Πλήρης εργογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη - 2η έκδοση (Σεπτέμβριος 2020)

Ανανεωμένη με πρόσθετα στοιχεία η Εργογραφία Μάρκου Βαμβακάρη.
Έκδοση Σεπτεμβρίου 2020.

Βαμβακάρης Μάρκος-Πλήρης Εργογραφία ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ.xlsx (311,9 KB)
Βαμβακάρης Μάρκος LP & CD.txt (23,0 KB)

Είναι σε φύλλο Excel ώστε να είναι εύκολη η αναζήτηση συγκεκριμένης λέξης ή ονόματος.
Περιέχει: Τίτλο, Ερμηνευτή, Συνθέτη, Στιχουργό, Χρονολογία, Επανεκδόσεις του τραγουδιού που έγιναν στα επόμενα χρόνια, Κωδικό δίσκου και μήτρας, Επανεκτελέσεις από άλλους καλλιτέχνες. Στίχους του τραγουδιού, Πληροφορίες ποιοι μουσικοί συμμετείχαν στην κάθε ηχογράφηση.
Δίδεται δωρεάν: Κατεβάστε ελεύθερα χωρίς καμιά υποχρέωση.
Ευχαριστώ τους φίλους του rembetiko.gr για τη συμβολή τους στην όσο το δυνατόν άρτια παρουσίαση αυτής της προσπάθειας.

12 Likes

Ανακινώ το θέμα αυτό καθώς ανέβηκε και ένα excel με την δισκογραφία 78 στροφών του Μάρκου στο φόρουμ του sealabs από τον @fakk.

Ίσως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την αντιπαραβολή πληροφοριών από αυτό στην εργογραφία του Μάρκου που υπάρχει εδώ.

To αρχείο το ανεβάζω και εδώ: Δισκογρ. Μαρκου 78 στρ.xlsx (56,6 KB)

@tzanidisjohn νομίζω αξίζει να ρίξεις μια ματιά! :slight_smile:

4 Likes

Βρε παιδιά, υπάρχει κι ένα τρίτο τέτοιο εξέλ. Το έχω κατεβάσει από εδώ στο φόρουμ, παλιότερα, αλλά δε σημείωσα ποιος το έκανε και πού ακριβώς το βρήκα. Μπορεί να είναι και του ίδιου του @tzanidisjohn σε παλιότερη επεξεργασία.

Θυμάτι κανείς σε ποιο αναφέρομαι; Ένα που είναι ανά εταιρείες. (Μπορώ να το ξανανεβάσω αν θέλετε, αν και δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερα να μείνει στην αρχική του θέση.)

Εξέλ με την εργογραφία του Μάρκου, ανά εταιρεία, είχε δημοσιεύσει ο Άρης Νικολαΐδης στην “Κλίκα”:
Κατάλογος τραγουδιών του Μάρκου - η κλίκα (klika.gr)

4 Likes

Μπράβο! Αυτό έλεγα.

Έχω ανεβάσει δυο εκδόσεις με την εργογραφία του Μάρκου σε excel. Η δεύτερη είναι με διορθωμένα κάποια στοιχεία κυρίως στους αρ. καταλόγου 10 - 12 δίσκων μετά από έλεγχο που έκανε φίλος εδώ και υπέδειξε τα λάθη.
Τα διόρθωσα και ανέβασα τη δεύτερη έκδοση διορθωμένη.
Επειδή θέλω να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εργογραφία, ελεγμένη στη λεπτομέρεια (όσο γίνεται βέβαια) γι’ αυτό ετοιμάζω την τρίτη έκδοση με περισσότερο ενημερωμένα στοιχεία, από βιβλιογραφίες. Με τις επανεκτελέσεις των τραγουδιών του, αλλά και τις επανεκδόσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα. Για να υπάρχει μια σύγκριση, για τα τραγούδια που είχαν την μεγαλύτερη “προτίμηση”.
Υπομονή γιατί θέλει πολύ δουλειά όσο και αν φαίνεται εύκολο.
Σε λίγες μέρες με αφορμή τα τραγούδια του Στράτου, ετοιμάζω παρόμοιο κατάλογο με όλη τη δισκογραφία του, τις επενεκδόσεις του κάθε τραγουδιού αλλά και τις επανεκτελέσεις τους. Θα ανεβεί εδώ, σε excel σε pdf και στο Drive της Google.
Το ίδιο θα γίνει και με την εργογραφία του Μάρκου στη τρίτη έκδοση. Για να αποτελέσουν ένα αρχείο αναφοράς.
Σας εύχομαι καλή χρονιά και πολλές ευχαριστίες στους φίλους εδώ.

6 Likes