Οργανικά για μελέτη στο μπουζούκι

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά οργανικά για μελέτη, οποιουδήποτε είδους και εποχής. Ψάχνω κάποια εκτός από τα πολύ κλασικά/βασικά (πχ τρικαλινο, σερβικο κτλ ) για να μελετήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

το “πέρασμα” μπαγιαντέρα-χιώτη, “αλλέγκρο” και “σέρβικος χορός” χατζηχρήστου, “ρομβία” περιστέρη, “συρτό πολίτικο” σκαρβέλη, “αράπ ζεϊμπέκικο” μάρκου, όλα μα όλα από χαλκιά, όρεξη νά’χεις…

5 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραίο οργανικό είναι και ο Καροτσέρης. Δεν ξέρω γιατί παίζεται τόσο σπάνια.

Ο Καροτσέρης δε, μαζί με το Πολίτικο που προανέφερε ο Νικόλας, με το Μυστήριο Ζεϊμπέκικο (=Μανταλένα, αλλά χωρίς τα λόγια που έχουν προσθέσει) και μ’ αυτό το ραστ απτάλικο χωρίς συγκεκριμένο τίτλο, συναποτελούν μια εξαιρετική σπουδή στο Ραστ.

Οπότε, μιας κι είμαστε σ’ αυτό τον δρόμο, να προσθέσω και το ζεϊμπέκικο γύρισμα από το Ραστ του Τεκέ.

Και συνειρμικά, και το ζεϊμπέκικο γύρισμα από το Ταξίμι Ζεϊμπέκικο του Μάρκου (=Ένας μάγκας στον Βοτανικό, σε οργανική εκδοχή που πιθανώς προηγήθηκε - για όλα τα άλλα που ανέφερα είναι σαφές ότι οι οργανικές εκδοχές προηγήθηκαν και οι τραγουδιστές είναι διασκευές, ως επί το πλείστον μάλιστα φτωχότερες).

5 «Μου αρέσει»

και ο “σταύρακας μες τον τεκέ” με περιστέρη, και το “ταξίμι αθηναϊκό και ζεϊμπέκικο” με μπάτη και δελιά. και τα 5/8 του τσιτσάνη, ασυνήθιστο.
πέρα από το ρεμπέτικο/μικρασιάτικο ρεπερτόριο, έχουν και οι χειμερινοί κολυμβητές δυο ωραία, “σκοπός γάμου από μακεδονία” και “άσκηση για μαντολίνο” του cristofaro. από το σάουντρακ της ταινίας “μ’αγαπάς;”:
http://users.uoa.gr/~nektar/arts/tributes/xeimerinoi/1988_m_agapas.htm#04
επίσης μπορείς να βγάλεις μελωδίες από το χαμόγελο της τζοκόντας του χατζιδάκι.

4 «Μου αρέσει»

Ταπεινά θα προσθέσω τον “Μερακλή” του Περιστέρη, στις προτάσεις

Και το “Σερβικάκη” πάλι από Περιστέρη

4 «Μου αρέσει»

ένα πανέμορφο οργανικό που μου έδειξε ένας συμφορουμίτης στην τελευταία μάζωξη, είναι το γλέντι και χορός του παπαϊωάννου

6 «Μου αρέσει»

Σερβικό σμυρναίϊκο
Σερβικό του Τσιτσάνη
Τα ωραία του Τσιτσάνη
Χασάπικο πολιτικό
Σεβνταλης (Περιστέρη)
Σόλο σε 5/8(Τσιτσάνη)
Το κουτούκι του Μάρκου
Ραστ του τεκέ
Μυστήριο ζεϊμπέκικο
Ξεφτίλης(Χαλκιά)

3 «Μου αρέσει»

Απλά να σημειώσω ότι για διάφορα οργανικά έχουμε συζητήσει και στο παρακάτω θέμα…

@Κατερίνα_Μπογιατζή μπορεί να βρεις και κάποια ακόμη ενδιαφέροντα εδώ…

3 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις όμορφες ιδέες σας!!

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα!
Το όλα μα όλα του Χαλκιά ( μάλλον Χαλικιά εννοείς;) ποιο είναι; Δεν το ξέρω…

1 «Μου αρέσει»

Δεν εννοεί τραγούδι με αυτόν τον τίτλο, αλλά όλα όσα έχει ηχογραφήσει ο Χαλκιάς.

3 «Μου αρέσει»

Ωχ μάλλον μου λείπει καφές!!! Κοιμάμαι όρθιος!!! Thanks Φώτη!

2 «Μου αρέσει»

Να συμληρώσω και εγώ τα:
Μητσάκης - Αϊβαλιώτικο Ζεϊμπέκικο
Τσιτσάνης - Ατελείωτο
ΠΕΝΙΕΣ ΜΠΕΜΠΗ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΥ)
Ραψωδία μπουζουκιού
Το μινόρε του Τσιμπίδη

3 «Μου αρέσει»

Επισης και το παραπονο του ΤΡΙΣ ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ
και το οργανικο του Καρολου Μιλανου
Καλη μελετη

2 «Μου αρέσει»

Μήπως ξέρεις ποιο είναι το σόλο που παίζει ο Μιλάνος εδώ από το 6:26 και μετά;

Καλημερα για το οργανικο που παιζει ο Καρολος στο συγκεκριμενο βιντεο δεν υπαρχουν στοιχεια,( χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) οι Μιλανοι το επαιζαν μετα απο γρηγορα η’ χασαποσερβικα τραγουδια για να κλεισει το προγραμα.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση!

“Για το κέφι του Ζορμπά” του Ιορδάνη Τσομίδη.

“5/8” του Λεμονόπουλου.

“ο χορός του μεσημεριού” του Χατζιδάκι.

Εξίσου καλά για μελέτη είναι και οι εισαγωγές από τα τραγούδια του Χιώτη “ο αράπης” και το “σε λίγα δευτερόλεπτα” .

3 «Μου αρέσει»

Τι ωραιο θεμα… Τελείως τυχαια επεσα πανω του ενώ σκεφτόμουν να κάνω μια λιστα με οργανικά…
Να συμπληρώσω και εγώ ενα αγαπημένο απο Παπαϊωάννου

1 «Μου αρέσει»

Πραγματικά ένα από τα ωραιότερα οργανικά του Παπαϊωάννου!

1 «Μου αρέσει»