Παλιό μπουζούκι

Καλησπέρα, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω, έχω βρει ένα μπουζούκι που με ενδιαφέρει σαν πρώτο μπουζούκι για να μάθω να παίζω αλλά δεν γνωρίζω πολλά για αυτό και χρειάζομαι λίγο βοήθεια οπότε ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου είναι χρήσιμη

Καλώς ήλθες Λάζαρε, θέλεις να μας πεις τι εννοεις ?
Το μπουζουκι της φωτογραφίας ειναι απο αγγελία? Η το εχεις βρει απο κάποιον γνωστό και το εχεις ηδη ?
Αν ισχύει το πρώτο, χωρίς τιμή, οργανοποιό και το story (αν το γνωρίζεις) του οργάνου, δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει.

Καλώς σας βρήκα, το μπουζούκι είναι από αγγελία που ισχυρίζεται ότι είναι απτό 1982 αλλά μου φαίνεται πιο παλιό, δυστυχώς δεν έχει άλλες πληροφορίες εγώ θέλω να μάθω αρχικα αν αξίζει τα λεφτά που ζητάει (120) και γενικότερα από ποια εποχή είναι περίπου

120 Ε είναι πολύ καλή τιμή αν το όργανο παίζεται σωστά και δεν έχει εμφανή ελαττώματα. Έχεις κάποιο γνωστό που να ξέρει, για να το δείτε μαζί;

Δυστυχώς όχι , αλλά έχω φτιάξει ένα σκαφτο μπαγλαμαδάκι και γενικα έχω επισκευάσει ορισμένα όργανα οπότε ελπίζω να μπορώ να επισκευάσω ότι χρειαστεί αν και απτις φωτογραφίες μόνο ο κάτω καβαλάρης που λείπει είναι το θέμα γενικά φαίνεται καλό

Δεν είχα παρατηρήσει ότι λείπει ο καβαλάρης. Αν δεν βρεθεί ο καβαλάρης (ο δικός του), δύσκολα τα πράγματα. Έχεις φιλική σχέση με τον πωλητή;

Όχι δεν τον γνωρίζω, θα του στείλω όμως μήπως έχει τον καβαλάρη ξεχωριστά, μήπως μπορείτε να καθορίσετε περίπου πότε φτιάχτηκε;

Γιατί δύσκολα τα πράγματα Νίκο; Ένας καβαλάρης φτιάχνεται εύκολα από ένα μάστορα. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι από τη φωτογραφία δεν ξέρεις αν έχει προβλήματα το σκάφος και χρειάζεται κάτι περισσότερο από έναν καβαλάρη και μια χορδιέρα.

Μόνο οργανοποιός ή καλός γνώστης, από φωτογραφία δεν γίνεται.


Είναι κι αυτή η φωτογραφία όπου φαίνεται σχετικά καλά το σκάφος αλλά δεν διευκρινίζει εάν έχει κάποιο ελάττωμα απλά ότι θέλει service

Γιατί σε απασχολεί το πότε περίπου φτιάχτηκε; Ήδη είναι 40 χρονών μπουζούκι σύμφωνα με τον πωλητή. Με 120 ευρώ ήθελες κάτι παλιότερο;

Όχι απλά ήθελα να γνωρίζω γιατί μου φαίνεται παλιότερο αν και δεν παίζει ρόλο σε τέτοια τιμή έχετε δίκιο

Ίσως μπορεί και ο ίδιος ο φίλος μας να φτιάξει έναν καβαλάρη (και να βάλει και χορδιέρα και καινούργιες χορδές) αλλά πώς θα καταλάβει ένας αρχάριος αν το όργανο βγεί σκληρό στο παίξιμο ή, αντίθετα, τρίζουν οι χορδές;

Συμφωνώ με τον Λουκά, μικρή η σημασία της χρονολογίας αφου δεν φέρει ετικέτα οργανοποιού.
Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε θέλεις να μάθεις, ίσως τα κλειδιά του μαρτυρησουν την ηλικία του, σε κάποιον οργανοποιο η και έμπορο (ακόμη καλύτερα).
Πάντως το σκάφος δείχνει πιο ταλαιπωρημενο απο το καπάκι.

Νίκο μιλάμε για 120 ευρώ όργανο. Ούτε στον Νάκα δεν παίρνεις με τόσα, που θα είναι και σκληρό και πιθανότερα θα τρίζει. Αν έχει μια εμπειρία και όπως είπε έχει επισκευάσει κάποια όργανα, τότε θα μπορεί να φτιάξει τον ανάλογο καβαλάρη για να μην τρίζει ή να είναι σκληρό.

Τώρα βλέπω και τη δεύτερη φωτογραφία, όπου φαίνεται το διαφορετικό χρώμα κάποιων δουγών, αλλά και πιθανή κακοτεχνία σε κάποια προσπάθεια να καλυφθεί το πίσω μέρος του μπράτσου με κάποιο μαύρο φύλλο πλαστικού. Μακρυά κι αλάργα θα έλεγα, εκτός κι αν πράγματι ο φίλος μας το δει σαν ευκαιρία να ασχοληθεί με κάποιο όργανο, αν δεν τον πειράζει να πετάξει πιθανόν ένα εκατονεικοσάρι.

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε τέτοια ώρα, θα στείλω αύριο στον πωλητή για καλύτερες φωτογραφίες κι αν όντως έχει τέτοιο θέμα νομίζω λόγω χρόνου δεν θα μπορέσω να το επισκευάσω οπότε δεν θα το πάρω, όπως και να έχει καλό βράδυ και πάλι ευχαριστώ

Θα ελεγα να μην ασχοληθεις καθολου. Το οργανο φαινεται για ερασιτεχνικη κατασκευη. Ισως ειναι οντως του 82, για πιο παλιο οχι, πιο καινουργιο ναι. Ειναι αντιγραφο του στυλ των παλιων “ρεμπετικων” και καλα, μπουζουκιων. Αλλωστε το 82 ειμαστε μεσα στην καρδια απο μια περιοδο της “αναβιωσης” του ειδους.

Καλημερα. Εγω αυτό που βλέπω είναι ότι στην ένωση με το καραολο δεν είναι καμπύλο το μάνικο. Σαν ορθογώνιο παραλληλόγραμμο είναι. Ίσως έχει και πάχος κανένα εκατοστό. Ζητά φωτογραφία και από τα πλάγια σε εκείνο το σημειο και γενικότερα του οργανου

Καλημέρα, έχω στείλει στον πωλητή για φωτογραφίες και περιμένω απάντηση