Ποιος είναι ο ρυθμός του «Αγάπες που μ' ανάθρεψαν»;

Χαίρετε, πρώτη μου δημοσίευση εδώ. Το τραγούδι είναι αυτό:

1 «Μου αρέσει»

Καλωσήλθες Χριστοδούκα!

Μερικά μέτρα ζεϊμπέκικου (9/4, δηλαδή 4+4+1) ανάμικτα με σκέτα μέτρα 4/4. Αν θες να το βγάλεις και ψάχνεις μπούσουλα για να θυμάσαι πού έχει τεσσάρι και πού εννιάρι, θα σε οδηγήσει η μελωδία.

Λοιπόν κάτι τρέχει εδω πέρα.
Στο κουπλέ, κάθε γκρουπάκι μεγαλώνει κατα 1 beat
4 5
67
Το ρεφραίν είναι
4445
4445

Ή μπορεί να το λέω λάθος γιατι δεν έχω πιει καφέ ακόμα.Ας με ελέγξει κάποιος

O συνθέτης, είναι καν΄νας γνωστός;

ναι, ο Παπαδημητρίου: Κοίτα κοίτα, Όλα τα πήρε το καλοκαίρι, Θέλω να σε δω κλπ

Ευχαριστώ πολύ!

(γνωστός σ’ εσένα βέβαια…)

Νίκο μου,
Το όλα τα πήρε το καλοκαίρι μού το αφιερώνω συμβολικά κάθε Πρώτη Σεπτέμβρη και αναστοχάζομαι για μερικά λεπτά.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είμαι μουσικός. Έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις, αλλά απλά ακούω. Εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα είναι η ερώτησή μου.

Το κομμάτι ανέκαθεν με μπέρδευε. Έχω την εντύπωση πως και δεν έχει σταθερή αξία το μέτρο του και όσες φορές ακούω ρυθμό ζεϊμπέκικου αυτός είναι άλλοτε παλιός, άλλοτε καινούργιος. Ταυτόχρονα νομίζω πως υπάρχουν και μέτρα που είναι σαν τσιφτετέλι, χωρίς το τελευταίο όγδοο δηλαδή ενώ ακούω και απλά χτυπήματα 4/4 (1/4 1/4 1/4 1/4). Έτσι μού φαίνεται τουλάχιστον.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το κάνει κι αλλού ο Παπαδημητρίου: στην εισαγωγή του «όλα τα πήρε το καλοκαίρι», και το «θέλω να σε δω» σε κάποια φάση αλλάζει και ξαναλλάζει ρυθμό

Και πολύ σωστά ακούς, νομίζω (εκτός αν κι εγώ ακούω λάθος!). Αν το νόημα της ερώτησης είναι μια λέξη γι’ αυτό τον ρυθμό, δεν υπάρχει.

Ε, αξιόλογος μοιάζει. Γράφει μόνο για την τηλεόραση; Αν ναι, γι αυτό δεν τον έχω ακούσει ως όνομα.

Έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά γνωστός ο Παπαδημητρίου, έχει αξιοσημείωτη εργογραφία. Επίσης, έχει γράψει και την μουσική της Ρόζας της Σμύρνης.

Μια και ο λόγος για τον Παπαδημητρίου, το αγαπημένο μου:

Το Μονόγραμμα, η εκπομπή της ΕΡΤ, έχει αφιέρωμα στον Δημήτρη Παπαδημητρίου.

Είχε εμφανιστεί και στο Μουσικό κουτί με τον Κορακάκη, έπαιξε και κιθάρα και ακορντεόν, και ανάμεσα σε άλλα είπε για το πως έπαιξε μπαγλαμά στη «Μελισσάνθη» του Χατζιδάκι.

1 «Μου αρέσει»