Παλιό μπουζούκι

Για πεταμένα λεφτά φαίνεται το πράγμα.

Παιδιά, δε νομίζω ότι υπάρχει μπουζούκι που να αξίζει 120 ευρώ. Μόνο μπουζούκι που να μην αξίζει μία και επειδή ο άλλος λυπάται να το πετάξει λέει, ας δοκιμάσουμε μπας και πιάσουμε ένα χαρτζιληκάκι έτσι για την τιμή των όπλων.

Δε νομίζω να άκουσα ποτέ για όργανο που να παίζεται, και να κάνει κάτω από 250 αυστηρό καραμίνιμουμ.

Μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου. Ειδικός δεν είμαι, αλλά αν σ’ το πούλαγα εγώ και μετά ερχόσουν και μου έλεγες «μα εδώ στο σημείο που δε φαίνεται στη φωτογραφία λείπει το μισό όργανο», θα σου έλεγα με καθαρή συνείδηση «με 120 ευρώ τι περίμενες;».

Μην ξεχνάμε και τα μη λειτουργικά που τα ζητάνε μερικές ταβέρνες για διακόσμηση… χορδές να έχει και σπασμένο να μην είναι…

Μακρυά κι αλάργα, όπως είχα γράψει στο #13 μου, πριν το αλλάξω προς το ηπιότερον…

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας , ο πωλητής δεν έχει απαντήσει ακόμη αλλά δεν νομίζω να το πάρω τελικά καθώς όντως θα χρειαστεί πολύ δουλειά, έχω βρει ένα λίγο ακριβότερο που ελπίζω να μου ταιριάζει σε περίπτωση που το πάρω θα σας στείλω φωτογραφίες να μου πείτε την άποψη σας

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και πάλι, επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε ότι έχει ταμπέλα μέσα που γράφει Ανδρέας καμαριτης και ότι ο καβαλάρης βρίσκεται μέσα στο όργανο αύριο θα έχω και φωτογραφίες απτό καράολο, γνωρίζει κάποιος τον κατασκευαστή;

Το όργανο είναι χοντροκομμένο και πρόχειρα φτιαγμένο. Εάν το θες να πειραματιστείς πάνω στην οργανοποιία πάρ’ το. Εάν το θες για να παίζεις πάρε κάτι άλλο.
Καπάκι ταλαιπωρημένο και ούτε καν συμμετρικό. Σκάφος ταλαιπωρημένο και κακοσυντηρημένο. Μανίκι βαμμένο μαύρο (άρα δε ξέρουμε τι “κρύβεται” από κάτω) και κολλημένο “λάθος”. Ακόμα και το βάψιμο του μάνικου φαίνεται προχειροδουλειά. Επίσης υπάρχει περίπτωση το όργανο να είναι για αριστερόχειρα (οι χορδές είναι τοποθετημένες ανάποδα). Λείπει ο καβαλάρης και το προστατευτικό της χορδιέρας.
Αυτά όλα έτσι φαίνονται από τις φωτογραφίες. Εάν μπορείς δες το από κοντά.
Αλήθεια όμως τι προσδοκίες μπορείς να έχεις από ένα όργανο που πουλιέται €120; Ακόμα και τα “μαθητικά” είναι ακριβότερα!

Συμφωνώ με όλα όσα είπατε , έχω ήδη επικοινωνήσει με τον πωλητή και θα το έχω μπορεί και σήμερα στα χέρια μου , ο λόγος που το πήρα είναι πιο πολύ από περιέργεια για την κατασκευή του και για να δω αν και πως μπορώ να το βελτιώσω. Για πρώτο μπουζούκι συμφωνώ ότι δεν είναι κατάλληλο ελπίζω απλά να καταφέρω να βγάλω έστω και την λίγη φωνή που έχει.