Παίξιμο μπουζουκιού με συνοδεία απο το Guitar Pro5

Θα ήθελα να ρωτήσω τους αγαπητούς φίλους στο φόρουμ αν υπάρχει η δυνατότητα με το παραπάνω πρόγραμμα να παίζονται οι συγχορδίες ή το μπάσσο ενός τραγουδιού όπως αναγράφονται στις διάφορες παρτιτούρες και με αυτό τον τρόπο να έχω συνοδεία όταν παίζω κάτι απο αυτές.
Αν υπάρχει γνώση πάνω σε αυτό το θέμα θα με βοηθούσε πολύ και πιθανόν και κάποιους άλλους φιλους.

δεν νομιζω να υπαρχουν γιαμ πουζουκι γραμμενα tab Πασχαλη το προγραμμα ειναι για κιθαρα οπωτε μαλλων δυσκολα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

Μπορείς να φτιάξεις μόνος σου αν δε βαριέσαι.
Κάποτε είχα κάτσει και έφτιαξα ένα GP5 tab για το Εφτα νομά, του Α.Πάνου.
Είναι λίγο φασαρία, αλλά άμα βάλεις λίγο χρόνο μπορείς να φτιάξεις κάποια backing tracks για να έχεις μια βασική συνοδεία όταν κάνεις practice μόνος σου.

To Guitar Pro5 είναι δωρεάν;

Βασικά αυτό είναι που θέλω να φτιάξω φίλε Κώστα, υπομονή έχω μεγάλη τη γνώση επάνω στο πρόγραμμα δεν έχω για το πως θα μπορούσα να ξεκινήσω να φτιάξω ένα backing track για αρχή. Κάθε βοήθεια λοιπόν δεκτή
Ευχαριστώ.

Το Demo φίλε μου ναι.
Το κανονικό πρόγραμμα όχι και πρέπει να τα ακουμπίσεις αλλά αν το μάθεις πρέπει να κάνει Αγγέλους.

Φίλε αν είναι να πληρώσεις, δοκίμασε και το “Real Guitar”.Σε συνδιασμό με ένα DAW (Sonar,Cubase,ή κάποιο δωρεάν που να δέχεται VST plugins) είναι πολύ εύχρηστο.O ήχος του είναι πολύ καλός καί μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κανονικό track κιθάρας σε ηχογράφηση. Πάντως σε κάθε περίπτωση βοηθάει πολύ το διάβασμα του manual.

Αυτο που μπορεπί να γίνει με καλα αποτελέσματα είναι να βρείς έτοιμα Mid αρχεία να τα βάλεις στο guitar pro να κόψεις όλα τα κανάλια ήχου και να αφήσεις μόνο το μπάσο ή την κιθάρα να παίζει και εσύ να παίζεις στο σωστό τόνο τη μελωδία.

Μήπως έχη συγκρίνει κανείς GuitarPro, RealGuitar, και Band in a Box?
Κάποιο από τα τρία φαντάζομαι θα ενδείκνυται περισσότερο για μπουζουκοπάντρεμα

Κύριοι νομίζω ότι το θέμα πάει να ξεφύγει απο τους στόχους του.
Δεν ζητώ να συγκρίνω προγράμματα μιλάω για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που με εδιαφέρει και τον τρόπο που μπορεί να συνοδεύσει ένα μπουζούκι όπως είπε ο Costas_NY.
Επ αυτού και μόνο παρακαλώ.
Ευχαριστώ

Σήμερα δοκίμασα αυτό που πρότεινε ο φίλος antvl με MIDI αρχείο και συγκεκριμένα το <<Αγριολούλουδο>> με αρκετά καλά αποτελέσματα,απομόνωσα μπάσσο κιθάρα και δοκίμασα μάλιστα να παίξω μπουζούκι μαζί του. Ωραίο ήταν, το μόνο πρόβλημα είναι η ποιότητα των MIDI αρχείων που βρίσκεις σαν εκτελέσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές προσπάθειες επάνω σε αυτά, αν κυκλοφορούν στο εμπόριο η στο Δύκτιο.
Αν γνωρίζει κάποιος φίλος θα με βοήθαγε πολύ.

Εδώ θα βρείς διάφορα έτοιμα midi files: http://www.greekmidi.com/ :088:
Με ψάξιμο μπορείς να βρεις και άλλα βέβαια.

Πάντως για ακόρντα (συνοδεία κιθάρας) έχω φτιάξει το εξής (κάπου το έχω ξαναπεί δεν θυμάμαι πότε και που) πρόγραμμα : απο κείμενο μετατροπή σε midi

Οι νότες συμβολίζονται απο A εως G (δηλαδή ΛΑ μέχρι ΣΟΛ)
Τα ακκόρντα συμβολίζονται με “min” “maj” και “7” και “dim
επειδή μόνο αυτές χρειάστηκα μέχρι τώρα

Παράδειγμα

Ρε εβδόμης: D7
Ντο δίεση μινόρε: C#min
Σολ ύφεση ματζόρε: Gbmaj

Η διάρκεια τώρα καθορίζεται σε σχέση με το τέμπο ως εξής, αν Τ=80bpm (τέμπο)
και γράψουμε C#min αυτό θα διαρκέσει 1 χτύπο. Δηλάδη σαν μετράμε τέταρτα,
Αν θέλουμε δύο νότες ντο να διαρκέσουν 1 χτύπο απλά τους μειώνουμε την αξία με ένα 2 μπροστά (δηλαδή όγδοα), με 4 γίνονται δέκαταέκτα κλπ, μια συνήθεια είναι

τέλος πάντων, πολύ απλά ένα ζειμπέκικο παλιό
(dum__tektek__dum__tek__dum__tektek__dum__tek__tek)

σε Dmaj γίνεται (παράδειγμα το σακκάκι, αλανιάρης κλπ)

D 2Dmaj 2Dmaj D Dmaj D 2Dmaj 2Dmaj D Dmaj Dmaj

Αυτό θα είναι ένα μέτρο και αν θέλουμε να επαναληφθεί κάμποσες φορές βάζομε Χ10
και επαναλαμβάνετε 10 φορές

δηλαδή

T80 D 2Dmaj 2Dmaj D Dmaj D 2Dmaj 2Dmaj D Dmaj Dmaj X36

είναι ένα ολόκληρο τραγούδι 4 λεπτων περίπου

(όπου σε κάθε ισχυρό χτύπημα είναι σκέτη μπότα (D) και όχι το ακκόρντο)

έχει πολλά ακόμα το πρόγραμματάκι , θα το ανεβάσω το βράδυ και θα βάλω και παραδείγματα mid (τρικαλινό, φάνταζες σαν πριγκηπέσα, μου είπαν να μη σ’αγαπώ κλπ)

για μετρονόμος είναι πολύ βολικό

συνέχεια εδώ

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20262