Κατασκευαστής/Επισκευαστής: Αντώνης Μυλωνάς

http://woodandguitar.blogspot.com/

Ανακάλυψα ένα μπλογκ με πολύ όμορφα όργανα, των οποίων κατασκευαστής/
επισκευαστής είναι ο Αντώνης Μυλωνάς, μάλλον από τη Λέσβο.
Αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω, ας δώσει πληροφορίες!

Ο Αντώνης μένει στη Λεσβο εδώ και ένα χρόνο εκτός απο πολύ ταλαντούχος και προσεκτικός κατασκευαστής ( εχω δοκιμάσει 2 κιθάρες του που ήτανε απλά καταπληκτικές) είναι και εξαιρετικός κιθαρίστας πράγμα που το βοηθάει πολύ στην αξιολογηση και τελειοποίηση της κατασκευής του.Οποιος θελει τηλέφωνο του Αντώνη μπορεί να μου στείλει προσωπικό μηνυμα να του το δώσω μιας και δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να δημοσιεύσω τηλέφωνα στο φόρουμ.

Εάν δεν έχει πρόβλημα ο κάτοχος του τηλεφώνου, τότε δεν έχουμε ούτε εμείς.

Ξερουμε σε ποιο μερος της Λεσβου μένει γιατι οπο εκεί κατάγομαι απο ενα χωριό

Ο Αντώνης μένει στην Μυτιλήνη στη πόλη και εκεί είναι και το εργαστήριο του.
Το τηλέφωνο επικοινωνίας είναι 6976401365

Είχε τύχει να ακούσω μια ρεμπέτικη κιθαρα που εχει φτιαξει ο αντώνης απο ενα
γνωστό που μένει τωρα θεσσαλονικη και ερχεται τα καλοκαιρια στη μυτιληνη και
επαθα πλακα πολυ ωραιο οργανο με καταπληκτικο ρεμπετικο ηχο
με μεγαλο σκαφος παραλληλα καμαρια λιτες φιγουρες και αρκετα μαλακο
απο οτι θυμαμαι εινα ρωτησει και μου ειχε πει ο ιδιοκτητης οτι φοραει 11αρες
χορδες γιατι ειχα μεινει καταπληκτος απο τον ηχο
αρχικα πιστευα οτι ηταν κιθαρα 30ετιας και βαλε

ο αντώνης είναι ένας σεμνός και αθόρυβος μάστορας, με πολύ αγάπη για κάθε ένα όργανό του. έχω παίξει με δυο ρεμπετοκιθάρες του, είχανε δυνατό και τσαμπουκαλίδικο ήχο (μα όχι φωνακλάδικο).
επίσης είναι εξαιρετικός παίχτης (και καλός τραγουδιστής), κι αυτό σίγουρα παίζει θετικό ρόλο στα όργανα που κατασκευάζει. χαίρομαι που τον γνώρισα από κοντά και παίξαμε στα πιο απρόσμενα μέρη!

Το ΠΣΚ που πέρασε, ήμουν στο Φεστιβάλ Λαικής Κιθάρας που έγινε στη θεσσαλονίκη.
Θα μπορούσα να πω πολλά γι αυτό, αλλά κυρίως ένα πράγμα νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ.

Τι οργανάρες είχε στην έκθεση οργανοποιοίας ο Αντώνης Μυλωνάς!
Τον είχα ακούσει σαν όνομα αλλά δεν είχε τύχει ποτέ να παίξω οργανό του. (είναι και στη Μυτιλήνη)
Πραγματικά ερωτεύτηκα! (πλατωνικά ετσι;) Ειδικά ένα κιθαρόνι του. Τις βλέπω από μακριά να με κοιτάνε (τις κιθάρες), τις κοιτάω κι εγώ… πανέμορφες, αρχίζει η καρδιά να χτυπάει… Τραβάω μια καρέκλα, δειλά, κοντά τους. Πιάνω το κιθαρόνι απαλά να το ξεκρεμάσω, το νιώθω πανάλαφρο, εύθραυστο και τρυφερό μαζί… Το κουρνιάζω με προσοχή στην αγκαλιά μου. Οι καμπύλες του αγκαλιασαν το σώμα μου σαν να ταν φτιαγμένο για μένα (έτσι δε νιώθεις στον έρωτα;). Εκεί που ήταν όλα τέλεια λοιπόν, βγάζω μια πένα και πάω να το ρωτήσω κάτι, ελπίζοντας να μην ξενερώσω με την απάντηση… Ε μόλις ακούω τη φωνή του έλιωσα. Δυνατή, με αυτοπεποίθηση αλλά και γλυκιά ταυτόχρονα. Δε μ’ένοιαζε τι έλεγε, απλά ήθελα να το ακούω να μιλάει… Το αφησα προσεκτικά και συνέχισα… Έπαιξα πολλές κιθάρες, άλλες μ’αρέσανε , άλλες όχι και τόσο… Αλλά εκείνο μου έμεινε στο μυαλό. Να ναι καλά αυτός που θα το χαρεί.

Ελπίζω να μην κούρασα με τις μπουρδολογίες μου, αλλά νομίζω ο οργανοποιός αυτός αξίζει μια αναγνώριση μεγαλύτερη απ’ότι έχει (αν και νομίζω δεν το επιδιώκει), τουλαχιστον στις κιθάρες του.
3 έπαιξα και ήταν όλες μία και μία, με παρόμοια αίσθηση και ήχο.

7 «Μου αρέσει»

Για τον Αντώνη ισχύουν όσα έγραψα πριν 8 χρόνια, και επιπλέον έχω διαπιστώσει την αντοχή των οργάνων του μετά από τόσο καιρό.
Στο φεστιβάλ δοκίμασα τα άρτια όργανα που είχε εκθέσει, κάναμε και όπως πάντα ενδιαφέρουσες συζητήσεις.

3 «Μου αρέσει»

Φτιάχνει και μπουζούκια ο μάστορας?

Φυσικά και φτιάχνει μπουζούκια, μερακλίδικα!

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ και επαυξάνω!

1 «Μου αρέσει»

Αφηνω ενα βίντεο με μπουζουκι του μάστορα απο το κανάλι του στο youtube.

4 «Μου αρέσει»