Πάστα για μάνικο

καλημέρα παιδιά. μίλαγα με έναν οργανοποιο και μου είπε ότι τα μάνικα στα μπουζούκια τα περνάει με πάστα γιατί γλιστράει καλυτερα.οι ερωτήσεις μου είναι οι εξης.τι είναι η πάστα? από που την προμηθευόμαστε? και πως την εφαρμόζουμε?το μόνο σίγουρο από ότι κατάλαβα, είναι ότι δεν την περνουμε από ζαχαροπλαστειο.ευχαριστω εκ των προτέρων

Μήπως λες για το παρακάτω προιον; Fast Fret.

Δε ξέρω κατά πόσο είναι καλό για τη ταστιέρα όμως.

δεν μιλάω για την ταστιερα αλλά μόνο για το μανικο.μαλλον αντί για βερνίκι περνάει παστα.απο ότι έχω καταλάβει περνάνε πολλοί με πάστα το μανικο.αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει…

Μήπως εννοεί τη γομαλάκα που περνάνε και τα καπάκια?

Πάστα νομίζω ότι λένε το πλαστικό που χρησιμοποιούν και για τις φιγούρες. Τα μάνικα που έχουν πάστα είναι αυτά που φαίνονται βαμμένα μαύρα.
Για την εφαρμογή μόνο οργανοποιός μπορεί να την κάνει στο στάδιο της κατασκευής

Η πάστα που ρωτάς είναι το μαύρο υλικό το οποίο βάζουμε για φόντο στις φιγούρες. Είναι γνωστή ως ασετόπαστα.
Όταν όμως τη χρησιμοποιούμε για εφαρμογή στο μανίκι είναι ποιό λεπτή σε πάχος.
Για να την εφαρμόσουμε θα πρέπει πρώτα να διαμορφωθεί το μάνίκι (στρογγύλεμα).
Στη συνέχεια εφαρμόζουμε με βενζινόκολλα.

Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ελάχιστοι πλέον οργανοποιοί χρησιμοποιούν πλέον τη μέθοδο της επένδυσης του μπράτσου.
Το πιο συνηθισμένο είναι το βερνίκωμα, αφού πρώτα το μπράτσο λειανθεί και φινιριστεί.
Στην περίπτωση αυτή επιλέγεις είτε να φαίνονται τα ξύλα του μπράτσου, είτε όχι, οπότε τότε το βάφουμε με μαύρο χρώμα αρχικά και μετά το βερνικώνουμε. Στην περίπτωση που θα επιλέξεις το απλό βερνίκωμα χωρίς τη βαφή του μπράτσου, μπορείς να επιτύχεις με κατάλληλο συνδυασμό ξύλων εξαιρετικά αισθητικά αποτελέσματα.

Όποια μέθοδο και να ακολουθήσεις χρειάζεται αρκετή πείρα και προσοχή, αλλά η μέθοδος της πάστας ένα παραπάνω.
Όσο αφορά εμένα, εφαρμόζω τη μέθοδο του βερνικώματος διότι δίνει τέλειο φινίρισμα.
Υπάρχει η άποψη ότι με τον καιρό θα φύγει το βερνίκι και το χρώμα με αποτέλεσμα να εμφανιστεί το ξύλο, αλλά ακόμα και σαυτή την περίπτωση μπορεί να επιδιορθωθεί, να ξαναβαφτεί και να βερνικωθεί. Εάν γίνει καλή εφαρμογή βερνικιού δεν θα υπάρξει ποτέ τέτοιο θέμα.

κύριε κωστα ευχαριστώ για την απάντηση, καθώς και τους φίλους που μπήκαν στον κόπο να απαντησουν.ευχαριστω και πάλι.

Κ. Κώστα μιας που είστε γνώστης του θέματος, έχω ένα οργανάκι που έχει πάστα στο μάνικο και σε κάποια σημεία έχει ξεκολλήσει ελάχιστα. Μέχρι να αποφασίσω να το επισκευάσω μπορώ να του κάνω κάτι πρόχειρα, ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Αν μπορουσες να στείλεις καμια φωτογραφία