Ο δάσκαλος Θέμης Παπαβασιλείου

Χμμ… μια απ’ τα ίδια έπαθα και γω όταν χρειάστηκε να πάρω ένα μπουζούκι κάποια στιγμή και του ζήτησα να με εξυπηρετήσει πιστεύοντας στην τιμιότητά του (ήμουν χρόνια μαθητής του και δεν είχα παράπονο ειδικά σ’ αυτόν τον τομέα), αλλά μου έφτιαξε ένα όργανο το οποίο ήταν αρκετά λεφτά κάτω σαν όργανο και ήταν της μετριότητας ενώ το χρυσοπλήρωσα. Μετά όταν πήγα και του το είπα, μου την είπε χοντρά και έχασα περίπου 400 ευρώ απ’ αυτά που πλήρωσα. Γι’ αυτό προσοχή…

την έχουν πατήσει αρκετοί έτσι με τον κυρ Θέμη

Αυτό πάντως με τον Παγκανίνι που σε βάζει να παίξεις ρε παιδιά, έχει πλάκα:090:!

Γιατί να πάρω μπουζούκι και να εξασκηθώ στις μελωδίες του Παγκανίνι?..χάθηκαν οι 2000 νότες το δευτερόλεπτο του Χιώτη ή του Ζαμπέτα για παράδειγμα?
…βέβαια αν μάθω ότι στην Ιταλία μαθαίνουν βιολί με την “φλόγα” του Χιώτη, σας υπόσχομαι ότι δεν θα ξαναμιλήσω για το θέμα:080:.

Από πλευράς marketing πάντως…ο εν λόγω δάσκαλος είναι πολύ μπροστά!
Όσες φορές έχω ακούσει να αναφέρεται ο κόσμος σ’αυτόν…αναφέρει ότι σε βάζει να παίξεις Παγκανίνι…και ικανοποιείται έτσι και η ματαιοδοξία της μαμάς του πιτσιρικά-επίδοξου μουζουξή τον οποίο η μαμά πιανίστα ή βιολονίστα φανταζόταν, αλλά της βγήκε τρίχορδος:78:!!!

…έτσι…αφού τουλάχιστον παίζει Παγκανίνι δεν την ενοχλούν τα ντουμάνια αυτού του περίεργου “μπουκαλιού με εύκαμπτο σωλήνα” που έφερε από την Κωνσταντινούπολη ο γιόκας της όταν τον πήγε για να δει την Αγιά Σοφιά και το πατριαρχείο!..:090:

ΥΓ. Φαντάζομαι ότι είναι εξαιρετική άσκηση η συγκεκριμένη…αλλά προσωπικά αν μου έλεγε ο δάσκαλός μου να εξασκηθώ με Παγκανίνι κια όχι με κάποιον συνθέτη που έφαγε την ζωή του στην λαϊκή μουσική, θα νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα…άσε που θα τον κάρφωνα και στους απογόνους του Ιταλού συνθέτη…:092:

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλα όσον αφορά τα Καπρίτσια:

Αυτά τα 24 κομμάτια έχουν γραφτεί για ένα όργανο κουρδισμένο σε 5τες και κάθε ένα απο αυτά επιτρέπει στον μουσικό να ασχοληθεί με πολύ συγκεκριμένες μουσικές αλλα κυριως τεχνικές προκλήσεις. Οι τεχνικές αυτές αργότερα φυσικά μπορούν να εφαρμοστούν στο υπόλοιπο ρεπερτόριο του βιολιού αφού η μουσική γλώσσα των “ασκήσεων” αυτων ουσιαστικά είναι κοινή με αρκετό κλασσικό ρεπερτόριο. Μουσικά, το να αγγίξουμε τέτοιο ρεπερτόριο απαιτεί χρόνια προετοιμασίας προς αυτή την κατεύθυνση.
Εαν τα παίζαμε τουλάχιστον σε μαντολίνο θα έλεγα οτι, αντε το αριστερό χέρι είναι το ίδιο, το καταλαβαίνω.
Εφόσων όμως το μπουζούκι είναι ένα όργανο με διπλάσιο μήκος χορδής, κουρδισμένο διαφορετικα, και χωρίς δοξάρι τοτε δεν μπορώ παρα να υποθέσω οτι, και να καταφέρει κανείς να παίξει αυτές τις πολύ τεχνικές μελωδίες κάπως, αυτό είναι λίγο άτοπο εφόσων η τεχνική “μετάφραση” που πρέπει να υποστούν αφαιρεί πολύ απο τον αρχικό σκοπό της ύπαρξής τους.Ο Λάφτσης τουλάχιστον φρόντισε να μελετήσει το κλασσικό ύφος και να παράγει κάποιο αποτέλεσμα ραμμένο στα μέτρα του οργάνου.
Το να παίζουμε κομμάτια άλλου μουσικού είδους γραμμένα για άλλο μουσικό όργανο χρησιμοποιόντας άλλου είδους τεχνικές πώς μας κάνει καλύτερους ρεμπέτες η λαϊκούς η οτιδήποτε;
Και επίσης: εαν αποφασίσουμε, όπως ο Λάφτσης πως θέλουμε κάπως να κατανοήσουμε καλύτερα την κλασσική γλώσσα( που δεν νομίζω οτι εδώ μιλάμε για κάτι τέτοιο) είναι δυνατόν να ξεκινήσουμε με κάτι τόσο πολύπλοκο και εξειδικευμένο;
Το βιρτουοζιλίκι και οι “γκαζιές” είναι καλά και πρέπει συνεχώς να δημιουργούμε νέες προκλήσεις αλλα ας έχουμε κάποια βάση και κάποιο σύστημα…

1 «Μου αρέσει»

Συγνωμη αγαπητε ikarus 260 αλλα δεν καταλαβαινω αυτο που λες

Μετά όταν πήγα και του το είπα, μου την είπε χοντρά και έχασα περίπου 400 ευρώ απ’ αυτά που πλήρωσα. Γι’ αυτό προσοχή…

Μηπως μπορεις να το εξηγησεις?
Αν φυσικα δε σε φερνω σε δυσκολη θεση.

1 «Μου αρέσει»

Και ποιός είναι αυτός που θα αποφασίσει αν κάποιος γίνει ΜΟΥΣΙΚΟΣ ή οργανοπαίκτης; Τόσοι και τόσοι παραδοσιακοί οργανοπαίκτες της πατρίδας μας και όχι μόνο τι κάνουν; Δεν έχουν να μας πουν τίποτα;
Θα έλεγα να είμαστε λιγο πιο συνετοί!

ναι εννοώ ότι του επέστρεψα το μπουζούκι, αλλά δεν μου έδωσε όλα τα λεφτά πίσω, χάνοντας 400 ευρώ… το επέστρεψα ύστερα από 4-5 μήνες βέβαια, γιατί ως άσχετος ολίγον από μπουζούκια εκείνην την εποχή (ως προς το αν είναι καλό ένα όργανο ή όχι) δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πατάτα ήτανα :087:

Το ότι έχει στείλει ο Καραντίνης το γιο του εκεί, κατά τη γνώμη μου δε λέει κάτι ιδιαίτερο πέρα από την πλευρά του marketing. Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν (δασκάλους - μουσικούς κλπ) πιστεύω πως οποιοσδήποτε είχε ένα τέτοιο πατέρα και από μικρός έχει τέτοια ακούσματα, και δεν ασχολείται με τίποτα άλλο παρά με ατέλειωτες ώρες μελέτης και τριβής κάθε μέρα, και έχει έστω και ένα στοιχειώδες ταλέντο, δεν είναι τόσο δύσκολο να καταφέρει κάτι τέτοιο.
Για μένα, ο καλύτερος δάσκαλος είναι η ενασχόληση με το όργανο. Από εκεί και πέρα αυτό που παίζει ρόλο είναι το πόσο καλή αντίληψη έχει ο κάθε άνθρωπος για να καταλάβει ορισμένα πράγματα από μόνος του ή αν θα χρειαστεί κάποιον για να τον καθοδηγήσει και να του ανοίξει τα μάτια. Αυτό είναι το ταλέντο. Ξαναλέω, για να μη με πάρετε με τις πέτρες, είναι η προσωπική άποψη αυτή.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:11 —

Εσύ καλά έκανες, κάτι έσωσες… Εγώ που δεν το επέστρεψα, και το κράτησα, και μια μέρα το βλέπω να έχει ξεκολήσει το πάνω μέρος από το μάνικο και του το πήγα να το δει, και το επισήμανα ότι το όργανο είναι μάπα και όχι αυτό που περίμενα, άρχισε να με βρίζει και να μου λέει πως κρίνω το όργανο εγώ που δεν ξέρω να παίζω, και ότι τώρα του το λέω αυτό ενώ το έχω πάρει τόσα χρόνια? Πόσα χρόνια του λέω? Πριν το 2000 μου κάνει, περίπου το 1995. Για την ιστορία, πρώτη φορά πήγα για μάθημα σε εκείνον το τέλος του 1999, το μπουζούκι το πήρα στα χέρια μου τον απρίλη του 2003, και το περιστατικό που ξεκόλλησε έγινε το Γενάρη του 2005. Μετά από αυτό φυσικά έφυγα όπως ήμουν, καθώς δεν υπήρχε περιθώριο λογικής συζήτησης με έναν τέτοιο νευριασμένο αγροίκο. Πήγα σε έναν γνωστό μάστορα και μου το κόλλησε, και τώρα που έχω πάρει ένα σωστό όργανο από καλό κατασκευαστή, περιμένω πως και πως να έρθουν τα κρύα για να ρίξω το παλιό στο τζάκι.

Ειμαι περιεργος.
Ποιου κατασκευαστη ειναι αυτα τα οργανα?
Πως γινεται να μπορεις να χρεωσεις ενα οργανο υπερβολικα
οταν ο ιδιοκτητης μπορει να παει στον μαστορα και να μαθει την αξια του οργανου του.
Συγνωμη αλλα δεν αμφισβητω κανεναν σας.
Απλα μου κανει εντυπωση πως ενας ανθρωπος τετοιας φημης διακυνδινευει το
ονομα του με τετοιου ειδους δοσοληψιες.
Αν μη τι αλλο μιλαμε για εναν σιγουρα εξυπνο ανθρωπο.

…ακριβώς όπως τό’πες πανέξυπνοι είναι…δεν διακινδυνεύουν τίποτα…ξέρουν που θα δαγκώσουν:089:…δεν θα δαγκώσουν το γιο του Καραντίνη…εμένα τον άσχετο φουκαρά θα δαγκώσουν…:080:

…αφού η φήμη δημιουργηθεί αλλάζει η συμπεριφορά φίλε μου…

…τι να λέμε τώρα…και την πατάς πάντα γιατί μέχρι να αποκτήσει την φήμη είναι λογικός και τίμιος…και αφού γίνει λίγο γνωστός(ένας οργανοποιός π.χ.)…αλλάζει τιμοκατάλογο από την μια μέρα στην άλλη…ή αρχίζει και δαγκώνει κοσμάκη…και ούτε θυμάται τι τον έκανε γνωστό!!!:082:

…έχει πολύ “γέλιο” η υπόθεση…γι’αυτό καλό ψάξιμο σε οτιδήποτε θέλουμε με δασκάλους-οργανοποιούς κλπ
…το μπουζούκι είναι όπως όταν ερωτευτείς μια γυναίκα…μπορείς να δεις καθαρά?..αυτό που θες να πιστέψεις πιστεύεις…:slight_smile:

ΥΓ.Επαναλαμβάνω ότι δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά δεν έχω και κανένα λόγο να μην πιστέψω τους πικραμένους συνφορουμίτες! Πάντως μην επιτρέπεται σε κανέναν να σας τρώει έτσι λεφτά ρε παιδιά:026: και να πουλάει και ζοριλίκι από πάνω…καλός με τους καλούς και σκύλος με τους σκύλους χρειάζεται να είναι κανείς…όσο κι αν είναι δυσάρεστο!

Οχι φιλε Σαραντο θα διαφωνισω μαζι σου.
Ανθρωποι που κανουν τετοια πραγματα δεν ειναι καθολου εξυπνοι.
Κουτοι ειναι.
Πιστευω οτι τιποτα δεν μενει κρυφο.
Οι αμαρτιες πληρωνονται και αργα η γρηγορα η καλη φημη γινεται κακη.
Τοτε ομως ειναι πια αργα διοτι η καλη φημη δεν ξαναγυρνα.
Εχει φανερωθει πια η ποιοτητα του χαρακτηρα.
Ειμαι περιεργος ομως να δω τι θα απαντησουν τα φιλαρακια για τον μαστορα των
μπουζουκιων τους.

Δεν θα μάθει ποτέ την τιμή που αγόρασε ο μεσίτης κι αυτό γιατί μάστορας και μεσίτης είναι μιλημένοι μεταξύ τους.:089:
Νόμος του εμπορίου βλέπεις. Προμήθεια στον δάσκαλο που μου φέρνει τόσους πελάτες.

Φιλε δημητρη δεν μ ενδιαφερει ποσο αγορασε ο μεσιτης.
Μ ενδιαφερει ποσο πουλαει ο μαστορας το μπουζουκι μου στον πελατη.
Αν το πουλαει οσο το πηρα απ τον μεσιτη δεν με νοιαζει ποσα εβγαλε ο μεσιτης.
Οσα και να βγαλε μαγκια του.
Αν ομως το πουλαει 200 και 500 παραπανω… κι ειναι και δασκαλος…ειναι για φτυσιμο!!!

Μη με παρεξηγητε απο ενδιαφερον και μονο!!!

Kαι τι περιμενεs Δημητρη? Να μη παρει κι ο μεσιτηs το μερδικι του? Γι’αυτο λοιπον πρεπει να διαλεγουμε τα μπουζουκακια μονοι μαs,κατοπιν ερευναs. Ετσι δε κανουμε μαγκα κανεναν.Καλυτερα εχω να διαλεξω μονοs και αs μετανοιωσω αργοτερα για την επιλογη μου.Τι δουλεια εχει ο δασκαλοs και ο καθε αντε μη πω να μου φερει οργανο? Τι ειναι? Λαμπαδα τηs Aναστασηs? :mad::093::085::112:

Κατ αρχην ο δασκαλος ΔΕΝ πρεπει να ειναι μεσιτης.

Βεβαια αυτη ειναι η ιδανικη περιπτωση και την συναντας σπανια .
Ας υποθεσουμε πως θελει να βγαλει λοιπον και ο δασκαλος καποια φραγκα για την μεσιτια.

Απο οτι διαβασα μεχρι τωρα τα οργανα ηταν για πεταμα. ΕΙναι λογικο να πληρωνεις και παραπανω και να παιρνεις και οργανο μαπα ?

Ολοι ξερουμε πως οταν εισαι αρχαριος το πρωτο πραγμα που θα σκεφτεις ειναι να παρω με τον δασκαλο μου ενα οργανο μιας και αυτος ξερει πολλα παραπανω απο εμενα !!

Έχω πληροφορίες (όχι αποδεδειγμένες πάντως) ότι ο συγκεκριμένος δάσκαλος τα όργανα τα παίρνει από τον μάτσικα. Μου το έχουν πει αρκετοί έμπιστοι άνθρωποι και δεν έχω φυσικά λόγο να μην τους πιστέψω

Μα που αλλου θα βρει ετοιμα? Μια παραγγελια θελει το χρονο τηs και φανταζομαι οτι οι ενδιαφερομενοι μαθητεs το βιαζονται λογω καψουραs. Παντωs νομιζω οτι ο Ματσικαs εχει καλα οργανα.

Φίλε ΙΚΑΡΕ, καλό θα ήταν να μην αναφερόμαστε δημοσίως σε πρόσωπα,αν δεν συντρέχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ,πόσο μάλλον, όπως λες οι πληροφορίες δεν είναι αποδεδειγμένες. Εγώ τουλάχιστον τρείς οργανοποιούς γνωρίζω που κατά καιρούς, έπαιρνε όργανα τους ,ο εν λόγω δάσκαλος. Λέγοντας το όνομα κάποιου, μένουν υπόνοιες για την εργασία του και αυτό, όπως και να το κάνουμε είναι πρόβλημα.
Πάντα ΦΙΛΙΚΑ, και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης για το θέμα.

Καλα συγνωμη φιλοι ikarus και Mark τα οργανα που πηρατε ταμπελακι κατασκευαστη δεν ειχανε?

Δυστυχώς φίλε ΤΖΑΡΤΕ, ή συνήθεια είναι , τα όργανα που προσφέρουν οι δάσκαλοι , να μ,ην έχουν σε εμφανές τουλάχιστον σημείο, σφραγίδα ή ταμπελάκι.Ευτυχώς υπάρχουν και ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ , μεγάλων δασκάλων,-άραγε είναι τυχαία μεγάλοι;- που σε στέλνουν επ ΄ονόματί τους στον κατασκευαστή , και μιλάς εσύ μαζί του, απ ευθείας.