Παλιό λαουτοκίθαρο

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κλεομένης και σας διαβάζω χρόνια τώρα, χωρίς όμως να έχω γράψει ποτέ. Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω σήμερα… με αφορμή ένα όμορφο όργανακι που ήρθε στα χέρια μου με έναν γλυκό τρόπο. Είμαι λάτρης των παλαιών οργάνων και το σημερινό πρόσθεσε μεγάλη χαρά στη ζωή μου… Παραθέτω φωτογραφίες του οργάνου για να τις μοιραστώ μαζί σας και αν μπορέσετε να με βοηθήσετε, ο καθένας με τον τρόπο του, να ξετυλίξω το νήμα. Το λαουτοκιθαρακι είναι αρκετά ταλαιπωρημενο σε διάφορα σημεία του… Αλλά δεν πάει να με γοητεύει.

7 «Μου αρέσει»

Είναι ένα κομμάτι ιστορίας, αν έχεις κι εσύ περισσότερες πληροφορίες θα βοηθούσε. Υποθέτω με τόσα που έχει περάσει δεν υπάρχει ταμπέλα μέσα, ε; Σίγουρα ένας οργανοποιός με πείρα και γνώσεις πάνω στις αναπαλαιώσεις θα μπορούσε να σου πει περισσότερα. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, αν επιτρέπεται;
Τώρα που το κοιτάζω, μου δίνει την εντύπωση ότι αρχικά ήταν κιθάρα που μετασκευάστηκε σε λαούτο. Όλο το καλούπι είναι κιθάρας (θυμίζει τις φτηνές του Μουρατίδη ή αντίστοιχες της εποχής), και σαν να βλέπω τα σημάδια από την υπόλοιπη ταστιέρα και την αρχική θέση του καβαλλάρη. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια…

3 «Μου αρέσει»

Ταμπέλα δεν υπάρχει μέσα. Δεν ξέρω αν κάποιος προσπάθησε να την μετατρέψει.αλλα σίγουρα κάποιος έχει βάλει το χερακι του. Εγώ βρίσκομαι στην Αθήνα. Οι πληροφορίες που πήρα είναι ότι το όργανο βρισκόταν σε χωριό της Αχαΐας. Το όργανο έφτασε σε μένα από την κόρη του πρώτου μου μάστορα ο οποίος δεν είναι πλέον εν ζωή. Μου είχε πει όμως ότι το όργανο αυτό είχε πάει Αλβανία και γύρισε… Έτσι ακριβώς, δηλώνοντας μου ότι είναι παλιό.

1 «Μου αρέσει»

Πολλοί πρέπει να έχουν βάλι χέρι… Όπως λέει και ο συνονόματος, ένας καλός μάστορας θα δει αν σηκώνει επισκευή και πόσο περίπου θα κοστίσει. Σίγουρα ένα κομμάτι ιστορίας πάντως, ακόμα κι αν δεν μπορέσει να ξαναπαίξει, είτε ως κιθάρα είτε ως λαουτοκιθάρα. Εκείνο το κόκκαλο της κλειδιέρας, που θυμίζει τελείωμα πέτρινου πηγαδιού με τα ίχνη από τα σκοινιά και τις αλυσσίδες των κουβάδων, πρέπει να μην πεταχτεί!

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση… Εννοείται πως έχει διεκδίκησει πλέον τον χώρο του ανάμεσα στα υπόλοιπα όργανακια…όμορφο βράδυ να έχουμε

2 «Μου αρέσει»

κι εμενα μου φαινεται για μετατροπη απο κιθαρα… εχει σημαδια στο καραολο απο κλειδια κιθαρας…?

Δεν μας δείχνεις και τα υπόλοιπα οργανάκια, έτσι να ονειρευτούμε λιγάκι;

1 «Μου αρέσει»

Όχι δεν έχει σημάδια… Μου φαίνεται ότι δεν έχει γίνει μετατροπή πάρα μονάχα μπήκαν χέρια που το ζόρι σαν… Αλλά δεν μπορώ να είμαι και γω βεβαιος😊

1 «Μου αρέσει»

Εννοείται να σας δείξω… Λοιπόν στα χέρια μου κρατάω αυτή τη στιγμή ένα μαντολινάκι μου. Αυτό εδώ λοιπόν το αγαπάω πάρα πολύ. Είναι στολίδι και παραθέτω φωτογραφίες…

8 «Μου αρέσει»

Πολύ ιδιαίτερη κατασκευή! Σκαφτό λαούτο… Τί εποχής και ποιανού κατασκευαστή είναι;

Το μαντολινακι έχει δουγιες αλλά είναι κάθετες στο μανίκι… Το όνομα του κατασκευαστή δεν φαίνεται καθαρά. Σίγουρα τα αρχικά του είναι K S όπως διαφαίνεται και στην πυρογραφία. Η χρονολογία μέσα λέει 1916. Το ονομα και η χρονολογία είναι χαραγμένο στη μία γέφυρα και όχι σε ταμπέλα. Είναι όντως ιδιαίτερη κατασκευή…

1 «Μου αρέσει»

Το 1940 δηλαδή; Ή πριν να χαραχτούν τα σύνορα, για ξεχειμάδιασμα :slight_smile: . Ωραία όργανα!

1 «Μου αρέσει»

Άφησε να εννοηθεί το 40…:wink: Σ’ ευχαριστώ πολυ

2 «Μου αρέσει»