Προς οργανοποιούς: Pickguard κολλημένο ή χωνευτό;

Εχω δει παλαιά όργανα με το pickguard κολλημένο πάνω στο καπάκι και όχι χωνευτο
Ποιος τρόπος είναι προτιμοτερος για την καλύτερη ηχητική απόδοση του οργάνου

Ευχαριστω

Φαντάζομαι οτι σαφώς η ζελατίνα επιβαρύνει πολύ λιγότερο το καπάκι απο ότι μια ένθετη κολλημένη φιγούρα. Αν μάλιστα μιλάμε για χειροποιήτο βερνίκι τότε ακόμα και φιγούρα να υπάρχει η προστατευτική ζελατίνα είναι απαραίτητη ώστε να μην αλλοιωθεί το βερνίκι στο σημείο που σκάει είτε η πένα είτε το νύχι.

Ισως να μην έγινα κατανοητος
Εχω παρατηρήσει παλαιά μπουζούκια στα οποία η ταρταρουγα η ο καπλαμας του pick guard δεν έρχονται αλφαδι στην ίδια επιφάνεια με το καπάκι αλλα έχουν κοληθει πάνω στο καπάκι , χωρίς αυτό να έχει σκαφτει για να υποδεχτεί το pick guard.

Αναρωτιέμαι λοιπόν εάν υπάρχει διάφορα απο ακουστικής μεριάς, και ποιότητας ήχου, μεταξύ ενός οργάνου όπου το καπάκι είναι σκαμενο σε ένα μπουζούκι (πριν τη τοποθέτηση του pickguard), και στη περίπτωση που στο ίδιο μπουζούκι το καπάκι δεν έχει σκαφτει για να υποδεχτεί το pick guard

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να ειναι χωνευτη!
Εξ αλλου αν ειναι κολητη εχει προστεθει ενα επιπλεον υλικο
πανω στο καπακι που του αυξανει το συνολικο παχος και θα το δυσκολευει να παλλεται!

Sdimi αναφέρεσαι στην λογική των ακουστικών κιθάρων που αν θες μπορείς να βρεις άλλο pickguard (και σίγουρα με την βοήθεια κάποιου γνώστη) να το αλλάξεις?

Η λογικη αυτη υπαρχει στις ακουστικες κιθαρες, το ερωτημα μου ομως προερχεται απο την παρατηρηση, πως σε καποια παλαια μπουζουκια το pickguard ειναι κολλημενο πανω απο το καπακι. Αναρωτιεμαι λοιπον πως καποιοι παλιοι οργανοποιοι εφαρμοζαν αθτο το τροπο, χωρις να σκαψουν πριν το καπακι.
Ο κυριος Ανδρεου εχει καποια πολυ καλη βαση στα λεγομενα του ως προς τον ηχο και επιβαρυνση απο μεγαλθτερο παχος στη θεση του pickguard εαν κολληθει απο πανω

Εχω ομως διαβασει πως η ποιοτητα του ηχου( οσο αναφορα το καπακι και τη διακοσμηση του), εξαρτατε αποκληστικα σχεδον απο το μερος πισω απο το καβαλαρη μεχρι τη χορδιερα

Στο μπουζουκακι που εχω(βλεπε avatar),η ταρταρουγα ειναι κολυμενη επανω στο καπακι και προεξεχει.Ο ηχος του αρχικα δεν ηταν και τοσο καλος,αλλα δεν εφταιγε η πεναρια.Μετα απο ενα σερβις στον Τασο Θεοδορακη,αφου λεπτυνε τα δυο κεντρικα καμαρια και αλαξε καβαλαρη και το κοκαλακι στα κλειδια,το οργανο εγινε καλυτερο απο οτι ηταν πρωτα.Οποτε πιστευω οτι η κολυμενη πεναρια, δεν επιρεαζει και τοσο αρνητικα τον ηχο.Αλλα απο την αλλη δεν ειμαι και οργανοποιος…