Περί ψαριών, μαύρου χρώματος, ανέμων και υδάτων

Και το μαύρο, χρώμα είναι κι αυτό. Μόνο που δεν ξέρουμε αν τα πιράνχας είναι και αυτά μαύρα.

Δόξα σοι ο θεός, είχα αρχίσει να ψαρώνω.

Καθώς επίσης και να αναρωτιέμαι μήπως έφτασε η στιγμή να συζητήσουμε αν το μαύρο είναι χρώμα ή όχι.

Είναι, δεν είναι;

(Οβελίξ, Ο Αστερίξ στη Μ. Βρετανία)

OXI !!! Ούτε καν απόχρωση . Συγκεκριμένα είναι το σύνολο των χρωμάτων σε συγκεκριμένη συχνότητα. Σε διαφορετική συχνότητα έχουμε το λευκό. Γιατί- θα λεγα - , σε ένα νήμα να μην μπορούμε να κάνουμε την πλάκα μας, μαθαίνοντας και κάτι.

2 «Μου αρέσει»

Έτσι όπως μετέφερα την ατάκα του Οβελίξ παραπάνω, αφήνεται ευγενικά (όπως το συνήθιζαν οι Βρετανοί, ήδη από τον καιρό που έπιναν νερό ζεστό σκέτο, γιατί δεν είχαν φύλλα τσαγιού) χώρος και για απόκρουση της θέσης μου. Εντάξει λοιπόν, δεν είναι χρώμα το μαύρο, αλλά για να αγοράσω ένα κουτάκι μπογιά μαύρη, σε χρωματοπωλείο πρέπει να απευθυνθώ, δεν πρέπει; (must I not? που θα ΄λεγαν και οι Βρετανοί). Οπότε;

αν θες μαύρο, πας στον τεκέ.
χρήστο, την σφουγγαρίστρα!

1 «Μου αρέσει»

Έχει καλή καλυπτικότητα;

και μετά τις τυχόν απαντήσεις (ή ακόμα και χωρίς αυτές) σφουγγαρίστρα, συμφωνώ!

2 «Μου αρέσει»

Βοηθήστε με, από ποιο μήνυμα και κάτω να σφουγγαρίσω;;;;

από το #46 και μετά; ίσως και κάποια προηγούμενα;
και τα σοβατεπιά χρήστο!

Ναι, και τα σοβά - ντιπί, αλλά προς θεού, όχι το καζάν ντιπί!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι γεγονός. Και το μαύρο, όπως και το άσπρο, είναι πιθανόν να αναφερθούν σε μια συζήτση για χρώματα ρούχων, τοίχων, αυτοκινήτων κλπ. .

Αλλά όταν μια φωτογραφία ή μια ταινία (κινηματογραφική) δεν έχει χρώματα, πώς τη λέμε;

Γι’ αυτό σας λέω, θέλει κάποια συζήτηση. Δεν υπάρχει μονοκόματη απάντηση.

(πρόλαβα να μην πατήσω στα σφουγγαρισμένα!)

1 «Μου αρέσει»

Με απόλυτο σεβασμό και χωρίς διάθεση ειρωνίας πρέπει να σας πω ότι πρόκειται, για μένα, για μία από τις πιο απολαυστικές συζητήσεις που βρίσκονται στο φόρουμ!!
Μην σφουγγαρίσεις Χρήστο καθόλου!

Μία, τελείως άσχετη ερώτηση. Που βλέπετε το νούμερο του κάθε μηνύματος; Εγώ στο νέο φόρουμ δεν το βλέπω.

1 «Μου αρέσει»

Σεβόμενος πλήρως την επιθυμία του φίλου @giwrgos_p, δεν σφουγγάρισα - απλά τα έκρυψα να μην τα βλέπει η πεθερά! :wink:

1 «Μου αρέσει»

επίσης, πάνω πάνω στην διεύθυνση της σελίδας, το τελευταίο νούμερο είναι το μήνυμα.
πχ https://rembetiko.gr/t/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CE%B4%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/40726/12
το 12 είναι το νούμερο του μηνύματος που είναι πάνω πάνω στην οθόνη.

1 «Μου αρέσει»

Και σε ένα ακόμη σημείο:

1 «Μου αρέσει»

@chrispanag ούτε η πεθερά, ούτε ο πατήρ!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 3 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.