Ποιοί είναι οι 5 καλύτεροι σολίστες μπουζουκιού της παλιάς κοπής; - Προσωπικές απόψεις

Συγνώμη, ένα σχόλιο θέλω να κάνω διότι εξεπλάγην!!

Ανακάλυψες τον Πάππο “εχθές”!!! και θες λίστα προτιμήσεων; Εάν απαντούσα δηλ. πριν 2 μήνες στο ερώτημα ποιους προτιμάω και τον ανέφερα;
Τέλος σχολίου!
Συνεχίστε την ζωή σας!!

Δημήτρη, να λέμε αλήθειες ή να κοροιδευόμαστε; Ηθελες να το παίζω εμπειρία και να λεω οτι τους ξέρω ολους; Οντως δεν τον ήξερα. Με τους παλιούς έχω ασχοληθεί πολύ και τους ξέρω. Η λίστα αναφερόταν σε παλιούς δεξιοτέχνες. Με τους νέους παίχτες, ε δεν τους ξέρω και όλους. Τους μαθαίνω σιγά σιγά. Το ότι εγώ δεν ήξερα τον Πάππο δεν μειώνει την αξία του. ΑΚουσα από ενα παιδί που ειναι τρίχορδος οτι ο αγαπημένος του είναι ο Πάππος, μπηκα και τον έψαξα. Τι να κανω;; Πυροβολείστε με! :slight_smile:

Αυτό πιο άγνωστους παίχτες, όχι απαραίτητα δεξιοτέχνες, για γνωρίζουμε και κανένα νέο, όχι να τους βάλουμε στη σειρά ποιος είναι ο καλύτερος

Αυτος για μενα ειναι πολυ καλος και δεν τον ξερει ουτε η μανα του

όχι οτι αλλάζει κατι τωρα που δειχνω μια φωτογραφία. αλλά τέλος παντων

Αγνωστους που να υπάρχει έργο να σου δείξω, είναι αν δεν τον ξέρεις ο Γιώργος ο Γεωργόπουλος. Ειναι παιδι γυρω στα 25

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:50 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:48 —

Ο Παούρης είναι κι αυτός ταλέντο και δεξιοτέχνης αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει διότι παίζει τόσο γρήγορα που εγω δεν προλαβαίνω να ακουσω τι παίζει. Δεν ξερω αν τρωει και νοτες

οκ, αν είναι για σκέτη δεξιοτεχνία βάζεις και το midi να παίζει. και οι νότες θα είναι πεντακάθαρες.
μα πώς από τον ζαμπέτα και τον χιώτη φτάσαμε στον… παούρη;

Με παρασύρανε! Εγω για τον Ζαμπέτα και τον Χιώτη ήθελα να μιλήσω. Για τον Παουρη, ενταξει δεν θα παω κόντρα σε αυτους που τον εχουν ψηλα αλλά ξαναλέω οτι εμενα δεν μου αρεσει καθολου. Δεν θα βάλω παούρη να ακουσω για να νιωσω ομορφα. Αν ειμαι ομορφα και ακουσω παούρη θα κανω νευρα :slight_smile: ΤΟ μονο που ακούω όταν παίζει αυτός είναι ένα γκρρρρρρ.
Και να κάνω μια παρένθεση σχετικά και με την εκπομπή που είπα στην αρχή. ο Χρ. Παπαδόπουλος λεει οτι ο Ζαμπέτας δεν είναι δεξιοτέχνης όπως ο Σπόρος. ο Σπόρος του απάντησε με το εξής: “Ο Ζαμπέτας ήταν δεξιοτέχνης, είχε ψυχή και ένα ξεχωριστό ήχο. Είναι μια άλλη σχολή. Όμορφη σχολή…Τώρα να παίζουμε ένα κομμάτι και να το παίζουμε με 50 Κm την ώρα, δεν λέει κατι” Εγώ συμφωνώ με τον Σπόρο- πρώτα ψυχη και πενιά

Φίλε smxz8 ας παραμείνουμε στο θέμα. Απ΄ότι κατάλαβα το θέμα που άνοιξες και θέτεις προς συζήτηση έχει να κάνει με τους παλιούς δεξιοτέχνες. Ο Παούρης και γενικά τα νέα παιδιά είναι off topic.

φτάσατε, έπρεπε να γράψεις, Νίκο!

Εχεις δικιο

Εγώ ευθύνομαι για για το off topic μπαχαλο. Λάθος μου .

Όλα καλά παιδιά προχωράμε. Μερικές φορές η συζήτηση ξεστρατίζει άθελά μας!!!

Βλέπω στον συνθέτη δηλώνεις Χιώτη. Βρσκόμαστε σε “αντιπαλα στρατοπεδα” απο μιας αποψης :slight_smile: Πολλοί χαρακτηρίζουν την τότε εποχή ως εποχή 2 διαφορετικών σχολών! Μια του Χιώτη και μια του Ζαμπέτα. Απο την μια έχεις το Σβήσε τη Φλόγα και από την άλλη το Δεν έχει δρόμο να διαβώ. Αυτό που τους κανει ακομα πιο ξεχωριστούς και τους δύο είναι ότι ο ένας αναγνώριζε τον άλλο. ο Ζαμπέτας στην βιογραφία του αναγνωρίζει τον Μανώλη Χιώτη ως μεγάλο συνθέτη και σολίστα. Ο Χιώτης από την άλλη πήγαινε στο μαχαζι του Ζαμπέτα για να τον ακούει διότι του άρεσε το χρώμα του Ζαμπέτα. Θέλω να πω άλλα δύο πράματα και να κλείσω.

  1. Ο Χιώτης δεν ήταν απλα σπουδαίος τετράχορδος με τις ρούμπες και τους ξένους ρυθμούς. Ως τρίχορδος και κλασικός ρεμπέτης εχει γράψει ρεμπέτικα που είναι τραγουδάρες!! ο Πασατέμπος, το τσαρδάκι, το βουνο με το βουνο και τοσα τοσα αλλα
  2. Ο Χιώτης πέθανε στα 50 του. Είναι πολύ στενάχωρο να το σκεφτεί κανεις!Μέσα σε 30-35 χρόνια έγραψε ό,τι έγραψε. Σκεφτείτε να ζούσε αλλα 20 χρόνια να μας χάριζε άλλες τόσες μελωδίες!!!

ΥΓ Τώρα που μιλάμε ακούω το Παλιο μου μπουζουκακι :slight_smile: