Ο "χασάπικος" χορός

Λοιπόν, δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός σε θέματα χορού (μάλλον άσχετος είμαι), αλλά ήθελα να πω κάτι επ’αυτού. Ένας δάσκαλος χορού που θεωρώ ότι ήταν αρκετά ψαγμένος σε αυτά, μου είχε υποδείξει κάποτε ότι το χασάπικο, παρ’ότι κατάγεται από την Πόλη, θεωρήτο χαρακτηριστικός χορός των Ρωμιών. Με άλλα λόγια δεν τον χόρευαν οι Τούρκοι.
Έκτοτε έχω πολλή επαφή με Τουρκία και το έχω δει κι εγώ ότι ο χορός αυτός δεν εμφανίζεται πουθενά, τουλάχιστον στην Πόλη- κι αυτό παρά το γεγονός ότι οι Τούρκοι αγαπάνε πολύ το χορό και ειδικότερα τους παραδοσιακούς. Βεβαία δεν εχω ψάξει να δω αν και πώς επιζεί μεταξύ των Ρωμιών της Πόλης- ενδιαφέρον θέμα για μελέτη πρέπει να πω.

Κατʼ αρχήν, δήτε εδώ:

http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=210&Itemid=31

Τώρα, όσον αφορά τη σημερινή κατάσταση στην Τουρκία, επειδή ήμουν εκεί πρόσφατα για μία εκδήλωση σχετικά με το χορό, να πώ ότι οι Τούρκοι ναι, αγαπάνε το χορό αλλά κυρίως η σημερινή γενιά. Οι παλαιότερες είχαν φαίνεται αναστολές λόγω θρησκείας (με εξαίρεση τους Ζεϊμπέκους, Λαζούς, κρυπτοχριστιανούς Πόντιους και άλλους λίγους). Πάντως, σε επίσκεψή μας σε ιδιωτική σχολή χορού στο Πέραν, πρώτον βρήκα έναν (έναν!) μαθητή πιτσιρικά Ελληνικής καταγωγής που όμως δεν ήξερε χασάπικο από το περιβάλλον των γονιών του και δεύτερον, ο χασάπικος χορεύεται ενθουσιωδέστατα από τους Τούρκους εκεί ως εισαγόμενον είδος, με δάσκαλο Έλληνα εξ Ελλάδος και συρτακοποιημένος έντονα. Η εντύπωσή μου είναι πως ο χορός δεν ήταν δημοφιλής στους Έλληνες του Πέραν, τους και περισσότερους σήμερα (από τους ελαχιστότατους), αφού ήταν χορός κάστας (μακελλάρηδες, Αρναούτηδες = Αλβανοί χασάπηδες) και ίσως τον σνομπάριζαν για τούτο οι πλούσιοι έμποροι του Πέραν.

Πολύ ενδιαφέρον το αρθρό, ευχαριστώ.
Όσον αφορά την “αδιαφορία” της μεγαλύτερης γενιάς στην Τουρκία, επιτρέψτε μου να κάνω μια εικασία: πιστεύω δεν έχει να κάνει με θρησκευτικές αναστολές (άλλωστε η θρησκεία είναι πάντα στενά δεμένη με την παράδοση), αλλά μάλλον με την εμμονή του μοντέρνου Τουρκικού κράτους να επιβάλλει δυτικές νόρμες. Παρόλο που δεν έχω ψάξει το θέμα του χορού συγκεκριμένα, είμαι αρκετά σίγουρος ότι το κεμαλικό καθεστώς δεν ήταν ιδιαίτερα “ζεστό” προς τους παραδοσιακούς χορούς.
Το θέμα με το ποιοί το χόρευαν και ποιοι το χορεύουν μου φαίνεται όπως είπα πολύ ενδιαφέρον. Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σας για τους Ρωμιούς του Πέραν.
Και τελευταία παρατήρηση, είναι αλήθεια ότι τα τελέυταία χρόνια ο κόσμος εδώ (βρίσκομαι στην Πόλη) ενθουσιάζεται με τις ελληνικές πολιτισμικές “εισαγωγές”. Ρεμπέτικα, λαϊκά σκυλλάδικα, λίγο άκριτα είνια η αλήθεια. Όντως σ’αυτό το πλαίσιο πέρνανε κάτι πολύ φολκλορικά πράγματα στο εδώ κοινό…

Το αντίθετο συμβαίνει, εν παρόδω: Η («ορθόδοξη») μουσουλμανική θρησκεία δεν επιτρέπει μουσικές, χορούς και πανηγύρια, άρα αυτά είναι εκτός παράδοσης. Το κεμαλικό καθεστώς αντίθετα, ψάχνοντας απελπισμένα για στοιχεία που θα δημιουργήσουν εθνική ταυτότητα αγκάλιασε όποιους χορούς βρήκε (δεν βρήκε και πολλούς, οι περισσότεροι ήταν δημιουργημένοι από Χριστιανούς) και τους προώθησε. Χορογράφησε ζεϊμπέκικο και άλλους και έκανε τα πάντα για τη διάδοσή τους.

τη φατσούλα δεν την προσέθεσα εγώ.
:102:

Δε θα επιμείνω, αφού όπως είπα δεν το’χω ψάξει με τους χορούς, η τουρκική ιστορία είναι η ειδίκευσή μου και η προσωπική παρατήρηση :slight_smile:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το κοιτάξω πιο προσεχτικά πλέον το θεμα.

Πολύ ωραίο γρήγορο χασάπικο χορεύουν κάποιοι απ’τους θαμώνες στο μαγαζί του Κότα στην συνοικία Γύφτικα στην Πάτρα

To Na Xorevete Arga,mporei Na Ektelite H Mousikh Grigora.to Maggiko(i Mangiko) Einai Na Kseris Na Dieresis Ton Xrwno Ths Mousikhs Me Ton Xrwno Ton Figouron Kai Na Einai O Xrwnos Diplos Se Mian Strofh Kai Aplos Se Alh Strofh Me Trwpon Pou Ai Figoures Perisotero Theamatikes Na Einai Pio Arges Gia Na Mporoune Na Paratirithoune.bebea H “parea” Diladi Oi Xoreutes Prepi Na Exoun Stenes Sxeseis(zeugari,adelfia,goniois Kai Pedia. …)kai H Sinono-isis Ginete Me Thn Sinithia Kai Me Thn Spasei Ths Isoropias(sproxnontas I Trabontas)ginetai Oreo Paradigmatos Xari Ston "loxia"pou Einai Ena Taxi Xasapiko Mia I Dio Strofes Me Diplon Xrwno Pou Na Ekdilonei Kourash Ton Geramaton…(signomh Gia To Greeklish Ala Edw Sto Nosocomio Symera Den Exomai Spionic I Ales Gramatoseires Ellhnikon. . .

Εσύ που τα ξέρεις αυτά φίλε billk?

να μας ζήσoυν ο κουρέας και ο Κόττας !!!