Προτάσεις για μουσική

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι έχω μια ιδιαιτερότητα ως προς το είδος της μουσικής που μου αρέσει, κυρίως ως προς τη μελωδία. Θα παραθέσω 1 link που εκφράζει αυτή μου τη προτίμηση

Δεν γνωρίζω και πολλά από μουσική. Να ρωτήσω απλά λοιπόν. Τι “είδους” μουσική είναι αυτή; Που μπορώ να βρω κομμάτια (κυρίως ορχηστρικά) με όμοια μελωδία, δηλαδή ακριβώς αυτού του είδους το μινόρε. Διότι, και άλλου είδος μινόρε έχω ακούσει αλλά δεν με αγγίζουν.

Αυτό είναι το το τραγούδι στην πρώτη του εκτέλεση ΣΜΥΡΝΙΟΠΟΥΛΑ, ΠΟΛΗ 1908, ΣΜΥΡΝΑΙΙΚΗ ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ (youtube.com)

Ευχαριστώ πολύ! Ξέρετε μήπως τι “είδους” μουσική είναι και που μπορώ να βρω παρόμοια;
Να παρόμοια https://www.youtube.com/watch?v=6Om7vhUVJp8

Τίποτα να σε καλά μακάρι να ξερα θα σού λεγα αλλά η Σμύρνη έχει ωραίες μελοδίες γεμάτες!

Ένα τραγούδι της Σμύρνης που είναι πολύ ωραίο

Μπουρνοβαλιά - Ελληνική Εστουδιαντίνα 1909 (youtube.com)

Ένα ακόμη όμορφο τραγούδι Μίνορε Μανές του Γιοβανίκα ενός σπουδαίου βιολιστή εκείνης την εποχής

ΜΙΝΟΡΕ ΜΑΝΕΣ, ΣΜΥΡΝΗ 1909, Γ. ΤΣΑΝΑΚΑΣ (youtube.com)

Με συγχωρείς που γεμίζω το άρθρο με τραγούδια αλλά ένα ακόμη ωραίο τραγούδι Σαμπάχ μανές το τραγουδάει ο Τσανάκας

ΣΑΜΠΑΧ, 1909, Γ. ΤΣΑΝΑΚΑΣ (youtube.com)

Και στα δύο τραγούδια της ταινίας τα κρέντιτς λένε συνθέτης Πλατύραχος. Ο Ραφαήλ λέει ότι το πρώτο είναι διασκευή από παλιό σμυρναίικο, μπορεί και να έχει δίκιο αλλά η εκτέλεση είναι τόσο διαφορετική που εγώ με μια σύντομη ακρόαση δεν το αναγνώρισα.

Τέλος πάντων, αν σου αρέσει πώς είναι παιγμένα τα κομμάτια της ταινίας, εγώ νομίζω ότι θα 'πρεπε να ψάξεις λίγο τον Χατζιδάκι: εκείνος είναι που καθιέρωσε αυτή την αισθητική στο ελληνικό τραγούδι.

Αν πάλι προτιμάς τα αρχαία που προτείνει ο Ραφαήλ, να κάτσεις εδώ που ήρθες, έχει πολύυυυυυ πράμα να βρεις.

Αρχαία αλλά τα καλύτερα τραγούδια της Σμύρνης!

Ένα ακόμα τραγούδακι απ τον Γιάγκο Ψαμαθιανό

Tik Tik Tak (youtube.com)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ακούω Χατζιδάκη και έχω συγκλονιστεί! Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Να κάνω μια ερώτηση λίγο απλοϊκή : Έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα αυτού του είδους η μουσική, ως προς τη μελωδία της;

ποιο τραγούδι του Χατζιδάκη σου άρεσε περισσότερο?

Φυσικά. Δεν το είπα υποτιμητικά, αλλά για να τονίσω ότι, ακόμη κι αν είναι οι ίδιες μελωδίες με του Πλατύραχου, η τελική αισθητική είναι διαφορετική.

Έλα ντε; Για του Πλατύραχου, εφόσον πρόκειται για μουσική επένδυση ταινίας, μπορεί κανείς πάντα να πει «κινηματογραφική μουσική», «σάουντρακ», αλλά αυτό δεν περιγράφει τη μελωδία. Μπορείς επίσης να πεις «σε στιλ Χατζιδάκι», αλλά τότε ο ίδιος ο Χατζιδάκις τι είδος θεωρείται; Έντεχνο; (Μπλιαχ…)

Έχω βάλει αυτό https://youtu.be/a2rQFkvzwnE?si=YJVxEtRwaZqqpkj8 για να κοιμηθώ και τα ακούω ένα προς ένα. Όλα!

ωραίος εγώ δεν ακούω το στήλ Χατζιδάκη εγώ είμαι Μάρκου Βαμβακάρη!

Έλα πάμε, Ραφαήλ, κοιμάται ο άνθρωπος. Κι αύριο μέρα είναι, θα τα πούμε το πρωί! :slight_smile:

ναι είναι διαφορετική αλλά η μελοδία είναι σχεδόν ίδια μόνον που στου πλατύραχου δέν λέει τα λόγια μόνο την μελοδία παίζει

Άντε Καλυνήχτα Pepes!

αυτό το τραγούδι να το ακούσεις το πρωί ξημέρομα ευλογία

Μουρμούρικο ζεϊμπέκικο - Ιωάννης Χαλικιάς 1933 (youtube.com)

Έγώ αυτό λέω ο Τζακ Γκρέγκορυ ( Ιωάννης Χαλικιάς ) είναι ο παλιός Χιώτης και ο Μάνιος ( Μανώλης Καραπιπέρης ) είναι ο παλιός Βαμβακάρης