Ο σκληροπυρηνικός, του σκληροπυρηνικού, τον σκληροπυρηνικό, ω σκληροπυρηνικέ...!

Εκανα μια στατιστική ερευνούλα σε σχέση με τα αναφερόμενα γούστα των μελών του Ρεμπέτικου Φόρουμ. Τα αποτελέσματα έχουν την πλάκα τους.
Με λοιπόν βάση το προφίλ των 386 ενεργών μελών (τόσα εγγεγραμμένα μέλη είναι έχουν παρακολουθήσει έστω και μία φορά το Φόρουμ από τις 31/8/20006 μέχρι σήμερα - δεν περιλαμβάνονται οι επισκέπτες-αναγνώστες), έχουν ξεκάθαρη απάντηση, δηλαδή δηλώνουν μόνο ένα όνομα ρεμπέτη συνθέτη που θεωρούν αγαπημένο τους, οι 276.
Ελαβαν:
Μάρκος 112
Τσιτσάνης 64
Χατζηχρήστος 21
Ζαμπέτας 8
Τσαούς 7
Παπαϊωάννου 6
Δελιάς 6
Τούντας 5
Σκαρβέλης 5
Περιστέρης 4
Μπαγιαντέρας 4
Μπάτης 4
Τζουανάκος 4
Χιώτης 3
Καλδάρας 3
Γενίτσαρης 2
Επίσης υπάρχουν 18 συνθέτες με μία μόνο προτίμηση.

Τα 110 μέλη που δεν περιέχονται στη μέτρηση είτε γιατί δε δηλώνουν ιδιαίτερη προτίμηση είτε γιατί δηλώνουν περισσότερες από μία προτιμήσεις.

Βλέποντας λοιπόν τα αποτελέσματα αναρωτιέμαι:
Πειράζει που είμαστε σκληροπυρηνικοί;

ΥΓ. Αναλυτικότερα σχόλια αργότερα. Να κοιμηθούμε και λιγάκι.

Πάρτε και δύο γραφήματα (τα έκανα doc γιατί για κάποιο περίεργο λόγο δε δεχόταν xls!).

Θα αλλάξω τον Ζαμπέτα… Δεν γίνεται ο Παπαϊωάννου νάναι τόσο χαμηλά…
Απίστευτο ! Πραγματικά πολλοί οι σκληροπυρηνικοί !!!
“Στη σπηλιά του… Μάρκου μπήκα” :090:

Εγώ λέω άμα σκοπεύεις να βγάλεις το Ζαμπέτα να βρείς ένα αντικαταστάτη γιατί και αυτός ο καημένος είναι χαμηλά.

ΥΓ. Το κορίτσι μου δε θέλει να με βλέπει με γραβάτα

Προς τί η έκπληξη ρε Άρη; Περίμενες κανα Νικολόπουλο στη πρώτη θέση; :019: Όντως, κι εγώ βλέπω διάφορους πολύ χαμηλά,και κάποιους άλλους δε βλέπω καν στη λίστα. Δε θα μας έλεγα, πάντως, σκληροπυρηνικούς επειδή η προτίμηση των μισών περίπου είναι ο Μάρκος. Σκληροπυρηνικοί είμαστε εξ’ορισμού, ή μήπως δεν είναι έτσι;

ΥΓ - Εμένα προσωπικά εντύπωση μου κάνει που ο Ζαμπέτας είναι στην τέταρτη θέση.
ΥΥΓ - Μαστροκώστα, κάτι παίζει και δε μπορώ ούτε το πρώτο γράφημα του Άρη να δω ούτε τη φωτό του nikosmeg. Με πετά όξω.
ΥΥΥΓ - Άιντε και πλησιάζουν οι μέρες γμτ!

… κλπ

[i]Αγαπημένος Συνθέτης: Μάρκος

[/i] και υπογραφή :
Θα της πω για την αγάπη που’ναι τώρα πια χαμένη,
[i]μα θα είναι ριζωμένη όσα χρόνια κι αν θα ζω…

[/i]Ιδού κυρίες και [b]κύριοι η απάτη !!!

(Σόρι, αλλά μόλις τέλειωσε η Καίτη Ντάλη το “Χωρίς τον ξενοδόχο”…)
Είμαι υπό την επίρρεια… :slight_smile:
[/b]

Οκ Ιωαννα, μου λύθηκε η απορία… :slight_smile:

ΥΓ - Αναφέρομαι στο πμ το οποίο φαντάζομαι διάβασες.

Νίκο (meg) … Ξέχασα !

  1. Εξαιρετικό σκανάρισμα… μπράβο !
  2. Είδες; Εδώ λένε (οι αλλοδαποί) ότι είναι ψηλά ο Ζαμπέτας !!!
    Θα τους αλλοτριώσουμε ! Εμπρός για την επανάσταση !

ΥΓ:
Καλά (αφεντικό) … κλείνω… Πάω για ύπνο. Αύριο δε θα βρίσκω θέση στη μάζωξη ! :106:

Μήπως να γίνει κάνα ριφρέςς στο αρχικό μήνυμα αυτού του ποστ που να δείχνει τις προτιμήσεις τους έτους 2008; ; ; ;

:080:Σορι στο φειμ στορι μπηκα ,σαν δημιουργο, σαν στιχουργο ,σαν συνθετη ,σαν τραγουδιστη να ξερω που να βαλω τον ψηφο μου …αλλο Μαρκοs αααλλλλο Ζαμπεταs

Μόνο 5 για Τούντα?? Γι αυτό επιμένω ότι δεν έχει ακουστεί όσο θα έπρεπε…(Εκτός από τη Δημητρούλα άντε και το Χαρικλάκι…πολύ λίγοι μουσικοί παίζουν τα υπέροχα τραγούδια του και σπάνια γίνεται λόγος γι αυτόν στα ΜΜΕ) :106:

Τα τραγούδια του Τούντα ακούγονται. Απλά λίγοι ξέρουν ότι είναι του Τούντα.

Εγώ πάντως για μεγάλο χρονικό διάστημα είχα τον Μάρκο … μετά έβαλα τους άλλους 3 γιατί ο Μάρκος πιστεύω εννοείτε πως είναι στην κορυφή …

Νομίζω ότι αυτό είναι πλέον αυτονόητο. Ο Μάρκος είναι στην κορυφή.:109:
Αλλά από εκεί και πέρα, στο προφίλ γράφουμε αγαπημένο συνθέτη που έχει να κάνει με το γούστο του καθενός. Άρα αποτελεί καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός. Άρα οτιδήποτε και να έχει βάλει κάποιος είναι δεκτόν:088:

Aν και δεν ειμαι η καταλληλη για να αναλυσω ,υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν για την ιστορια του και τα τραγουδια του να σαs πουν πολλα περισσοτερα εγω σαν ερμηνευτρια , και που το γρατζουναω λιγο ,θελω να εκφρασω αυτα που αισθανομαι …
καλhτεχνηs μαντολινισταs, τι ωραιο οργανο και πραγματικα θαθελα, (που μπορει να εχει γινει κιολαs), στα γλεντια :):230:του φορουμ να ηταν μαζι μαs .Πρωτοποροs moysikos ,με εργο για μενα σημαντικο στην δισκογραφια ,( ο πρωτοs που γραφτηκε το ονομα του σε δισκο ) σαν τραγουδοπoιοs . Αν και για την φωνη του λεγαν οτι ηταν ψυχρη αχρωμη χωριs συναισθημα … δηλαδη δεν το εβγαλε στα τραγουδια του με αλλο τροπο ¨ :089: αρχισε να καλαει ολουs τουs συναδερφουs εκεινηs τηΣ εποχηΣ. Χαιρομαι πραγματικα για ακουσματα που εχουμε μεχρι σημερα … αγαπημενη του μουσα η Εσκεναζη η οποια νομιζω οτι εχει πει και τα περισσοτερα τραγουδια του ,Ρουκουναs ,Κακια Μενδρη .κ.λ και εδω μια παρενθεση ( θαθελα να μαθω περισσοτερα για την συναδερφο αυτη ),παντρεματα μουσικων δρομων… …φοβερο ταλεντο για μενα …αγαπημενα μου σωφερακι , και αφιερωμενο εξαιρετικα στουs ιπποτεs τηs ασφαλτου …

Άλλοι πάλι νομίζουν ότι η Δημητρούλα και το Χαρικλάκι δεν είναι του Τούντα.

Το Χαρικλάκι, πάντως, είναι από τις πιο χτυπητές περιπτώσεις τραγουδιών του Τούντα που… δεν είναι του Τούντα.
Και δεν το λέω για κακό αυτό, για να ξηγιόμαστε. Τέλος πάντων, όποιος κατάλαβε καλώς…

Για να μη μιλήσουμε και για τη Βαρβάρα, που πιθανά είναι ρουμάνικη λαϊκή μελωδία.

Να μην μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Οι παλιοί μεγάλοι μαέστροι καταχώρησαν στ’ όνομά τους πολλές παραδοσιακές μελωδίες. Κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν τη θέση τους και πήραν και τραγούδια άλλων δημιουργών. Το αποτέλεσμα ήταν -μακροπρόθεσμα- να ζημιώσουν το ίδιος τους τον εαυτό, καθώς η αμφισβήτηση παραμένει και για τα αριστουργήματα που πραγματικά έγραψαν.
Ακόμη, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά 100% ότι το τάδε τραγούδι που φέρεται ως δημιουργία του τάδε συνθέτη είναι π.χ. παραδοσιακή μελωδία.

Άρη, συμφωνώ απόλυτα. Αυτό, εξάλλου, ήταν και το πνεύμα του μηνύματός μου.
Το Χαρικλάκι ανήκει ακριβώς σε εκείνες τις ελάχιστες εξαιρέσεις: είναι παραδοσιακό.