Ποντιακοί ρυθμοί (πηγές;)

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς κάποιο βιβλίο με ποντιακούς ρυθμούς (παρτιτούρα) ,ενδιαφέρομαι πιο συγκεκριμένα για ΣΕΡΡΑ.Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο βιβλίο ή βίντεο,ευπρόσδεκτο!Ευχαριστώ πολύ!

Με τα ποντιακά δε τα πάω πολύ καλά, αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτό το κανάλι. Όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρείς !

Βάλε εδώ σε βίντεο ποιο χορό θες και θα σε βοηθήσουμε κι εμείς.

τι παίζει το νταούλι με ενδιαφέρει και που πατάει πάνω στην λύρα (σε μερικά σημεία)

Μμμ, καληνύχτα. Εφτάρι παίζουν κι οι δύο, αλλά το πώς ακριβώς το παίζουν δεν ξέρω αν λέγεται με λόγια. Αν κανείς καταφέρει να σ’ το εξηγήσει, θα μου κάνει κι εμένα καλό. Ειδάλλως, ή παρτιτούρα (και πάλι με επιφυλάξεις) ή στην πράξη, με παίχτες που εξηγούν με λόγια και συνάμα δείχνουν με έργα.

Πάντως δοκίμασε να πας στο γρήγορο μέρος, όπου λόγω ταχύτητος παίζουν αναγκαστικά πιο στρέιτ, και άκου το σε χαμηλή ταχύτητα (τη ρυθμίζεις από το εικονίδιο με το γρανάζι, πριν τη λέξη YouTube). Μπορεί να καταλάβεις περισσότερα.

προσπαθώ να το γράψω σε παρτιτούρα τυμπάνων,στο περίπου κατάλαβα τον ρυθμό.νομίζω…μου βγαίνει 7αρι αλλα σε 16α.

Αρχίζει με αυτό :


και μετά πέζει πάνω στον ρυθμό που ανέφερα και παρατήρησα σε σημέια δεν τονίζει τα 3 όγδοα στο τέλος ενώ η λύρα τα τονίζει.

Bγάζει νόημα;πρακτικά το δοκίμασα και ταιριάζει,στο γρήγορο μέρος παίζει το ίδιο χωρίς τους τονισμόυς στα τελευταία όγδοοα.