Παλαιές Φωτογραφίες

Luigi Mozzani Ferrara 1906

πρώτη φορά την βλέπω αυτή

Νομίζω ότι την έχω δεί σε βιβλίο του Νέαρχου.

Αν θυμαμαι καλα την ειχα δει σε cd απο ενα αφιερωμα του Νταλαρα στον Μαρκο που ειχε γινει στη Συρο. Να φανταστω οτι ειναι οι γιοι του στη φωτογραφια;

Τη φωτογραφια αυτη την ‘‘εκλεψα’’ απο το αδελφό sealabs.Στράτος,Μπάτης,Κυρομύτης,Παπαιωάνου(;).

Δεν την έχω ξαναδει αυτήν την φωτογραφία. Γιατί μου περνάει από το μυαλό πως είναι “φτιαχτή”; :080:

Πάντως τα παιδιά στο sealabs μιλάνε για μια πραγματικά σπάνια φωτογραφία!Κάπου στο Βόλο σε κάποια ταβέρνα τη βρήκανε!
Δεν είμαι αρμόδιος και ειδικός για να τοποθετηθώ αν είναι φτιαχτή ή όχι,αλλά δεν μπορώ να βρώ και λόγο για να ‘‘στήθηκε’’!
Ισωσ κάποιος που να ασχολείται με φωτογραφία και μοντάζ να μας έδεινε τα φώτα του…:089:

“Φτιαχτή” με ποιάν έννοια δηλαδή; φωτομοντάζ; Πρώτα πρώτα, ας ψάξουμε για το κίνητρο: βρέθηκε, λέει, κρεμασμένη η φωτογραφία στον τοίχο, σε μία ταβέρνα και κάποια κοπέλα της παρέας, φωτογράφος, την “ξαναφωτογράφησε”. Να πήγε μετά στο σπίτι της και να δούλεψε μοντάζ στο photoshop; Άλλο: εκείνος που, σε αλλη χρονική στιγμή, έκανε τη λαμόγια, την πούλησε για γνήσια στον φουκαρά τον ταβερνιάρη. Πόσα να τσέπωσε; τη βρήκαμε και αλλού αυτή τη φωτογραφία; Ας είμαστε ρεαλιστές, δεν συμβαίνουν αυτά τόσο εύκολα. Και ένα τρίτο: πολλοί από εμάς έχουμε δεί σχεδόν όλες τις σήμερα γνωστές φωτογραφίες εποχής: Θυμάται κανείς π.χ. τον Μπάτη στη συγκεκριμένη στάση, με τις συγκεκριμένες τιράντες, τον Κερομύτη κλπ. κλπ; Που βρέθηκαν αυτοί για να μονταριστούν;

Εκτός αν ο Πάνος εννοούσε “στημένη”. Αλλά στημένες ήταν όλες οι φωτογραφίες της εποχής, δεν υπήρχαν ψηφιακές κάμερες να βγαίνουν από την τσέπη και έτσι, απ’ ότι φαντάζομαι, ξεκίνησαν όλοι μαζί μετά, ή κατά τη διάρκεια του γλεντιού, να πάν να φωτογραφηθούνε απέναντι, στην προκυμαία, όπου ένας φωτογράφος είχε στημένο το ξύλινο κουτί του με τα τρία πόδια για να φωτογραφίζει τους αναχωρούντες ή και αφικνούμενους επιβάτες πάνω στη σκάλα του καραβιού. Τους θυμάμαι και εγώ αυτούς τους φωτογράφους, με τα μανταλάκια να κρατάνε όρθια και ανάποδα την αρνητική κόπια για να βγεί το θετικό μετά και να πουληθεί.

Λέγοντας φτιαχτή, βέβαια, εννοώ να έχει γίνει προσεκτικό μοντάζ από άλλες φωτογραφίες.

Επανέρχομαι και επιμένω: από ποιες άλλες φωτογραφίες; Υπάρχουν πολλές φωτογραφίες της εποχής που έχουν παραμείνει κρυφές από τη δημοσιότητα, ώστε δεδομένης μιάς ευκαιρίας να μονταριστεί κάποια που να πλασαριστεί ως «εύρημα»;

φωτογραφία απο το κέντρο ΕΛΑΤΟΣ:246: (πλατεία Λαυρίου) που σήμερα συνεχίζει να υπάρχει (φέτος δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει) και είναι 88 ετων

Κοιτάζοντας προσεκτικά και με την απροσδόκητη βοήθεια κάποιου φίλου από μακρυά αναγνωρίζω, τελικά, το Στράτο με μπουζούκι αριστερά του κιθαρίστα, κάτω.

… και αριστερά του είναι ο Παπαϊωάννου.
Χωρίς να θέλω να γίνω κακός, κάτι δε μου πάει καλά και μένα με αυτή τη φωτογραφία.

Ιδου ο Βολος , ιδου τα Παλια , ιδου η ταβερνα Τουλουμπα και ιδου… η αυθεντικη φωτογραφια …
Οι αποστασεις ειναι τοσο μικρες πια και ο Βολος τοσο ομορφη πολη … που ολα εκμηδενιζονται …
Ανεμενεται με την πρωτη ευκαιρια … η αυτοψια … απο ειδημονα παρακαλω …

Και όρθιος δεξιά, με τον μπαγλαμά, ο Κηρομύτης.

Όλους εκτός Στράτου τους αναφέρει ήδη ο Ληξουριώτης. Μα τι δεν σας πάει με τη φωτογραφία;

Τώρα που είδα πάλι τα μηνύματα, έχεις δίκιο. Τους αναφέρει ο Ληξουριώτης…και τον Στράτο!!!

αποδειξη της αρχαιας ελληνικής τεχνολογιας και της γνώσης του φραπε
που σαι ρε Λιακόπουλε
:019::019::019:

Είπα και εγώ να προσθέσω μια ανέκδοτη φωτογραφία αν και είναι χωρίς το μπουζούκι του.

Ορίστε λοιπόν ο Φραγκίσκος Ζουριδάκης


Γειασαν του μάγκα. Το “Νταχτήρι” του το θεωρώ υπόδειγμα μάγκικου πειραιώτικου ρεμπέτικου.