Παναγιώτης Κυβέλος

Φωτογραφία από το περιοδικό American Lutherie του Παναγιώτη Κυβέλου Ελληνα οργανοποιού στη Βοστώνη των Ηπα.Θεωρείται ως ένας από του κορυφαίους κατασκευαστές ουτιών και γενικότερα ανατολικών οργάνων.Διατηρεί το εργαστήριο Unique Strings μαζί με τον μαθητή του και πιθανότατα πατριώτη μου Χρήστο Πανταζέλο www.spartaninstruments.com

Προσέξτε την φωτο “εικόνισμα” που έχει στο εργαστηριό του:Τομπούλης, Ρόζα, Λάμπρος
Ο Κυβέλος έχει βραβευτεί σε εθνικό επίπεδο στις Ηπα για την προσφορά του στις Τέχνες.
Είναι Ελληνοαμερικάνος 2ης γενιάς.

Πραγματικά ένας πασίγνωστος κατασκευαστής στην Αμερική και τελείως άγνωστος στην Ελλάδα.Ούτια του παίζουν μεγάλα ονόματα της Αρμένικης,τούρκικης και ελληνικής σκηνής και όλοι πίνουν νερό στο όνομά του (που παρεπιπτόντως είναι Peter Kyvelos …)

Στο παρακάτω βίντεο παίζει ούτι του ο Richard Hagopian Αρμένης ουτίστας της Αμερικής

//youtu.be/b53p0e5KksQ

Νικος

Άλλη μια φωτο,και συνέντευξη:http://www.nea.gov/honors/heritage/fellows/interview.php?id=2001_07

Αναρωτιέμαι τί επίπτωση μπορεί να έχει στον ήχο ένα τέτοιο σχέδιο στο καπάκι…

Θα έχει ότι ήχο (περίπου) έχουν και τα άλλα με φιγούρα 4/4.Πάντως ασχέτως με την αισθητική ο μάστορας τις φιγούρες τις κάνει μόνος του ίσως και με μια νοσταλγία για την Ελλάδα.

Κι εγώ την ίδια απορία έχω.
'Οχι για το σχέδιο αλλά για κείνη την παραπανίσια χορδή!

:019: :019: :019:

ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ…

Mήνυμα από admin: Tsipouropitakia, καλώς ήρθες. Σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία.

Παναγιώτη τον φωνάζουν στο χωρίο του .Προχθές μου το πε.

Κοντοχωριανός!!!

Πράγματι.Απ΄την Τρύπη είναι.

…όπου προφανώς είναι φερτός, καθώς οι Κυβέλοι είναι μεγάλη οικογένεια και κατάγονται από χωριό της Μάνης.

Πιθανότατα.Στην Τρύπη ,Μαγούλα,κλπ.υπάρχουν πάρα πολλοί.

Ξεθάβω το θέμα γιατί (σχεδόν κατά τύχη) βρήκα σε αυτό το video, και σε άλλα 3 που θα βρείτε δίπλα, μια φρέσκια και πολύ ενδιαφέρουσα ραδιοφωνική εκπομπή με τη συμμετοχή του εν λόγω οργανοποιού στην κομπανία που παίζει ζωντανά. Επίσης, εδώ και μία επίσκεψη/συνέντευξη στο οργανοποιείο του.