Ο δάσκαλος Θέμης Παπαβασιλείου

Καλημέρα. Πρώτα από όλα το όργανο αποκλείεται να είναι του Μάτσικα(τουλάχιστον το δικό μου). Από ότι έχω διαβάσει γενικά και από την εμπειρία μου με ένα μπουζούκι του συγκεκριμένου κατασκευαστή, τα όργανά του πρέπει να έχουν κάποια στάνταρντ (βιομηχανικά έστω…) τα οποία το δικό μου ούτε καν τα έφτανε.Συγκεκριμένα, έχοντας παραγγείλει το νέο μου μπουζούκι από γνωστό και κατά γενική ομολογία από τους κορυφαίους κατασκευαστές, και χωρίς να το έχω παραλάβει ακόμα, έτυχε να βρεθούμε σε ένα ταβερνάκι με ένα παιδί που είχε ένα του Μάτσικα, κι εγώ του “δασκάλου”:102:. Δεν υπήρχε καμία σύγκριση με το δικό μου. Το άλλο ήταν πιο ευκολόπαιχτο και με αρκετά καλύτερο ήχο. Μετά από μήνες, ενώ παρέλαβα το καινούριο, το οποίο ακόμα στρώνεται, ξαναπέτυχα στο ίδιο μέρος το ίδιο παιδί με το ίδιο μπουζούκι, και τότε η διαφορά ήταν υπέρ του δικού μου… Αρκετά καλύτερος ήχος, και πολύ πιο δυνατός!:109: Δεν τολμώ καν να το συγκρίνω με το αρχικό μπουζούκι… Λίγες φορές που προσπάθησα παίζοντας το ίδιο πράγμα πρώτα με το ένα και μετά με το άλλο, μου ήρθε να το σπάσω… Στο θέμα μας τώρα. Όταν παρέλαβα το μπουζούκι από το “δάσκαλο”(ήμουν και πολύ τυχερός εν τω μεταξύ. Είχε μια παραγγελία για 5-6 μπουζούκια και θα μου διάλεγε το καλύτερο είχε πει!!!:110:) αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το πάχος που είχε το μπράτσο. Μιλάμε πολύ πιο χοντρό από οποιοδήποτε μπουζούκι. Καμία σχέση με το όργανο του παιδιού που είχα δει αρχικά που το είχε πάρει με τον ίδιο τρόπο και με έπεισε να κάνω κι εγώ το ίδιο. Όταν του το είπα, ο “δάσκαλος” μου εξήγησε απλά ότι το έκανε ειδική παραγγελία για μένα, καθώς επειδή ξεκίνησα να παίζω κιθάρα αρχικά, θα μου ήταν πιο οικείο αν έφερνε πιο πολύ σε κιθάρα και θα με βόλευε…:112: . Φυσικά και δε βόλευε τόσο όπως ανακάλυψα μακροπρόθεσμα… Όταν παρήγγειλα το νέο μου μπουζούκι, είχα πάει το παλιό που είχα στο μάστορα να του ρίξει μια ματιά, και όπως το κοίταζε μαζί με έναν άλλον κύριο που ήταν εκεί και προφανώς ήξερε κι εκείνος, καταλήξανε στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για κατασκευή κάποιου Κότζακ που δεν τον έχω ξανακούσει ποτέ μου. Τώρα όνομα είναι αυτό, παρατσούκλι δεν ξέρω. Επίσης για την ιστορία, το όργανο έκανε 380.000 δρχ. όταν το πήρα(ενώ αν πήγαινα ο ίδιος λέει στον κατασκευαστή να το ζητήσω θα μου το χρέωνε 700.000) ενώ επιπλέον 40.000 μου πήρε για να βάλει καλύτερης ποιότητας κλειδιά…:088:
υ.γ. Ταμπελάκι φυσικά και δεν υπήρχε… Πάντως τα κλειδιά ήταν καλά!

Πράγματι ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΥΝΤΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ο επονομαζόμενος ΚΟΤΖΑΚ ,έφτιαχνε και μπουζούκια για τον κύριο ΘΕΜΗ. Ανάφερα παραπάνω ότι δεν πρέπει αβασάνιστα,να “πετάμε” ονόματα έτσι,γιατί γίνονται διάφορες παρανοήσεις. Κατά την γνώμη μου - και όχι μόνο - ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ υπήρξε - και λέω υπήρξε γιατί έχει βγει στην σύνταξη - ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα συναντήσει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ σε όργανα αυτής της ποιότητας,ΕΒΕΝΙΝΗ ΤΑΣΤΙΕΡΑ,ΚΑΛΑ ΚΑΠΑΚΙΑ,ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ,κ.λ.π.
Ότι πληρώνεις παίρνεις.Στην περίπτωση του ΒΑΓΓΕΛΗ σαφώς έπαιρνες πολλά σε σχέση με αυτά που πλήρωνες.Ας μην σπιλώνουμε ονόματα,αφήνωντας αιχμές για την μαστορική τους αξία,εφόσον δεν είμασταν μπροστά στην συμφωνία που έγινε την στιγμή της παραγγελίας,και δεν ξέρουμε και πόσο πληρώθηκε.

Πάντως στο δικό μου όργανο ήταν σκισμένη η ετικέτα του κατασκευαστή και μάλιστα πολύ φανερά σκισμένη… ε αυτό τα λέει όλα για το πόσο έμπιστος είναι ή όχι :106:

Αγαπητοι συναδελφοι τι διαβαζουν τα ματακια μου.
Μπουζουκια χωρις ονοματεπωνυμο.
Δηλ. σε ρωταει ο αλλος ποιος εχει φτιαξει το μπουζουκι σου
και εσυ τι του λες?
Το εγκλημα λοιπον ειναι οργανωμενο.
Ντροπη σε οποιον δασκαλο κανει αυτο το πραγμα.
Ειναι απατεωνας.
Δηλαδη επιλεγεις εναν ανθρωπο να εμπιστευτεις για να σε οδηγησει
στο μερακι που εχεις και αυτος εκμεταλευεται την αγνοια σου και την
εμπιστοσυνη σου και σε κλεβει?
Ειμαι περιεργος ποσοι να ναι αυτοι που εχουν παρατησει το οργανο
σκασμενοι και ξενερωμενοι απο τετοιες συμπεριφορες.
Αυτοι οι υποτιθεμενοι δασκαλοι δεν προαγουν την ελληνικη μουσικη
αλλα την κατακρεουργουν.
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ.

Πιστεύω ότι ο κατασκευαστής στην προκειμένη δεν έχει το ίδιο μερίδιο ευθύνης όσο με τον επαγγελματία μπουζουκό-πλάνο (εκ του λαοπλάνος, δεν αξίζει να τον πούμε και δάσκαλο). Ο Κατασκευαστής μπορεί να τον πάρω εγώ μεθαύριο και να του πω θέλω 4 από τα ποιο φθηνά σου όργανα, από εκεί και πέρα τι θα κάνω εγώ τον κατασκευαστή μπορεί και να μην τον νοιάζει (εδώ μπαίνει και το θέμα ήθους του κάθε κατασκευαστή και το πως αντιμετωπίζει τα όργανα του). Αλλά αυτό το πράγμα αν ισχύει, συγγνώμη που θα το πω αλλά είναι πρόστυχο. Και είναι πρόστυχο για τον λόγο του ότι έχεις να κάνεις τις περισσότερες φορές με παιδιά που δεν ξέρουν και εκμεταλλεύεσε την άγνοια τους για δικό σου όφελος.
Πάλι καλά που τα συζητάμε και εδώ και μπορεί να σωθεί και κανένα αρχάριος που δεν ξέρει και πολλά πράγματα.

Αγάντα παιδιά!

1 «Μου αρέσει»

φιλε μου καλησπερα αν και δεν γνωριζομαστε μηπως εμαθες η ξερεις που βρισκεται η σχολη του θεμη Παπαβασιλειου αν γνωρισεις οτιδηποτε σε παρακαλω στειλε μου ενα μηνυμα σε ευχαριστω

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:30 —

φιλε μου ξερεις που ειναι η σχολη του θεμη παπαβασιλειου πηγα στην οδο σαμου εκει στο σταθμο λαρισης πριν μερικες μερες και μου ειπανε οτι εχει φυγει απο εκει για οποαδηποτεπληροφορια σε παρακαλω στειλε η γραψε κατι στο φορουμ θα με βοηθουσε πολυ,διοτι εψαχνα τη σχολη και μου ειπαν οι της περιοχης κατοικοι οτι δεν γνωριζουν που εχει μεταφερθει

Εγω ξερω εναν που πηγε εκει σαν μαθητης βεβαια το παιδι ηταν τελειως τουβλο επαιζε ο,τι να ναι μ ενα τελειωμενο τετραχορδο υφος, μ ενα μπουζουκι που χε παρει του Ματσικα σκεβρωμενο που το χε παραγγειλει ο ιδιος, κι ο Ματσικας του χε βαλει ξυλα επιπλοποιοιας απανω και το χε πληρωσει και 1700ευρω. Και τον εβαλε ο Θεμης ν αγορασει κουρδιστηρι 80ευρω, απο τον ιδιο φυσικα λεγοντας του οτι αυτο πρεπει να παρεις, κι οταν τον ρωτησε ποσο καιρο θα κανω να μαθω μπουζουκι να μπορω να παιξω επαγγελματικα ο Θεμης του πε σε 4 χρονια. Αν τωρα αυτα ειναι σωστα πραγματα για εναν δασκαλο εγω τι να πω? Παντως αμα δεν ξερεις απο το αθλημα υπαρχουν παρα πολλοι εκει εξω που ειναι ετοιμοι να σε δαγκωσουν.

μπορει να μας πει καποιος εαν η σχολη του θεμη μετεφερθηκε και που δινοντας διευθυνση και καποιο τηλ.

Αν πας στην πρώτη σελίδα θα το βρείς

φιλε ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ πηγα αυτη την τεταρτη κατεβαινωντας απο θεσσαλονικη για μια δουλεια,ειχα μαθει οτι ηταν στο σταθμο λαρισης μπροστα επι της οδου Σαμου,ομως στην αναζητηση μου και ρωτωντας τους περιοικους ακομη και σε ενα καφενειο που ηταν διπλα μου διαβεβαιωσαν οτι εχει φυγει καιρο απο την συγκεκριμενη οδο που εκανε μαθηματα,οποτε οποιαδηποτε καινουργια πληροφορια απο φιλους γνωστους θα μου χρησιμευε πολυ αλλα ακομη και ενδιαφερομενους εκτος Αθηνων.εκ των προτερων και παλι σε ολους τους φιλους ευχαριστω

Έχω ακούσει ότι έχει πάει στη Χασιά.

φιλε κωστα που ειναι αυτο το μερος αν μπορεις να μας κατατοπισεις

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:28 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:19 —

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ?

Αν κάποιος απο εσάς θέλει να μάθει να παίζει αυθεντικό μπουζούκι όπως οι δάσκαλοι του οργάνου mας, αφήσει τον
τον paganini και όλες αυτές τις αστοχίες και ας πάει για μάθημα στον Θόδωρο τον Μακρυδάκη, γιο του αείμνηστου Στέλιου Μακρυδάκη - Πρώτο όνομα στην εποχή του μαζί με Χιώτη.
Κάνω μαζί του μάθημα εδώ και 2,5 χρόνια και θεωρώ πως δάσκαλος σαν αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Είχα πάει και αλλού πριν και παλιά έκανα και κιθάρα και ξέρω να αναγνωρίζω. Το σημαντικότερο είναι όμως και αυτό με στεναχωρεί με τα μηνύματα σας που διαβάζω, πως οι περισσότεροι ψάχνεται να βρείτε τον δάσκαλο που θα σας κάνει να παίξετε γρήγορα και να γίνεται άλλος ένας εκνευριστικός μπουζουξής φλύαρος και καταστροφέας μελωδικών γραμμών για να χωρέσει τις 500 χιλιάδες άχρηστες, ανούσιες και συνήθως μασημένες πενιές του, μπας και μας κάτσει η γκόμενα απέναντι…
Στον δάσκαλο που αναφέρετε πρέπει να πας, να πληρώσεις και… αν είναι δυνατόν!!! να περειμένεις! έτσι επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις, για πιο λόγο;; Α ναι! ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΤΟΥ PAGANINI!!!
Ωραία! και μπουζούκι πότε θα μάθεις;; Οι πενιές σου να είναι σωστές και όχι ζαβοπενιές ποιος θα στο δείξει; Το ύφος της εποχής που υποτίθεται προσπαθείς να μεταφέρεις, αφού επέλεξες αυτό το όργανο, από πού περιμένεις να το διδαχθείς; Από τον Paganini;

Εγώ έχω να σας πω λοιπόν ότι αυτές είναι απλά εύκολες λύσεις!! Ούτε καν ασχολήθηκε ο κύριος, που ζητάει τα λεφτά μου που τα βγάζω χωρίς να αφήνω τους πελάτες μου να περιμένουν, να φτιάξει δικές του ασκήσεις αλλά δανείζεται από αλλού και μάλιστα από άσχετο όργανο!!! Πως να με πείσει λοιπόν αφού εγώ κάνω μάθημα 1,5 ώρα με 30? από πρώτο όνομα μπουζουξή, που με βλέπει σαν επαγγελματία, ενώ ξέρει ότι δεν έχω καμία διάθεση να γίνω και μόνο για μια άσκηση - τις οποίες τις εμπνέεται από φράσεις αυθεντικές μπουζουκιού μέσα από γνωστά κομμάτια και ταξίδια των δασκάλων μας - έχει 4.000 παραλλαγές!!! και είναι δικές του;;
Και φυσικά όποιος στρωθεί και μελετήσει, γιατί με τόση δουλειά που σου δίνει κανονικά ούτε το 8ωρο δε σου φτάνει αλλά λέμε τώρα, όχι μόνο θα μάθει να τρέχει τη ταστιέρα με χίλια, αλλά θα μάθει τη ταστιέρα σαν τον να μη πω οι πενιές θα είναι αυθεντικές μπουζουκιένιες, καθαρές και γεμάτες όχι χαδέματα και κρύψιμο πίσω από τον ενισχυτή και όλα αυτά και με ταχύτητα!!!

Α και κάτι ακόμα γι’ αυτούς που νομίζουν πως επειδή ο πως τον λέτε έβγαλε επαγγελματίες σημαίνει κάτι… Φυσικό είναι όταν έχεις αυτή τη τακτική του περίμενε, να βγάλεις επαγγελματίες, ποιος περιμένεις να κάθεται και να περιμένει 45 λεπτά για να κάνει μάθημα; Ο μαζοχιστής φαντασμένος και αργόσχολος που θέλει να λέει ότι κάνει μάθημα εκεί και αυτός που θέλει να γίνει επαγγελματίας! Απλό λοιπόν…

Καλά, χαλάρωσε λίγο. Κι εγώ θα ήθελα να τον θάψω τον συγκεκριμένο γιατί έχω προσωπική (άσχημη) εμπειρία, αλλά δε θα μπορούσα να έχω μια τέτοια θέση. Τουλάχιστον αν ήθελα να είμαι αντικειμενικός. Θα μπορούσα να πω πως το αποτέλεσμα μιας οποιαδήποτε τύπου διδασκαλίας, έχει να κάνει και με το ταλέντο και την αισθητική του παίκτη. Αν μάθει κανείς απλά να παίζει γρήγορα και τον ενδιαφέρει μόνο αυτό, ναι θα είναι βαρετός σαν ένα άψυχο ρομπότ. Αν όμως θέλει και μπορεί να είναι πιο εκφραστικός, δε μπορώ να τον καταδικάσω επειδή απλά έχει μια πιο ανεπτυγμένη τεχνική που μπορεί να του δώσει κάποια εφόδια παραπάνω. Μπορεί κανείς να πει πως ο Καραντίνης είναι απλά γρήγορος και το παίξιμό του απλά εντυπωσιακό χωρίς ουσία;

Δε χαλαρώνω καθόλου γιατί έχουμε πήξει στους μπουζουκοξερόλες που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει παίζω μπουζούκι! Να σου πω; έχεις κάνει ποτέ το πείραμα να ακούσεις τον Καραντίνι η τον Τατασόπουλο και μετά να βάλεις να ακούσεις ηχογραφήσεις από τους δεξιοτέχνες της δεκαετίας του 60; Απλά καμία σχέση! Και ναι το παίξιμο του Καραντίνι δεν έχει ουσία! Τρεχάλα τρεχάλα και δόξα το θεό! Το θέμα δεν είναι το τρέχω το θέμα είναι να βγάλεις πενιά, να μάθεις πότε θέλει άρση και πότε θέση(και όχι ζαβοπενιές) και το τρέξιμο εκεί που ταιριάζει, όχι γιούρια παντού και όποιον πάρει ο χάρος. Και να σου πω και κάτι τελευταίο; Στον δασκαλό μου έχουν έρθει άτομα που παίζουν επαγγελματικά και είναι και γρήγοροι και τις ασκήσεις που κάνουμε εκεί όλοι οι μαθητές δε μπόρεσε να τις βγάλει! Γιατί; Γιατί οι περισσότεροι( ειδικά τετράχορδοι) μαθαίνουν να παίζουν γρήγορα σε συγκεκριμένα καλούπια και όταν τους λες τρέξε αυτή τη φράση σε ανοιχτή ταστιέρα δε τα καταφέρνουν…

Φον μας ξεκουφόν!!! Έλεος αλλά ακυρώνεις τεράστιους παίχτες!!! Τράβα πρώτα να ρωτήσεις τον δάσκαλό σου για το τι σημαίνει Τατασόπουλος - Καραντίνης και μετά έλα πες μας!!! Πολύ μεγάλος παίχτης και ο Θοδωρής Μακρυδάκης δεν το συζητάμε!!!

Το πρώτο που θα ήθελα να πω στους συντονιστές σαν πρόταση, αν είναι εύκολο στον τίτλο του θέματος να γράψουν Θέμης Παπαβασιλείου, για να ξεχωρίζει. Υπάρχει και άλλος Παπαβασιλείου ο Γιάννης ή Βλάχος και είναι τρομερός σε όλα του.
Από κει και πέρα, έναν μαθητή του έχω έχω γνωρίσει και δεν μπορώ να έχω καλή άποψη, πέραν του ότι είναι μουσικός περισσότερο απ’ ότι μπουζουκτσής. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.
Θαρρώ λάθος την σύγκριση του Μακρυδάκη με τον Τατσόπουλο και Καραντίνη. Το έχουμε ξαναπεί ολα είναι υποκειμενικά. Ειδικά όταν είναι και δάσκαλος μας. Κι εγω τους δικούς μου ευαγγέλιο τους έχω…
Η κουβέντα θα είχε νόημα στην ταχτική - διδακτική του Παπαβασιλείου. Γιατί δεν μας ταιριάζουν όλοι οι δάσκαλοι, και είναι λογικό. Άλλο πράγμα το τι διδάσκει…

Πρώτα απ’ολα δε σύγκρινα το δάσκαλο μου με τον Τατασόπουλο και τον Καραντίνη, συγκρινά τον πατέρα του και όλους του παλιούς δεξιοτέχνες του οργάνου απο τους οποίου έμαθε κατα δική του ομολογία και ο Παπαδόπουλος…

Δεύτερον δάσκαλος που δεν ξέρει καλά το όργανο και συμπεριφέρεται με τον τρόπο που λέτε - περίμενε τη σειρά σου - δεν είναι δάσκαλος. Δε σου κάνει χάρη, τον πληρώνεις! Αλλά άμα δεχεσαι πως μπορεί να σου μάθει κάποιος μουσικό όργανο όταν ο ίδιος δεν είναι καλός σε αυτό τότε δεν έχεις ελπίδα…

Και για τον φίλο που τον ξεκουφάναμε, συνέχιζε να προσκυνάς και να προσπαθείς να << φτάσεις >> Καραντινηδες και Τατασόπουλους και όποιον άλλο βγει και άμα αποκτήσεις ποτέ σου πενιά εγώ θα έρθω να μου κάνεις μάθημα…

Φίλε μου δεν έχω προσκυνήσει ούτε τον Θεό τον ίδιο στην ζωή μου!!! Όπως και δεν θα μάθω μπουζούκι με την έννοια που το θέτεις εσύ, διότι γνωρίζω τις δυνατότητές μου!!! Όμως δεν ακυρώνω μεγάλους μουσικούς. Και τελευταίο προσπάθησε να είσαι λίγο πιο ευγενικός εδώ μέσα.

Fon σκέψου ότι ίσως είναι αυτό που έλεγε και στο κειμενό του ο Σπουρδαλάκης, δεν υπάρχει ο τέλειος παίχτης, δάσκαλος, μπουζουξής, οργανοποιός…υπάρχει αυτός που μου κάνει εμένα…εκεί τελειώνουν όλα. Φανατισμοί και χουλιγκανισμοί δεν έχουν νόημα γιατί για εσένα μπορεί να είναι ο Μακρυδάκης για άλλος ο “Ταδόπουλος” για άλλον ο γεροντάκος που σκαλίζει και γρατζουνάει το μπουζούκι. Είναι προσωπικό εντελώς…

Ο Θέμης ο Παπαβασιλίου στα νιάτα του ήταν πολύ καλός δάσκαλος , αν σου ταίριαζε η μέθοδος του και ο τρόπος του προχωρούσες, αν όχι απλά έφευγες όπως έκανα και εγώ

1 «Μου αρέσει»