Παναγιώτης Καγιάφας

Οταν το μεράκι ,το πείσμα ,και η γνώση ανταμώσουν, τότε ο Τηλεπικοινωνιακός μηχανικός μεταλλάσεται σε εξαίρετο οργανοποιό.

Μπουζούκι κατασκευής του Παναγιώτη ,από ένα κομμάτι κούτσουρο ξύλο. Αντε δύο!!!

ΥΓ1. Σύντομα θα ανεβάσω ένα δείγμα , να ακούσετε και τον ήχο του.
ΥΓ2. Παναγιώτη ελπίζω να μη με …κράξεις!!!

Πολυ ομορφο οργανακι:088:. Καλοριζικο, καλες πενιες και καλα ρεμπετοφαγοποτια:127::247::246:. Μπραβο στον Παναγιωτη Καγιαφα. Ανυπομονω να ακουσω και το ηχητικο δειγμα.:085:

Τι να κάνει ένα Μπραβόκουμπο μόνο… :110:Άξιος ο μάστορας, αλλά και ο δάσκαλός του!:slight_smile:

Παναγιώτη Μπράβο! Είναι πολύ καλόγουστο τ’ όργανο που’φτιαξες. Είναι το πρώτο σου; Ασχολείσαι χρόνια; Είναι τελικά δύσκολο να φτιάξεις ένα όργανο για πρώτη φορά;

Κι’ όμως νομίζω ότι υπάρχει ηχητικό δείγμα! Από τα χέρια Φρονιμόπουλου που παίζει με μπουζούκι Καγιάφα!:019:

http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=180996&postcount=25

Απλά είναι δύσκολο να το ξεχωρίσεις ανάμεσα στο nomex (:wink: Φρονιμόπουλου δια χειρός Αγγελάκου και στο τρίτο μπουζούκι (συγνώμη αλλά δεν ξέρω κατασκευαστή).

Έχω καταντήσει μπουζουκο-εμπειρογνώμων με το forum:019::019:

ΥΓ. Τον ενθουσιασμό του Φώτη τον συμμερίζομαι (τόχω ξαναπεί σε άλλη κουβέντα). Είναι πράγματι πολύ καλό όργανο!

Καλησπερα σε ολους.Τον Παναγιωτη τον γνωρισα στην σπαρτη στο συνεδριο.Περιτο να πω οτι τον συμπαθησα αμεσως.ειχα ακουσει στο φορουμ οτι ειχε σκαρωσει ενα τριχορδο αλλα πραγματικα δεν περιμενα να ειναι τετοιου επιπεδου κατασκευη.αλλωστε οταν ακους οτι ειναι ερασιτεχνικη κατασκευη και μαλιστα το πρωτο οργανο περιμενεις ναδεις αρκετες ατελειες και κακοτεχνιες.αυτα ομως δεν ισχυουν για το συγκεκριμενο οργανο.απο εππαγγελματικης μεριας εχω να πω οτι το ζηλεψα.καλοφτιαγμενο με συμμετρια και αρμονια στα χρωματα.στιβαρη κατασκευη και ηχος πραγματικα καμπανα.ηχος που τον βρισκεις στα ακριβα οργανα επωνυμων κατασκευαστω.
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ.Ευχομαι το επομενο να ειναι ακομη καλυτερο.

Και γιά να συμπληρώσω τα παινέματα…

Όχι μόνο το έφτιαξε, αλλά ξεκίνησε σχεδιάζοντας το μοντέλο του, φτιάχνοντας στη συνέχεια το καλούπι του, το σκάφος του οργάνου , χάραξε με το χέρι την ταστιέρα του και το τελείωσε κάνοντας ακόμη και το βερνίκι του !:088:

Ό,τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει κάθε οργανοποιός που σέβεται το όνομά του και υπογράφει τα όργανά του…

Kαι… για να συμπληρώσω τα παινέματα εις διπλούν πρέπει να σας πώ πώς ο Παναγιώτης είναι και δεινός στις επισκευές οργάνων. Το σκάφος του μπουζουκιού αυτού το κατασκεύασε πριν αρκετούς μήνες. Κάτι έγινε και έσπασαν δύο ντόγιες του και αυτός δεν τόβαλε κάτω. Το επισκεύασε με τρόπο άψογο φαντάζομαι απο τις περιγραφές σας και το δώρισε σε ένα κολλητό φίλο του τον Φώτη. Άξιος Παναγιώτη και σε άλλα χίλια και άλλα χίλια και βάλε !!!

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω! Μόλις επέστρεψα από μια βδομάδα απουσίας από το φόρουμ λόγω σύντομης απόδρασης στο εξοχικό (όπου δεν έχω Ίντερνετ) και βρίσκομαι μπροστά στο συγκεκριμένο τόπικ.
Α, ρε Φώτη (gagf)! :mad:

Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Οι καλές κουβέντες προέρχονται από αγαπητούς φίλους παλαιούς και νεότερους. Και οι καλοί φίλοι έχουν μια τάση να υπερβάλουν στα παινέματα και να είναι πιο επιεικείς στις κρίσεις τους. Για μένα όμως προέχει ότι με τιμούν με την εκτίμηση και τη φιλιά τους, τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Από εκεί και πέρα, σε μια πιο πραγματική βάση, στην οργανοποιία είμαι προφανώς «στραβάδι». Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Ξεκίνησα να ασχολούμαι κάπως πιο σοβαρά (αλλά πάντα ερασιτεχνικά), μόλις τον τελευταίο χρόνο. Και από τότε δεν προλαβαίνω τα λάθη μου, το ένα μετά το άλλο. Αυτό είναι όμως και το ενδιαφέρον. Μέχρι να καταφέρω να τα προβλέπω και να τα αποφεύγω, φαίνεται ότι ο δρόμος θα είναι πολύ μακρύς. Ελπίζω, να διατηρήσω το σημερινό μου ενδιαφέρον και να το πετύχω κάποτε.

Παρόλο ότι θα φτιάξω 1-2 ακόμα μπουζούκια (ο Γιάννης Τ μου έχει δώσει εδώ και καιρό ένα παλαιό ξύλο μουριάς που περιμένει ανυπόμονα), το πραγματικό μου ενδιαφέρον είναι οι κιθάρες (ακουστικές, ρεμπετοκιθάρες κτλ). Ελπίζω να ξεκινήσω από το φθινόπωρο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:26 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:51 —

Ισαάκ το ενδιαφέρον υπήρχε πάντοτε, αλλά θεωρούσα (και νομίζω ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό) ότι δεν είχα το ταλέντο και τις γνώσεις να ασχοληθώ με την κατασκευή οργάνων. Όμως ήθελα μια καλή κιθάρα και προβληματιζόμουν αν θα τα κατάφερνα να κατασκευάσω μια Μάρτιν από τα κιτ που πουλούσε η εν λόγω εταιρεία. Με ερέθισμα μια παλαιότερη κουβέντα στο φόρουμ, τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω ξεκινώντας με ένα κιτ κιθάρας Stewmac.

Με το manual στο χέρι, τον υπολογιστή μου να παίζει το βίντεο με τις οδηγίες που υπήρχε στο κιτ, σε ένα υποτυπώδη πάγκο 60Χ80 cm, με ελάχιστα εργαλεία, φαίνεται ότι τα κατάφερα αξιοπρεπώς. Μετά από αυτό, παρακολούθησα δύο σεμινάρια οργανοποιίας, αγόρασα μερικά εργαλεία, κατέβασα ότι μπόρεσα να βρω στο Ίντερνετ, διάβασα 2-3 βιβλία και είχα πάντα μια καλή συμβουλή από έμπειρους και κυρίως έγκυρους οργανοποιούς όπως ο Νίκος Φρονιμόπουλος και ο Γιώργος Αδαμίδης (Αγάπιος). Και βέβαια αφιερώνω πολύ από τον χρόνο μου, προσπαθώντας να αποφύγω το επόμενο λάθος.

Συμπέρασμα. Αν έχεις πραγματικό ενδιαφέρον για τα όργανα και κάποιες βασικές ικανότητες να χειρίζεσαι εργαλεία χειρός, κάποια στιγμή θα καταφέρεις να φτιάξεις το οργανάκι σου και υπάρχει πιθανότητα να σου βγεί και καλό. Από εκεί και πέρα, όπως καταλαβαίνει ο καθένας μας, για να γίνεις οργανοποιός θέλει χρόνο, μελέτη και διαρκή απασχόληση. Για να γίνεις δε καλός οργανοποιός, χρειάζεται και κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:40 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:26 —

Το τρίτο όργανο είναι του Γιάννη Τ (Τσουλόγιαννη). Πολύ καλό όργανο επίσης. Ο Γιάννης έχει φτιάξει αρκετά οργανάκια και είχαμε την τύχη να επισκεφτούμε και το εργαστηριό του στη Σπάρτη.

Ένας από τους λόγους που αποφάσισα να ξεκινήσω ήταν ότι ζήλευα αυτά που έκανε ο Γιάννης. Μπράβο μάστορα!

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Παρ’ ότι είχα έρθει στο εργαστηριο δεν το θυμήθηκα! Θυμάμαι όμως ένα άλλο (πιο σκουρόχρωμο) που είδα την δεύτερη βραδυά! Εξαίρετο επίσης!

Παναγιώτη μπράβο!

Η οικογένεια των οργανοποιών πληθαίνει…

Παναγιώτη αν και με κολακέυει αυτό που γράφεις, υπερβάλλεις!:slight_smile: