Χατζιδάκις - μπουζούκι

Καλησπέρα παιδιά!! Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια κομμάτια - μελωδίες του Χατζιδάκι που θα μπορούσα να τα βγάλω στο μπουζούκι;

Δε ξέρω ακριβώς τί έχεις στο μυαλό σου και τί ύφος θες να έχουν τα κομμάτια, αλλά άκου 3 τελείως διαφορετικά στυλ και εάν κάποιο σε αγγίζει λίγο παραπάνω πες, μήπως προτείνουμε και κάτι παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστω για την απάντηση …το 1ο που το χω ξανακουσει παλιότερα με αγγίζει αρκετά μπορώ να πω και πάνω σε κάτι τέτοιο θα θελα να ξερα αν υπάρχει κάτι παρόμοιο από Χατζιδάκι.

Μπορείς τότε να ακούσεις και αυτό που έχει μέσα αρκετά θέματα :wink:

1 «Μου αρέσει»

Ένα άλλο ωραίο (κατά τη δική μου γνώμη) είναι η Ερημιά


Εδώ σε μια ωραία διασκευή


Και εδώ άλλη μια διασκευή στο Νυχτερινό Ζεϊμπέκικο (πρόλογος) από τους ίδιους

1 «Μου αρέσει»

Ο Αλέξανδρος είσαι βρε συ; Που σε είχα γνωρίσει στη μάζωξη; Χαχαχα

μπορείς να παίξεις πολλές από τις ασύλληπτες μελωδίες του χατζιδάκι, κάποιες ήταν όντως με μπουζούκι ή με μαντολίνο. παραθέτω κάποια που μου ήρθαν εύκολα στο νου, βασικά άκου ολόκληρο το “reflections”, ολόκληρο το “χαμόγελο της τζοκόντας”, ολόκληρο το “'62 του μάνου χατζιδάκι” από την λένα πλάτωνος…











2 «Μου αρέσει»

Ωωω ρε Νικολάρα τι έστειλες εδώ!! Να τι θα κάνω σήμερα χαχα, θα ακούσω όλα αυτά πολύ καλά και θα προσπαθήσω να περάσω τπτ στο μπουζούκι !! Θενξ για το υλικό γιατί αλήθεια πολλά από αυτά δεν τα ξέρω!!

1 «Μου αρέσει»

ο χατζιδάκις είναι ο αγαπημένος μου, πολύ πάνω από τους υπόλοιπους. νομίζω ότι από έλληνες συνθέτες μόνο ο λοΐζος μπορεί να με συνεπάρει έτσι και να μου εξάψει την φαντασία.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ δεν τον είχα πολύ ψάξει και έχω μείνει με αυτά που ακούω…τι μελωδίες είναι αυτές!!

1 «Μου αρέσει»

Το πλέον βασικό ξεχάσετε βρε παιδιά, χαχα

2 «Μου αρέσει»

Μπράβο ρε Γιώργο ωραίος!!

Ντο μινόρε είναι αν θα σε βοηθήσει αυτό, που πρέπει να σε βοηθήσει

1 «Μου αρέσει»

Να και άλλο ένα:

2 «Μου αρέσει»

Και ο Σκληρος Απριλης

2 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμένο έχει και πολύ μπουζούκι μέσα ωραίος!!

Άκου τον δίσκο ο Ζαμπέτας παίζει Χατζιδάκι.

επίσης υπάρχει το ιδιαίτερο “ο χορός του μεσημεριού”

τέλος μου άρεσε πολύ η πενιά σε αυτό (Ζαμπετας…)

5 «Μου αρέσει»

μια που αναφέρθηκε ο ζαμπέτας, άκου και αυτό το ντοκουμέντο:


3 «Μου αρέσει»

Τα χα ακούσει πριν κάνα μήνα αυτά χαχα που τον είχε ρωτήσει για τον όντα ενός πασα του μαρκου

1 «Μου αρέσει»

Μα τι κάνουν στη Φωτογραφία; Ο Χατζιδάκις παίζει Τσικ Κορία και ο Ζαμπέτας Χατζιδάκι;

2 «Μου αρέσει»