήνα, την βγάζουμε μεροδούλι-μεροφάι και τώρα μας παίρνουν και τα ελάχιστα. λεφτά φυσικά εξακολουθούν να υπάρχουν, στις οφ-σορ εταιρίες, στην εκκλησία και στους εξοπλισμούς. είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι το δντ ή τα όποια μέτρα θα φέρουν “νοικοκύρεμα”. αναδιανομή του πλούτου προς τα πάνω, εξαθλίωση των εργατών και αφανισμό της μεσαίας τάξης φέρνουν, με μαθηματική ακρίβεια. όταν θα ξανανοιώσουμε πως ήταν η ζωή (επιβίωση;) αρχές του 20ού αιώνα χωρίς τις κατακτήσεις του εργατικού κινήματος, θα είναι αργά…
όσο για τον στυγνό δολοφόνο βγενόπουλο, δείτε το βίντεο που γελάει υπό την προστασία των μπάτσων, έξω από το τσιφλίκι του.

Ποια είναι η “πραγματική οικονομία” κατά τη γνώμη σου; Αυτή που εξυπηρετεί τους τοκογλύφους και μια χούφτα πλουτοκράτες;; Αυτοί δε μας φέρανε στη σημερινή κατάσταση;; Έχεις προσέξει ότι αυτά τα μέτρα ούτε καν τους αγγίζουν;;
Εκτός και αν διαβλέπεις ότι οι σημερινοί κυβερνώντες έχουν τη διάθεση να βάλουν φρένο στην ασυδοσία τους, κάτι που φαντάζει μάλλον αστείο…
Ας μην αντιδράσουμε λοιπόν!!! Να κάτσουμε στ’ αυγά μας και να είμαστε άξιοι της μοίρας μας…
Φίλε Αυγουστή είμαι πατέρας δύο παιδιών που πρόκειται πολύ σύντομα να αντιμετωπίσουν τη φρίκη της εργασιακής βαρβαρότητας. (αν βρουν δουλειά φυσικά…)
Αν μη τι άλλο δεν θά ήθελα με τίποτα να τα βλέπω να υποκύπτουν στον σύγχρονο ραγιαδισμό διαγράφοντας τη λέξη ΑΠΕΡΓΙΑ απ’ το λεξιλόγιό τους…
Είναι για μένα ζήτημα στοιχειώδους αξιοπρέπειας!

Επειδή έχει χυθεί πολλή μελάνη γύρω από τις ευθύνες των πολιτών που “εκβιάζανε” με την ψήφο τους τους πολιτικούς να τους διορίσουν, άρα έχουν ευθύνη,
επειδή πολλά έχουν ειπωθεί για όλους αυτούς οι οποίοι παίρνανε αναπηρικές συντάξεις χωρίς να το αξίζουν, άρα έχουν ευθύνη,
έχω να πώ τα εξής:

Που ακούστηκε όταν χάνεται ένας πόλεμος (στη συγκεκριμένη περίπτωση της οικονομίας) να κατηγορούνται οι στρατιώτες, ή οι λοχίες;
Που; Πέστε μου, πού;

Μόνο εδώ συγκατηγορούνται και οι στρατιώτες για την απώλεια της μάχης. Δηλαδή όλοι εμείς.

ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ. Τελεία και παύλα. Και στην περίπτωση μας είναι οι πολιτικοί.

Και κάτι ακόμα για τις απεργίες: Σήμερα το πρωί είδα στην τηλεόραση ότι συζητούν για να αναπροσδιορίσουν προς το καλύτερο τις χαμηλές συντάξεις.
Θα το συζητούσανε χωρις τη χθεσινή απεργία.

Η κοινωνική αναταραχή ναί, κόβει τον τουρισμό. Ναι κάνει οικονομική ζημιά. Αλλά αν κάτι φοβούνται τα εξυπνόπαιδα που ανεβοκατεβάζουν οικονομίες είναι αυτές ακριβώς οι αναταραχές. Επομένως δεν ξέρω τι είναι πιο οφέλιμο για τον τόπο, κάποια εκατομύρια ευρώ που θα χαθούν λόγω απώλειας τουρισμού, ή κάποια δισ που μπορεί να κερδηθούν αν κάποιοι κουστουμαρισμένοι χεστούν λιγουλάκι

Ναι, η ευθύνη του λαού είναι μεγάλη. Η νοοτροπία αυτή του Έλληνα να τη “χωθεί”, να τη “φτιάξει”… είναι καταστροφική!
Προσωπικά δεν έφαγα φράγκο. Και πως να φάω αφού έχω φύγει εδώ και πολλά χρόνια. Με είχε διώξει αυτή η νοοτροπία, που όλοι βρίζανε
και όλοι υπηρετούσαν. Στην Ελλάδα ομως χαλάω εδώ και 18 χρόνια τις οικονομίες μου. Ό,τι μαζεύω ολοχρονίς, τσουπ τα καταθέτω το καλοκαιράκι στην Ελλάδα!
Ο κολλητός μου από τα παλιά έχει “βολευτεί” στο δημόσιο. Παίρνει 70% περισσότερα από όσα βγάζω εγώ στη Γερμανία και καυχιέται (μεταξύ μας ε!)
για τη λούφα δουλειά και τα έξτρα ; ). “Να ρε… με παίρνουν για βλάβη τις 9 το πρωί κι εγώ κανονίζω με το κολλητάρι τεχνικό να πάει μετά τις 4!
Έτσι, κάνει κι αυτός τις δουλίτσες του το πρωί, και πηγαίνει να εισπράξει υπερωρίες που μοιραζόματε…χε χε χε”.
Αν αρχίσω να αναφέρω συμπεριφορές και παραδείγματα δεν θα σταματήσω ούτε αύριο.
Η ευθύνη του Έλληνα και εννοώ του κάθε Έλληνα (κυρίως Ελλαδίτη), είναι τεράστια! Αυτό όμως δεν πρέπει να μας κάνει να σηκώσουμε τα χέρια απέναντι
στις επιθέσεις που γίνονται από τους διαπλεκόμενους και το έξωτερικό! Εδώ εμείς δεν σεβαστήκαμε αυτή τη χώρα, θα τη σεβαστούν τα ξένα συμφέροντα;
Πρέπει να αντιδράσουμε με μυαλό και κόπο. Το αποτέλεσμα δεν έρχεται με ρεφρέν και παπατζίδικα κόλπα! Θέλει προσωπικό αγώνα και θυσίες και πρώτα απ΄όλα
την αποδοχή της προσωπικής ευθύνης! Υπάρχουν δυο μέτωπα: Το εσωτερικό, κόντρα στον κωλοευατό μας και με βασική προυπόθεση τον αγώνα εναντίον του, και το εξωτερικό! Όχι γιατί οι “κακοί” ξένοι μας ζηλεύουν κ.λ.πές μπούρδες αλλά γιατί τα συμφέροντα μάθανε ότι συνουσιαζόμαστε και πλακώσανε να μας…

Ένα μπράβο από εμένα στην κα. Τουντας Priest. Επίσης θέλω να τονίσω κιεγώ με τη σειρά μου ότι γενικότερα η απεργία (ένα από τα μεγαλύτερα όπλα της εργατικής τάξης) και ειδικότερα η χθεσινή απεργιακή συγκέντρωση έγινε ειρηνικά και δεν είχε κανένα σκοπό να προκαλέσει φασαρίες, όπως και δεν προκάλεσε. Ακόμη, θέλω να τονίσω πως οι ίδιοι οι απεργοί περιφρουρούσαν την απεργία τους γύρω από τη συγκέντρωση αλά και μπροστά από το κοινοβούλιο ώστε να αποτραπούν επεισόδια που ήθελαν να προκαλέσουν διάφοροι προβοκάτορες-πράκτορες ώστε να έχουν μετά την αφορμή τόσο τα περισσότερα Μ.Μ.Ε. όσο και διάφοροι πολιτικάντηδες να κατηγορούν τους απεργούς.

ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝΕ ΤΑ ΜΠΡΑΒΟΚΟΥΜΠΑ ΡΕ Γ-Μ-Τ-…

Κύριε Μαύρο το γεγονός είναι ενα:… To πρόβλημα είναι τι έχεις να αντιπροτείνεις για θεραπεία της βαριάς εως ανάτου νόσου. Αν νομίζεις ότι κατεβαίνοντας στους δρόμους κάνεις το καθήκον σου τότε οκ. Για να πω κάτι όμως που είναι η απόλυτη πραγματικότητα: Ευτυχώς που το νόμισμα της Ελλάδας είναι το ευρώ, (και αυτό έγινε διότι οι ελληνικές κυβερνήσεις έφτιαχναν τα στοιχεία και γέλασαν τους ευρωπαίους) αλλιώς δε θα έδινε ο Σαρκοζί π.χ. ξέρω γω πόσα δις στη Ελλάδα για να κάνουν κάποιοι εκ του ασφαλούς τους επαναστάτες τη στιγμή που υπαρχουν πολλές δεκάδες χιλάδες άστεγοι στη χώρα του που τα έχουν ανάγκη. Το κάνουν για να σώσουν το ευρώ. Εγω προσωπικά εισηγούμαι να μη τους τσαντίσουμε αυτούς τους μ-λκς που θα μας τα δώσουν απο τα υστερήματα τους (γιατί με τη σημερινή παγκόσμια κατάσταση κανείς δεν έχει περίσσια) μήπως και τελικά αγανακτήσουν και αφήσουν το ρέμα να μας πάρει και θα σου πώ εγω μετά τι εργασιακό καθεστώς θα βρούν τα παιδιά σου, 1ον αν βρουν ποτέ τους δουλειά και 2ον αν δε μεταναστεύσουν στο εξωτερικό…κλπ κλπ
Μη βλέπεις τον μεγάλο Πάγκαλο που κάνει το θεριό στη Μεργκελ. Αν την τσαντίσει, η Ελλάδα ΩΙΜΕ θα αναγκαστεί να κάνει αυτό που έγραφαν κάποιοι άλλοι μ…ς στα ξένα μέσα ενημέρωσης…

Ναι, φταίει και ο λαός! Αλλά ποιός τον εκπαίδευσε αυτόν τον λαό? Όταν το ψάρι βρωμάει απ την κορφή και όταν οι νόμοι εφαρμόζονται μόνο γι αυτούς που βρίσκονται έξω από το σύστημα (και αυτό το σύστημα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ, γι αυτό σε κάθε νόμο αφήνει τα πονηρά “παραθυράκια”, γι αυτό καταλύει την αξιοκρατία και προωθεί τσιράκια, γι αυτό και ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρά και σκληρά εργαζόμενος δεν προωθείται στο Δημόσιο…) όλα τα λαμόγια προσαρμόζονται ανάλογα!!
Και όχι , δεν είναι όλοι οι Δημόσιοι υπάλληλοι σαν τον φίλο σου! Οι έλληνες Δ.Υ. αμοίβονται χειρότερα απ όλους στην Ευρώπη και πολλοί κάνοντας 2 δουλειές για να ζήσουν την οικογένειά τους! Για κάνε μία σύγκριση της -παράλογης- αύξησης των αγαθών και υπηρεσιών με την επιβολή του ευρώ και το αντίστοιχο ύψος των μισθών στην Ελλάδα με αυτό της Γερμανίας! (Μιλάμε για τους μισθούς και όχι για τις λαμογιές κάποιων επίορκων υπαλλήλων που αντιγράφοντας τους κρατούντες “βγάζουν στο κλαρί” και νεώτερους υπαλλήλους για να διαιωνίζουν το σύστημα…). Και ναι, όταν αρνούνταν να αυξήσουν το μισθό οι κατά καιρούς εξουσίες είχαν βρει το κόλπο με τα “επιδόματα” και τις "υπερωρίες " για να ελέγχουν τους εργαζόμενους με απειλές ή “ρουσφέτια”, ανάλογα!

Όταν πρόκειται για τη κατασυκοφάντηση των εργατικών διεκδικήσεων τα ΜΜΕ (ευρωπαικά και Ελληνικά) χύνουν δάκρυα που στάζουν και απ’ τις τηλεοράσεις…
Αναμφισβήτητα ο χαμός 3 ανθρώπων είναι γεγονός συγκλονιστικό! Δεν προήλθε όμως από τον κόσμο που απήργησε και διαδήλωσε ΕΙΡΗΝΙΚΑ.
Θα έλεγα ότι αυτή η δολοφονία των άτυχων ανθρώπων είναι σήμερα το “ισχυρό χαρτί” των Ευρωπαίων εταίρων και των Ελλήνων συμμάχων τους.
Όταν πρόκειται για τους δεκάδες θανάτους που προέρχονται από εργατικά ατυχήματα όλοι οι καναλάρχες (Ευρωπαίοι και Ελληνες) τηρούν σιγήν ιχθύος…
Εκεί η “ευασθησία” πάει περίπατο!!!

Για να καταλαβω, το προβλημα της οικονομιας της χωρας εχει προελθει απο τους δημοσιους υπαλληλους; Και σε τι ποσοστο; Οταν δημοσια εργα υπερτιμολογημενα(600%) δινονται με απέυθειας αναθεση σε μεγαλο-εγολαβους (με τις παντα νομιμες προμηθειες στους Υπουργους κ.λ.π)και μιλαμε για εργα μεγαλα προυπολογισμοι που σε ποιανει πονοκεφαλος μονο με το νουμερο,
το ιδιο με τους προμηθευτες του Δημοσιου(με τις παντα νομιμες προμηθειες στους Υπουργους κ.λ.π).
Με τις “νομιμες αρα και ηθικες” οφ σορ εταιρειες.
Υπο τον νομο μη ευθυνης υπουργων, κλπ.
μπορω να πω ενα κατεβατο τεραστιο(τραπεζες,ξενοδοχους,ξεπλυμα χρηματος). Το ποσοστο που επιβαρυνει τους Δημοσιους υπαλληλους για αυτην την καταντια δεν ειναι πανω απο 10%.
Να μην βγει ο κόσμος στους δρόμους;

ΗΜΑΡΤΟΝ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ. Εγώ δε θα ξαναδημοσιεύσω τη γνώμη μου για το θέμα αυτό, γιατί φάίνετε ότι η πλειοψηφεία είναι της αντίθετης γνώμης. Στο κάτω-κάτω εγώ είμαι ένας Κύπριος Δημόσιος Υπάλληλος με ένα καλό μισθό, άρα τι να σκοτίζουμαι και να φαίνομαι και κακός? Άρα, τώρα που άλλαξα γνώμη εισηγούμαι να κατέβουν επι 1 βδομάδα όλοι οι Έλληνες στους δρόμους, να πο…γράψουμε όλους αυτούς τους αχρείους που μας υποτιμούν και θέλουν να μας δανείσουν λες και είμαστε οι επαίτες της ευρώπης, να επιστρέψουμε στο παλιό καλό νόμισμα που μας κληροδότησαν οι αρχαίοι ημων πρόγονοι του οποίου η αγοραστική αξία τα τελευταία χρόνια πριν τη αλλαγή είχε πολλαπλασιατει κλπ κλπ. Φυσικά θα αποδείξουμε σε όλους τα προτερήματα της φυλής γιατί μιας και είμαστε οι πιο έξυπνοι θα ανακάμψουμε εφαρμόζοντας κάποια δική μας ευφάνταστη μέθοδο για την οποία θα πάρουμε και δίπλωμα ευρεσητεχνίας και δε θα δώσουμε σε κανένα τη χαρά να γίνει ο πάτρονος μας επειδή μας δάνεισε πέντε ψωροδεκάρες (τόσα είναι τα 180 δις). Η εθνική μας αξιοπρέπεια, η Ελληνική λεβεντιά παραπαμ παραπαμ παραπαμ και ξανά προς τη δόξα τραβά.