Ποιός μπορεί να το φτιάξει?

Έτσι που έχει το δεξί της χέρι τοποθετημένο, ο μπουζουξής μάλλον φοβάται ότι θα πέσει το όργανο να σπάσει, οπότε για σιγουριά…

Honi soit qui mal y pense, μοιάζει να λέει…

ωραία φωτογραφία!
ολοι φαίνονται ευχαριστημένοι!

εγω οχι . πες μας περισσότερα!

Ας είναι κουίζ, πάντως είναι Μουρτζόβλαχος.

Ρωτήθηκε, θυμάμαι (στην Αμερική, όχι εδώ), αν της αρέσει ο William Shakespeare και η απάντηση ήταν “Γράψε ότι είμαστε δύο καλοί φίλοι”.

1 «Μου αρέσει»

Μια ομορφη γυναικα sex symbol της εποχης της.
Για την φωτογραφια (αντιγραφη απο wikipedia)

Τον Οκτώβριο του 1960, κατά την περίοδο των γυρισμάτων στην Αθήνα της ταινίας Συνέβη στην Αθήνα (όπου υποδύθηκε τον ρόλο Ελληνίδας ηθοποιού), η Τζέιν Μάνσφιλντ παρευρέθηκε σε ζωντανές εμφανίσεις της Μαίρης Λίντα και του Μανώλη Χιώτη, με τους οποίους φωτογραφήθηκε κρατώντας το μπουζούκι του Δημήτρη Ευσταθίου.

2 «Μου αρέσει»

Το μπουζούκι του Χιώτη πρέπει να είναι Παναγή.

2 «Μου αρέσει»

μια και εύκολα το γυρίσαμε στο chat room, να σχολιάσω και το όνομα της(αν είναι το πραγματικό της.) ταιριάζει πάντως.
Mansfield = το “χωράφι του άνδρα”.
η αλάνα να παίζουν μπάλα τα αγόρια…
όνομα και πράγμα δηλαδή :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Τα αγοράκια καλύτερα να σέβονται περισσότερο τα κοριτσάκια…

7 «Μου αρέσει»

Μπάμπη, αν όντως είναι Παναγή το μπουζούκι, εκτιμώ πως είναι πρωτοποριακό το σχέδιο όλο για τον Παναγή. Δεν τον περίμενα τόσο νεωτεριστή.Πάντως αν και προτιμώ τα κλασσικά σχέδια γενικά αυτό μου αρέσει. Προσπαθώ αυτές τις μέρες να θημηθώ που έχω ξαναδεί παρόμοιο μπουζούκι αλλα δεν…

Αυτή βέβαια είναι η δική σου, προσωπική “ετυμολόγηση”, Σπύρο…

1 «Μου αρέσει»

Είχα μαύρη κιθάρα του Παναγή Πανηγύρη με f-holes .
Άρα πριν το 45 που πέθανε, έφτιαχναν ήδη f-holes!

*παρακαλώ τους συντονιστές να εμφανίσουν εδώ την φώτο δεν ξέρω τι έκανα λάθος…


*έτοιμος (οι συντονιστές :stuck_out_tongue_winking_eye: )

6 «Μου αρέσει»

κούκλα είναι.!
ετσι ηταν “ματ”, η είναι ξυσμένη?

1 «Μου αρέσει»

Field είναι το πεδίο. Άνετα θα μπορούσε να ερμηνευθεί ανδρικό πεδίο, δηλαδή που αφορά τους άντρες. Μην τα κάνουμε αμέσως όλα τσιφλίκια και μάλιστα δικά μας :wink:
Πάντως για την εποχή την θεωρώ αρκετά εντυπωσιακή.

Όπως και την κιθάρα με τις τρύπες f.

2 «Μου αρέσει»

Έτσι ήταν το καπάκι, το πίσω λούστρο το θυμάμαι όχι τόσο ματ, μάλλον γυαλιστερό.

Ναι ναι , έτσι ακούγεται καλύτερα !

κι εγώ νομίζω ότι είναι Παναγή.
Και μια φωτο με τον Καραμπεσίνη με παρόμοιο σχέδιο

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς να του ζητήσεις να σου φτιάξει ένα ίδιο ή και όποιο άλλο θες.
Το αν θα σε ακούσει βέβαια, είναι άλλο θέμα… :crazy_face:

Παιδιά εγώ μια πλάκα έκανα με τον κυρ-Μήτσο από την Αίγινα που έχει εργαστήριο στην Κολοκοτρώνη. Όντως έχει φτιάξει μαντολίνο με ταρταρούγα ασήμι και όστρακα, αλλά οι ελλανοδίκες δεν το αποδέχτηκαν ως δικό του. Όλη η ιστορία του ΜΟΥΡΤΖόβλαχου εδώ:

3 «Μου αρέσει»

Γι’ αυτό και έγραψα ότι το πρόβλημα είναι στο αν θα σε ακούσει (καλή του ώρα εκεί που είναι) :wink:

1 «Μου αρέσει»