Ψάχνω για οργανικά!

Καλησπέρα σε όλους.Οπως λέει και ο τίτλος, μπορείτε να μου πείτε τίτλους οργανικών κομματιών για να ακούσω και να μελετήσω? έχω βρεί αυτούς προς το παρόν :

Τρικαλινό ζειμπέκικο Τσιτσάνης
Σέρβικος χορός Χατζηχρήστου
Το πέρασμα Μπαγιαντέρας
Τα ωραία του Τσιτσάνη

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

βρε Δημήτρη είναι τόσα πολλά… έπειτα, τί ακριβώς θέλεις να μελετήσεις; μπουζούκι; ταχύτητα; παλιακό ύφος; χαρακτηριστική πενιά; χειρισμό ανοιχτών χορδών; ντουζένια; ταξίμια; να βγάλεις ρεπερτόριο;
δώσε κατευθύνσεις να σε βοηθήσουμε. Αλλιώς ο καθένας θα σου πει το κοντό και το μακρύ του…

Καταρχήν μπουζούκι.Το παλιακό ύφος δεν το είχα καν σκεφτεί αλλά μάλλον προς τα κει ψάχνω.Και ρεπερτοριο.Βασικά, ωραία ακούσματα.Η ταχύτητα δεν με ενθουσιάζει παρα μόνο σαν εξάσκηση.Και το μακρύ και το κοντό του καθενός καλό είναι για μένα γιατι με κάνει να ψάχνω και να ψάχνομαι:).

Ε, αν πρόκειται για παλιακό ύφος και για ρεπερτόριο, Μάρκος και πάλι Μάρκος, από μένα. Τι άλλο; άλλωστε, δεν γίνεται να βγεί ένα ολόκληρο γλέντι, όσο μικρό και αν είναι, με οργανικά μόνο.

Ψάξε την “χόρα του Τσιμπίδη”. Ψάξε Μπέμπη έχει διαμάντια, ο Σπόρος έχει και είναι απ τα καλύτερα, ο Ζαμπέτας έχει…όλοι έχουν, απλά ψάξε και άκου.

ισως…

πενιές Μπέμπη
μπουζούκι και ουίσκυ

μπές στο sealabs επέλεξε την κατηγορία οργανικά και καλό κάψιμο :112:

Γεια σας!

μερικά πολύ ωραία είναι:

Σόλο σέρβικο - Τσιτσάνης
Σόλο Μακρυδάκης - Στέλιος Μακρυδάκης
Σόλο Μινόρε - Ανέστος Αθανασίου
Μπέμπης Lament - Δημήτρης (Μπέμπης) Στεργίου
Ταξίμι Ζεϊμπέκικο - Βαμβακάρης
Ταξίμι Μπουζούκι - Σταύρος Τζουανάκος
Ο Χορός των Αγγέλων - Δημήτρης Χιονάς
Πολίτικο Χασάπικο - Παραδοσιακό (Λα μινόρε)
Πολίτικο Συρτό - Παραδοσιακό

Χασαποσέρβικο - Ζαμπέτας (Ρε μινόρε - Ρε μπατζόρε)
Ο Γιαννάκης - Ζαμπέτας (παίζεται και σαν οργανικό)

Ο Μεμέτης

Σε δρόμο Χιτζάζ

Εύθυμο Μπουζούκι (Χώρα) - Ζαμπέτας
Χασαποσέρβικο (Παραδοσιακό)

Σε δρόμο Νιαβέντ

Το μινόρε του Τεκέ (Χαλκιά) - Jack Γρηγορίου
Νέο Μινόρε - Τσιτσάνης (διασκευή του μινόρε του τεκέ από τον Τσιτσάνη)

Σε δρόμο Σαμπάχ

Αράπ Ζεϊμπέκικο - Βαμβακάρης
Αϊβαλιώτικο Ζεϊμπέκικο - Παραδοσιακό
Κοκκινιά 1955 - Κώστας Παπαδόπουλος
Ο χορός του Σάκενα - Ξαρχάκος

Επίσης θα μπορούσες να δεις και το CD του Παύλο Παφρανίδη με τον Δ. Μυστακίδη Μπαγλαμάδες και Τζουράδες με πολλά οργανικά παραδοσιακά και ρεμπέτικα.

Βέβαια η λίστα είναι μεγάλη. Υπάρχουν πολλά που τώρα δεν μου έρχονται στο νου.

Πάντως όπως και να έχει, καλή μελέτη!

1 «Μου αρέσει»

Χασάπικος - Τσιμπίδη
Απτάλικος - Καλδάρας
Το ζεϊμπέκικο του Στέφανου - Ξαρχάκος
Ταυταλιανό Ζεϊμπέκικο - Παραδοσιακό
Φαντασία - Τσιτσάνης !!!

:slight_smile:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μου δώσατε οδηγό και βρήκα και άκουσα καταπληκτικά πράγματα.Ειδικά το μινόρε του Τσιμπίδη και ο μερακλής του Περιστέρη με τρέλαναν.Βουρ στην μελέτη λοιπόν:082:

Φιλε , σου προτινω να “κατεβασεις” το SPOTIFY, και να κανεις αναζητηση με την εξης φραση : “bouzouki Instrumentals”
Θα σου βγαλει παρα πολλα οργανικα για να διαλεξεις … γενικα το spotify ειναι πολυ καλη πηγη για αναζητηση μουσικης…και αν θες να παρακαμψεις τις εμβολιμες διαφημισεις κλπ. μετα το τελος των τραγουδιων, εγκατεστησε και το BLOCKIFY και καθαρισες …

ραστ τεκε, μουρμουρικο, ξεφτιλης, μινορε τεκε, μυστηριο ζειμπεκικο (ολα ζειμπεκικα ειναι) απο τζακ γκρεγκορυ.
Μη με πεισματωνεις Μαρκος
ραστ νεβα μανες (κλεισιμο)- υπεροχο οργανικο ζειμπεκικο απο δελλια
αυτα ακου τωρα και μετα θα βρεις και πολλα αλλα!