Παράξενο ΟΥΤΙ ?

Το μήνυμα διαγράφηκε μετά από αίτηση του συγγραφέα

Φίλε Γιάννη Βρύζα, ειναι η οπτική γωνία που το κανει να φαινετα έτσι. Η κάμερα ειναι τοποθετημένη πολύ κοντά στο “καράουλο” και έτσι παραμορφώνεται η αναλογία σκάφους - μανικιού. 'Ισως να ήθελε να δείξει καλίτερα τους δακτυλισμούς.

ΑΝΑΤ… το σκέφτηκα, αλλά για κάποιους λόγους το απέκλεισα … any way θα δειξει. Ευχαρ για τη συμμετοχή

Αυτο ειναι φιλε μου…ειναι το καραολο κοντα στην καμερα

την πάτησα, δηλαδή, ε?

Οχι ακριβως.
Υπαρχουν πολλων ειδων ουτια,Αραβικο,Περσικο,Τουρκικο κλπ.Το συγκεκριμενο ειναι αχλαδοσχημο,σαν μεγαλο μπουζουκι αλλα μικροτερο για ουτι,χωρις τις γνωστες κλειστοτερες καμπυλες που προκαλει το μεγαλο ανοιγμα του σκαφους εκατερωθεν του καβαλαρη, στο περιγραμμα του και η ταστιερα φτανει μεχρι τη ροζετα.
Δηλαδη εχει αλλη γεωμετρια γενικωτερα,ισως και αλλο μηκος χορδης.
Επισης εχει πεντε διπλες χορδες, λειπουν τα καντινια και εχει διπλη τη μουργκανα,χησιμοποιει δηλαδη τα δεκα στριφταρια και οχι εντεκα ως συνηθως.

Παιδια,ετσι για το αρχειο,στον Αραβικο κοσμο το πιο ‘‘Παραδοσιακο’’ ουτι ειναι με το 5 χορδο κουρδισμα,βεβαια σημερα εχουμε μεχρι 7 χορδα και καποια ελαχιστα 8 χορδα[εγω δεν εχω πιασει κανενα στα χερια μου 8χορδο].
Η καθε σχολη που ανεφερε ο φιλος εχει σχεση με το κουρδισμα κυριως και οχι με το σχημα,αλλα συνηθως τα Αιγυπτιακα ειναι περισσοτερο Γωνιασμενα[λαουτοδειχνουν]με 61-63 εκατοστα μηκος χορδης,τα Συριακα ειναι 61 εκατοστα αλλα πιο κοντα στο Ελληνικο-Τουρκικο ουτι,απλα μεγαλυτερα,μετα ειναι τα Μαροκινα που ειναι Τεραστια 'η Κουατρα οπως λεγονται,Τα Περσικα Μπαρμπατ που πολλα ειναι πενταχορδα και πιο μικρα,και μετα ειναι και η Ιρακινη σχολη που εχει και καθιερωμενο το καντινι Φα.Τωρα ως προς τον καβαλαρη,ολα ειναι με σταθερο,εκτος απο το Ιρακινο με μεταβλητο Καβαλαρη[μαντολινομπουζουκοκαβαλαρη],που εχει πιο πολυ ατακα και λιγο διαφορετικο παιξιμο[Τυπου Μπασηρ].Εδω στην φωτο κραταω ενα εφταχορδο με μεταβλητο τυπο καβαλαρη Ιρακινου τυπου.

Thanks PAris και Σπύρος.
'Αρα το μόνο σίγουρο Σπύρο είναι ότι αυτό που κρατάς δεν είναι του τύπου που δείχνει το επίμαχο (αρχικό) βιντεάκι …

Οχι,αυτο ειναι εφταχορδο Ιρακινο με μεταβλητο καβαλαρη και πιο ιδιαιτερο κουρδισμα.

Τα φωτα σας παρακαλω.

Αυτο τι ουτι ειναι?

Λετε αυτες οι καθετες γραμμες στην ταστιερα να ειναι πραγματι μπερντεδες
που διευκολυνουν την συγκεκριμενη συνθεση?

Oχι όχι…είναι κανονικό αράβικο ούτι,άταστο,χωρίς μπερντέδες (μάλιστα πρόκειται για ένα ούτι της διάσημης οικογ. κατασκευαστών Ναχάτ)…οι κάθετες γραμμές είναι απλά σχέδιο…

Νικος

Ο Μεγάλος Abou Khalil με ένα από τα ούτια της συλλογής του, κατασκευής Hanna Nahat.
Τεράστιος κατασκευαστής, στον ήχο και στην αισθητική.

Συμφωνώ με τον Νικόλα, και προσθέτω ότι μερικές φορές αυτά τα κάθετα φιλέτα δεν είναι τυχαία τοποθετημένα.

Συριακου τυπου ,τα σημαδια στην ταστιερα ειναι καθαρα αισθητικης,δεν εχει μπερντεδες…
προσωπικα νομιζω πως ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης ειναι ιδιαιτερος…το στυλ του και η μουσικη του ειναι πολυ διαφορετικη απο τα συνηθισμενα παιξηματα που γνωπιζουμε,σε αλλους αρεσει,προσωπικα οχι…